Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


hepsiburada hakkında uyarı

Kayıt: 21 Şub 2008
Mesajlar: 42

Offline
kilicustasi
Tarih: 19 08 2011 17:11

Bu uzun ve meşakatli yazıyı kaleme almamın sebebi kendini Türkiye’ nin en iyi ve en köklü online satış markası olarak lanse eden Hepsiburada.com ile aramda yaşanmış olan sıkıntılardır. Daha doğrusu yaşadıklarımdan başkalarının ders alması ve o firmaya hiç bulaşmamasıdır. 18.07.2011 tarihinde Hepsiburada.com’ dan iki adet Sinbo SVC-3455 WD Islak & Kuru Şarjlı Süpürge siparişi verdim. Detaylar sipariş sayfasında göründüğü gibi.

[img]https://lh3.googleusercontent.com/zHtBG1skFWzhSHDpqIfvLyrAczJEtLooREZBok5_LaL9atr9lgJR5nCAjYRel4RR7OTk12EnrhZtfooq-jPi_mKX0DIrICKv99LF7IWlzO0FCrODPFQ
[/img]

Ürünün hepsiburadada normal fiyatı 50 küsur TL idi. Benim aldığım zaman yaklaşık % 10-20’lik bir indirimde ve 3 gün içinde kargo özelliği vardı üründe. Ben de doğal olarak iki adet sipariş verdim uygun gelince. Sitenin verdiği bilgilere göre siparişin 8. gününde tüm ürünler yollandı, 9. günde eşim yurtiçi kargo şubesinden gidip hepsiburada kartonunu teslim alıp eve gelmiş.

[img]
https://lh3.googleusercontent.com/IeeP2...UW94[/img]

Evet asıl olaylar buradan sonra başlıyor.... Beni aradı ve kutunun içinden sadece bir adet süpürge çıktığını söyledi. Doğrusu ilk başta çok önemsemedim, şimdiye kadar bu siteden yaptığım alışverişlerde pek bir sıkıntı yaşamamıştım çünkü; belki de ayrı bir kartonda gelecekti diğeri. Eve gidince iyi niyetimin boşa olduğunu anladım. Fatura iki ürün kesilmişti, yani sitede göründüğü gibi akılları sıra iki adet ürün yollamışlardı. Faturanın aslını taratmamışım ama bu internet versiyonunden logonun düzgün ve renkli olmasından başka bir farkı yok.

[img]
https://lh3.googleusercontent.com/GzRw0...wxCw[/img]

Bunun dışında fotoğraflarda da göründüğü gibi hepsiburada kartonunun ilgili üründen içine iki adet sığmasının imkanı yok. Bildiğiniz küfür eder gibi bir durum.

[img]https://lh4.googleusercontent.com/VhmBRadpT3-2r3smrpStwXIvfbo9brgyo7C28MVrSCM9NSTyLsjXw9YdBjktdETWG9TvyvMMAdCgrnPsAnWbBONkvIX9-eKylW5P2qlKizddEGyiqOo[/img]

Saat 8 sularıydı müşteri hizmetlerinin çok meşgul olmayacağını varsayıp aradım, dakikalarca başka müşterilerle ilgilenen görevlilerin benimle de ilgilenmesini bekleyip kapattım, ardından çok meşgul olmadan arayayım diye sabah dokuzda aradım, ama sonuç aynı. Bu aramaların ayrıntıları da vodafone’ un görüşme ayrıntıları sayfasından görülebilmekte.

[img]https://lh4.googleusercontent.com/qo6NFgUcAJ67x0qWl79HeeZx4Jnup5NG1laUMPG9kTubRLsQYiJRRCnqSJ6ppl48T5bwSbLco_x9N1oXH8f70rNJsedUjSjurxJYSEDCTgq0sZdw0Tc
[/img]

Bu arada sorunun en başından beri müşteri hizmetleriyle olan yazışmalarımı da resimlerle buraya koyuyorum. Bu arada açtığım başlıklardan birini de sildiler şu anda yok. Görüldüğü üzere müşteri hizmetleri birbirinden ve bir çok başka şeyden bihaber.

[img]https://lh4.googleusercontent.com/27ai6IT38fsuGAfd-vvBKQMs781DlTn8eTOieLD0QeYK9_HPLnEx_Y6uWywZbZigiZmXoIYAuUAijvmbQJ-_aDkgVtIUNrZXKLGA0kHESP-ShBCt1DI[/img]

Tüm bunların üzerine ben ne mi yaptım, aynen yukarıda olduğu gibi tüm delilleri toparladım çıktıları, dilekçeyi hazırlayıp ilçe tüketici sorunları hakem heyetine başvurdum. Heyetin müdürünün tepkisi de garip oldu ve direk verdiği cevap da “bundan bişey çıkmaz”dı. Kendisi de hep oradan alışveriş yaparmış, o hiç sorun yaşamamış; ondan ziyade eksik olduğunu görünce teslim almayıp geri iade etmeliymişim. Ortada bir kere kargoyla alakalı bir hasar vs durumu yok. Keza bana iki kutu halinde göndermiş olabileceklerini düşünemez miyiz? Doğrusu tüketici sorunları hakem heyetinin müdürlüğündeki birinin bu tarz düşüncelere sahip olması beni oldukça şaşırttı. Bunun dışında şikayetvar.com da aynı sorunla ilgili birşey yazdığınızda “zaten aynı konuyla ilgili şikayet yazmışsınız” gibi bir üslupla yayınlanmıyor.


