Elektrotekno.com Ana Sayfa || Elektronikle İlgili Programlar || İstekleriniz


Cep Telefonun zilini duymak

Kayıt: 28 Ekm 2011
Mesajlar: 65

Offline
emirkutlay
Tarih: 31 10 2011 01:32

Arkadaşlar annemin kulakları duymuyor üstelik de Mutfakda olduğu zaman hiç duymuyor.Cep telefonu çaldığında zilin sesini yükseltecek bir devre varmıdır.Saygılarımla...


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 31 10 2011 07:19

harici (mikrofonlu) bir amfi devresi yaparsan ortamdaki her sesi yükseltecektir, bu istenmeyen bir durum olur. en iyisi, telefonun titreşim özelliğini kullanmak. yani vibrasyonla tetiklenecek bir osilatör+minik amfi daha yerinde olur. telefonun kendi sesi değil de yapacağın osilatörün sesi çıkar veya titreşimle birlikte belirli bir süre için minik anfinin girişini (mikrofonlu olarak) aktif edebilirsin.
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 31 10 2011 10:56

Telefon için deck gibi bir şey tasarlayabilirsin. Ev içinde telefon orada durur, telefon çaldığında amfiden ses çıkışı alırsın.

Bunun birçok yolu var
1- Kulaklık girişini kullanarak yapabilirsin.
2- telefonu sabitlemeyi göze alırsan titreşim kısmından alacağın enerji ile birşeyler yapabilirsin
3- telefonun manyetik dalgası yoğunlaştığında çıkış veren bir devre yapabilirsin

yada
Telefona mini ancak kuvvetli bir hoparlör ile zenginleştirirsin. Aynı zamanda taşınabilirliği de bozulmamış olur.

veya bilmiyorum yeterli olur mu ancak nokia'nın çift hoparlörlü (stereo) telefonlarından alabilirsin mesela 5800MX
Başa dön
Kayıt: 28 Ekm 2011
Mesajlar: 65

Offline
emirkutlay
Tarih: 31 10 2011 15:00

Cep Telefonun zilini duymak


Arkadaşlar bana verdiğiniz öneriler pek sıcak gelmedi.Ben devreden bahsediyorum.Lütfen yardımızı bekliyorum.Satgılarımla...
Başa dön
Kayıt: 21 Hzr 2006
Mesajlar: 255

Offline
ssimal
Tarih: 31 10 2011 15:12

çocuk telsizi


2.el çocuk telsizi al.Onlar ses algıladığı zaman alıcısına ortam sesini aktarırlar Smile

Ortam sesi aniden değişince çıkışını aktif hale getiren-on(el çırpmalı şalter devreleri gibi) bir devre ile anfi devresi açmalısın.Bu anfi devresinin mikrofonun yanına annenizin cebi koyabileceği bir yer.Bir de anneniz cebi açmaya gelince anfiyi kapatması için kapatma butonu.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 31 10 2011 20:43

arkadaş, yol gösterilmesini değil, devre istiyormuş. herkes kuru bir şemayla başedemeyebilir. o zaman versin siparişini; devresi 2 güne kadar hazır (kargoyu da kendi ödeyecek).
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 31 10 2011 21:37

Re: Cep Telefonun zilini duymak


emirkutlay yazmış
Arkadaşlar bana verdiğiniz öneriler pek sıcak gelmedi.Ben devreden bahsediyorum.Lütfen yardımızı bekliyorum.Satgılarımla...


O halde tam istediğin şey ne? Bizim söylediklerimiz sorduğun şeye göre çözüm olabilecek tüm herşeyi içeriyor? Ses yükseltmek istiyorsun, bu başka nasıl olabilir? Ya bir stand yapacaksın, ya telefona ek bir hoparlör ekleyeceksin ya da telefonu değiştireceksin? Telefonun önüne açık megafon koy mu diyelim?
Başa dön
Kayıt: 28 Ekm 2011
Mesajlar: 65

