Elektrotekno.com Ana Sayfa || Teknolojik Haberler


Dünyanın ilk seri hibrit elektrikli uçağı!..

Kayıt: 04 Ağu 2006
Mesajlar: 179

Offline
the_nobody
Tarih: 09 07 2011 13:14

Dünyanın ilk seri hibrit elektrikli uçağı!..
iemens AG, Diamond Aircraft ve EADS seri hibrid elektrikli tahrik sistemine sahip dünyanın ''ilk'' elektrikli uçağını üretti.

Siemens'ten yapılan açıklamaya göre, dünyada hava trafiğinden kaynaklanan yüzde 2,2'lik karbondioksit emisyon oranını düşürmeyi hedefleyen Siemens, Diamond Aircraft ve EADS şirketleri, hava taşıtlarının daha verimli hale gelmesi için DA36 E-Star motorlu planörün tahrik sistemini elektrikli hale getirdi.

Üç şirketin işbirliğiyle, hibrid elektrikli tahrik konseptini test etmek amacıyla üretilen iki kişilik motorlu planör, ilk uçuşunu Avusturya'nın Viyana şehrindeki Wiener Neustadt havaalanında başarıyla gerçekleştirdi.

Seri hibrid elektrikli tahrik sistemi konsepti elektrik enerjisiyle sessiz bir kalkış gerçekleştirirken, yakıt tüketimi ile emisyon miktarında önemli bir azalma sağlanıyor. Aynı zamanda uçağın ihtiyaç duyulan daha uzun mesafeleri uçması da mümkün hale geliyor. Gelecekte, büyük ölçekli uçaklarda da kullanılması planlanan teknoloji sayesinde, günümüzün en verimli tahrik sistemlerine göre bile yakıt tüketimi ve emisyonu yüzde 25 oranında azaltılıyor.

Diamond Aircraft'ın HK36 Super Dimona modeli esas alınarak imal edilen motorlu planör, dünyada türünün tek örneği olarak öne çıkıyor. Bugüne kadar sadece kara ve deniz taşıtlarında, raylı ulaşımda, iş makinelerinde ve vinçlerde aktarma organı olarak kullanılan seri hibrid elektrik tahrik sistemi böylelikle ilk defa havacılıkta kullanılıyor.

-İKİ YIL İÇİNDE BAŞKA BİR UÇAK DAHA GELİYOR-

Açıklamaya göre, Siemens, geleneksel tahrik sistemleriyle karşılaştırıldığında beş misli daha hafif olacağı tahmin edilen yeni bir elektrik motorunun geliştirilmesi üzerinde de çalışıyor. İki yıl içerisinde, çok hafif bir elektrikli tahrik sistemine sahip başka bir uçağın daha hazır olacağı tahmin ediliyor.

Siemens bünyesinde elektrikli uçak geliştirme çalışmalarını başlatan Dr. Frank Anton konuya ilişkin değerlendirmesinde, seri hibrid elektrikli tahrik sisteminin çok geniş bir yelpazede kullanılacak şekilde düzenlenebileceğini ve bu sayede uçaklarda da kullanımının çok uygun olduğunu belirtti.

Bu teknolojiyi öncelikle küçük ölçekli uçaklarda denemek istediklerini ifade eden Anton, ''Ancak uzun vadede bu tahrik sistemi büyük ölçekli uçaklarda da kullanılacak. Yakıt tüketimini ve emisyon miktarını günümüzün en verimli teknolojileriyle kıyaslandığında dahi yüzde 25 azaltmak istiyoruz. Böylelikle hava taşımacılığı daha sürdürülebilir hale gelecek'' dedi.


ReklamlarDünyanın ilk seri hibrit elektrikli uçağı!..


Benzer Konular
- PARSIC Seri haberleşme örneği. Parsic yazarı Swen Gosch tarafından
- seri port
- c#-proteus-sanal seri port uygulaması

- Dünyanın ilk 3D tüketici kamerası

- Seri iletişim ile bilgiler2
- 433-868 mhz RF seri haberlesme modulleri
- PCMCIA kart üzerinden seri port programlıyıcı
- Seri Motor Ve Led Kontrolü Display Menülü
- Seri iletişimdeki diğer pinlerin özellikleri nedir?

- Şönt Seri ve Kompunt Generatörlerin Karşılaştırılması ve Kullanım Yerleri

- Seri iletişim için Program

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based