Peki bunca yazıyı niye yazdım: arkadaşlar bu siparişe kadar ben de hiçbir siparişimde bir sorun yaşamamıştım, fakat burada gördük ki kendini en büyük ilan eden firma bile sınırsız bir densizliğe sahip olabiliyor. Ben 40 küsur tl ile ne batar ne çıkarım önemli olan bundan sonra benim bu siteye yaklaşmayacak olmam ve sizin de mümkün olduğunca uzak kalmanız. Aynı yazıyı farklı yerlerde görebilisiniz; üye olduğum tüm site ve forumlarda bunları aynen kopyalayacağım.


Reklamlar

2 Kullanıcı bu konu için kilicustasi arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 27 Hzr 2009
Mesajlar: 171

Offline
emresensoy
Tarih: 20 08 2011 10:29

hepsiburada çok kan kaybetti, alışveriş yapanların çoğu müzdarip, ben de dahil,
uzunca bir süre oraya bulaşmayı düşünmüyorum,
Başa dön
Kayıt: 24 Arl 2006
Mesajlar: 69

Offline
muratdu
Tarih: 20 08 2011 13:34

Bende yaklaşık 2 yıl önce buradan alışverişi kestim...basit bir kablosuz fare yüzünden beni çıldırttılar. Karşılaştırma için girer fiyatlarına bakarım, sadece o kadar ve genellikle fiyatlarını yüksek buldugum için alternatif siteleri tercih ediyorum. Tek işe yarar kısmı bu Smile
Başa dön
Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 239

Offline
lapry
Tarih: 20 08 2011 14:31

Cvbın ve uyarıların için teşekkürler.
Ben bi sıkıntı yaşamadım elbette yaşamayacağım anlamınada gelmiyor.Ama bende uzun süredir alışveriş yapmıyorum bu siteden.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 20 08 2011 14:56

En evlere şenlik ve bana saç baş yolduran yönü ise, yazdığın mesajı okumadan cevap vermeleri.
Sen diyorsun çanakkale boğazı, onlar diyor ya tutarsa...
Hani vardır telefon edersin açan sekretere "iyi günler" demeye kalktığında daha "i" dediğinde irem hanım'ı bağlar ya; o hesap. Mesajında kullandığın ilk kelime ne ise, o kelime ilgili şablon cevabı yolluyorlar.
Başa dön
Kayıt: 16 Oca 2010
Mesajlar: 34

Offline
mekatronik41
Tarih: 21 08 2011 11:45

Evet ben de defalarca alış veriş yaptım bu siteden. Bana da saç baş yoldurdular 29 gün beklettiler parasını verdiğim ürünü yollamadılar artık alış verişi kestim. sadece fiyat araştırması için kullanıyorum ben de bu siteyi. Kimseye de önermiyorum alış veriş için. Alternatifi çok...
Başa dön
Kayıt: 22 May 2011
Mesajlar: 310

Offline
matrak
Tarih: 21 08 2011 14:08

Bu durumlarla karşılaşıp ağzı yanan insanlar çokmuş.benim başıma gelmedi,gelmez demeyin.tüm arkadaşlara geçmiş olsun.
Başa dön
Kayıt: 16 Ksm 2011
Mesajlar: 11

Offline
elektrik88
Tarih: 06 12 2011 01:48

Aynen bende masaj aleti aldım ürün bozuk çıktı. Yenisiyle değiştirmediler. Eskisini tamire gönderdiler bu seferde parçalarını kaybetmişler. Bende artık bu siteyi alış-veriş içim kullanmıyorum
Başa dön
Kayıt: 16 Ekm 2008
Mesajlar: 213

Offline
mesutgul
Tarih: 06 12 2011 20:17

geçmiş olsun.. bizi aydınlattığın için sağol ona göre davranırız bizde..
Başa dön
Kayıt: 19 Ksm 2010
Mesajlar: 122
Konum: Kocaeli
Offline
CeMiL_mktrnk
Tarih: 06 12 2011 22:31

Paylaştığın için teşekkürler kardeşim, bunu bilmiyordum çünkü ben de alış verişlerimde sorun yaşamamıştım bugüne kadar.
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

hepsiburada hakkında uyarı


Benzer Konular
- Metal Dedektörü Yapımı Hakkında Bilgi
- "gölge etme" güneş enerjisi hakkında herşey konulu açık oturum
- Orcad PSpice Kütühanesi Hakkında

- mono bass anfisi hakkında yardım

- ccs ve pusula sensörler hakkında
- stadyum aydınlatması hakkında döküman - yardım
- Acil Yardım...! Nötr Direnç Hakkında
- Asenkron motor hakkında ilginç bir soru yardımınız lazım
- GES hakkında

- OG Vakumlu Güç kesicileri hakkında bir sunum

- şönt uyartımlı doğru akım generatörü hakkında bir kaç soru ?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based