Offline
emirkutlay
Tarih: 31 10 2011 22:58

Cep Telefonun zilini duymak


Bir zamanlar bizde telefon olmadığı zamanlarda çakıştığım firmada Tekstil firması idi cep telefonunun zili çaldığı zaman büyük zilde çalıyordu ve heryerden duyardık telefona bakan yoksa biz gider bakardık o zaman merak etmedik bunu yapan aracın ne olduğunu sökmedik bakmadık şimdi anacığıma lazım oldu devre bulamıyoruz.HAYRET!!!
Cep telefonunun zili çaldığında benim atayacağım 2 .zili harekete geçirip odada veya mutfakta iken duysun istiyorum kendisi 76 yaşında kulakları duymamaya başladı normal telefon zilini dahi zor duyuyor baznde Mutfakda olduğu zaman duymuyor.Cep telefon zil sesi çalışmaya başladığında harici olan bir zilde çalmaya başlayacak.Hatta seyyar bile yapılırsa yanında çanta ile taşımasını önerip duymasını sağlayacağım Allahın izni ile.Hele hele ki evin dışında ise telefonu duyurmak için hak getiire bıkıyoruz telefonu çaldırmaktan.Bazen de kötümser duygulara kapılıyoruz.Böyle bir devre yok mudur.İlgi ve alakanıza çok çok teşekkür ederim.Saygılarımla..
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 31 10 2011 23:26

aslında işitme sorunu varsa, çözümü yine seste (daha yüksek seste) aramak biraz yanlış gibi. bir zamanlar bir arkadaşım da evinde genelde kulaklıkla müzik dinlediği için telefonu (kablolu hat) duyamadığından şikayetçi diye bir devre yapmıştım. standart bir kablosuz üçlü prizin içine devreyi yerleştirdim, telefon prizinden giriş yaptım ve prizin 3 çıkışından birine anahtarlanmış 220 verdim. oraya duylu fişle birlikte 220'lik bir lamba taktık. telefon çaldığında sadece o prizdeki lamba yanıp yanıp sönüyordu (flash yapıyordu).
Başa dön
Kayıt: 28 Ekm 2011
Mesajlar: 65

Offline
emirkutlay
Tarih: 31 10 2011 23:48

Çok güzel de yaşlılar kafayı kaldırıp da bakmazlar ki onların işi duymak Günün çoğunluğunu mutfakda geçiriyor.Özelliklle geçiriyorlar ki o küçücük odada ısınıp doğalgaz masrafı çıkmasın diye Mutfak da geçiriyorlar.Birde Buzdolabının üzerine 37 ekran TV koyduk daha da çıkmaz oldular.Yatacaklarına yakın odalarının kaloriferlerini açıyorlar.Mutfağın kapısını da kapatıyorlar Televizyon açık Normal telefonun zilini bile duymadıkları gibi Kapı zilini bile duymuyorlar.Ancak sokağa bakınca kimin geldiğini görüyorlar.Şayet lavaboya gittiklerinde zili duyarlarsa işte o zaman şanslıyız.Birde oadalarına namaz kılmaya çekiliyorlar o zamanda vay halimize ara arayabilirsen duyarlarsa ne ala .Ben onun için harici zil diye düşündüm hatta çarşıya çıktıklarında Anneciğime hiç ulaşamıyorum taaki yanında birisi olupta ikaz ederse teyze telefonun zili çalıyor diye o zamanda şanslıyız.Seyyar bir devre yapabilirsem çok mutlu olacağım.Pille çalışan bir devre olursa çok mükemmel olacak ama eve sabit yapmayı düşünüyorum.Telefonlarını evde yanına almadıkları gibi nereye koydum diye bulmakta da güçlük çekiyorlar.Gezmeye yada çarşıya gittiklerinde alıyorlar ama nafile birileri hariçten ikaz ederse duyuyorlar.İlginiz için çok teşekkür ederim.Saygılarımla..
Başa dön


Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Cep Telefonun zilini duymak


Benzer Konular
- Bu cep telefonun şarjı hiç bitmiyor!
- Telefonun şarj olmasını bekleme derdine son...
- Telefonun kamerasını webcam yapmak

- megep - gsm telefonun ekipman kontrolü - 2007

- telefonun ortaya çıkışı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based