Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


Kuplaj kondanstörü ne demek?

Kayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 169

Offline
the_dalga
Tarih: 18 08 2011 13:24

Arkadaşlar , kuplaj kondanstörünün ne olduğunu tam olarak bilmem gerekiyor.

Şu ifadeleri çzöemiyom çünkü ;

1.Kuplaj kapasitesi düşük olduğundan vs....
2.Kuplaj kapasitesi mutlaka entegreye yakın olmalı ...
3.Decoupling Capacitors .... gibi


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 18 08 2011 20:59

kuplaj bağlantı demek, dekuplaj ise turkçeye girmiş haliyle akuple yani ayırma, bağlantıyı bozma/kesme demektir.
burada dc ve ac çalışma koşullarını düşünerek isimlendirme sözkonusu yani örneğin sıradan ses amfisinde kondansatörlerin ana görevi nedir, işte DC gerilimleri birbirinden yalıtmak (dekuple) veya ac sinyallerin iki farklı ortam arasında geçişini (kuple) sağlamak. göreceğiniz gibi aslında farklı bir görev yaptığı yok. kondansatörün temel özelliği frekansa göre değişen dinamik dirence sahip olmaktır; Xc=1/(2x3.14xfxC) denkleminden de görüleceği gibi DC gerilimi asla geçirmez (seri bağlantıda), çünkü dc gerilimin frekansı yoktur (sıfır değerlidir)

denklemde;
Xc: kapasitif reaktans,
3.14: pi sayısı,
f:frekans,
C: konsansatörün kapasite değeridir.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 19 08 2011 09:52

Sözlüklere bakınca "bağlantı" diyor kuplaj için ama madem bağlantı; neden bağlantı değil de kuplaj diyoruz diye sesli düşüneyim biraz; Belki işinize yarar:

Kuplaj, genel bir terimdir. tam "bağlantı" demek değil ama Mesela bir pompanız var; buna bir motor bağlayacaksınız. Motorun milini pompanın miline "kuple" edersiniz. Bu yaptığınız işe "kuplaj" denir. Araya bağlantıyı sağlayan bir parça koyacaksınız ya, buna da "kuplaj elemanı", "kuplaj parçası" denir. İngilizcesi "Coupling" ve mekanikçiler "Kaplin" diye okurlar (tabiii İngilizce Coupling'den geldiğini ne kadarı bilir, bilemem)

Aslında bir şeyi bir şeye doğrudan bağlarsanız buna "bağlantı", "connection" denir. Ama bağlarken doğrudan bağlayamıyorsanız, arada bir "şey" oluyorsa (kaplin ya da kuplaj kondansatörü gibi) o zaman kuplaj "Fransızca'dan: couplage" deniyor.

Tabii bu aradaki "şey", sadece bağlantıyı gerçekleştirmek için ise, ona "coupling" değil, "connector" (konnektör) denir. Yani bağlantının tam karşılığı muhakkak ki connection.

Neden kaplin ya da kuplaj kondansatörü kullanılır?
Eğer motoru pompaya kaplin ile değil de, doğrudan bağlarsak; ya motor ya pompa kısa sürede kırılır, bozulur. Çünkü titreşimlerini birbirine bindirmeye kalkar aletler. Ama arada lastikten yapılma bir ara bağlantı elemanı koyarsak, bu ara bağlantı elemanı bu titreşimleri emerek düzgün bir "kuplaj" yapılmasını sağlar.
http://www.rulmanticaret.com/images/kaplin.jpg
Mesela en azından motor ve pompanın milleri eksenel olarak yüzde yüz aynı doğrultuda olamaz. Muhakkak ki egzantiriklik olacaktır. Bu da kuplaj değil de direkt bağlantı yaparsak, nelere sebep olacak bir hayal etmeye çalışın. İki dakikada ne motor ne de pompa kalmayacak ortalıkta Very Happy

Elektronikte de, DC olarak birbirine uymayan (yani aynı eksende olmayan) iki devreyi birbirine bağlamak için DC olarak birbirinden yalıtmamız gerek. Eğer doğrudan bağlarsak arada bize gereği olmayan akımlar akacaktır, bu da devremizin iki dakikada Smile dağılmasına :p sebep olacaktır.

Bu yüzden araya bir kondansatör koruz ki, işaretimizi sorunsuzca karşıya geçirsin ama DC akım akıtmasın. Bunun için işaretimizi boğmayacak kadar küçük, ama direnç göstermeyecek kadar da büyük bir "kuplaj" kondansatörü seçeriz.
Başa dön
Kayıt: 03 Arl 2006
Mesajlar: 169

Offline
the_dalga
Tarih: 19 08 2011 11:13

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim en azından bende bir fikir uyandı.
Timpati arkadaşımın sağolsun geçmiştede yardımları dokunmuştur ona da ayrıca teşekkür ederim.

Şimdi arkadaşlar ben EMC testi denen çok sevilmeyen bir testle ilgili prosedürleri araştırdım. Orda şunu söylüyor , her IC için coupling kondanstörünü yakın tutun. O yüzden ben takıldım , bildiğim kadarıyla piclerde konulması istenen böyle bir kondanstör vardı mesala. Ordaki işlevi tam kavrayamadım.

Ayrıca mesala şebeke girişinde öncelikli olarak decoupling kondanstörleri denen bir grup kondanstör yerleştiriyorlar. Faz Nötr , Faz Toprak ve Nötr Toprak arasına. Tabi ki buna kondanstörün formülünü düşününce yüksek frekanslı parazitlerin toprağa aktarılması için yapılmıştır diyebiliriz direk ama ben şimdi bu değerleri neye göre sececeğim işte buralarda aklım karışıyor biraz ?
Başa dönKuplaj kondanstörü ne demek?


Benzer Konular
- Cebac Etkisi (Okunusu Sibek etkisi) Ne demek Üstadlar...
- Metalci Köpekte Olur mu demeyin,Oluyormuş Demek ki !!!
- Trafo üzerinde yazanlar ne demek - yardım

- Geniş Bir Tekhat + Kompanzasyon + Kuplaj ( 2 ad generatör mevcut )

- 200 kalori ne demek?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based