Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Güç trafoları bakım ve onarımı

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 20 11 2005 23:21

GÜÇ TRAFOLARI BAKIM VE ONARIMI

Güç trafolarının bakımına başlamadan önce trafo tamamen gerilimsiz hale getirilecek ve gerekli bütün emniyet tedbirleri alınmış olacaktır.

GÜÇ TRAFOSU KISIMLARI

1- Trafo platformu ve trafo tesbit sistemi
2- Tank, radyatörler ve valfler
3- Teneffüs ve deşarj tertibatı
4- Buşingler
5- Ana terminaller ve topraklama bağlantıları
6- Gerilim ayar tertibi (kademe değiştirici komutatör)
7- Yağ seviyesi ve yağ sıcaklık göstergeleri
8- Çekirdek ve sargılar
9- Yağ
10- Trafonun genel çalışma durumu

1-Trafo Platformu ve Trafo Tesbit Sistemi;

Trafo platformunun sağlam ve iyi durumda olduğunu tahkik ediniz.Noksan cıvata ve parçaları tamamlayın.Gevşek civataları sıkıştırın.Trafonun platforma sağlam bir şekilde tesbit edilmesini temin edin.Aksi halde trafonun yerinde oynaması buşinglerin kırılmasına sebebiyet verebilir.Trafo tesbit sisteminde gereken tamir ve onarımı yaparak trafo tesbit sisteminin iyi ve normal durumda bulunmasını sağlayın.Boyanması gereken yerleri boyayınız.

2-Tank, Radyatörler ve Valfler;

Trafo tankını ve radyatörleri temizleyip kontrol ediniz.Boyanması gereken kısımları boyayınız.Valfleri ve tapaları temizleyip kontrol ediniz.Valflerde ve tapalarda yağ kaçakları ve sızıntıları bulunmadığndan emin olunuz.Yağ kaçakları veya sızıntıları görülürse giderilmelidir.Yağ genleşme tankını ve ana tanka irtibat borusunu temizleyip kontrol ediniz. Boyanması gereken kısımları boyayınız.Yağ kaçaklarını gideriniz.Trafo üst kapağını temizleyiniz.Kapak civatalarını kontrol ederek gevşek olanları normal şekilde sıkıştırınız.Çok fazla sıkıştırılmak istenen civatalar kopabilir.Bu hususa dikkat ederek civata kopmasına meydan vermeyiniz.Noksan kapak civatalarını tamamlayınız.


ReklamlarGüç trafoları bakım ve onarımı


Benzer Konular
- ölçü trafoları ve sekonder koruma haldun büyükdora
- Bakım Programı Bakımcı mühendisler kaçırmasın!!!
- EMEK A.Ş Akım-Gerilim trafoları sunumu

- Kapadokya uçak bakım motor teknisyenliği kursu

- Akım Trafoları
- TRT (Ankara-Oran) Ölçü- Bakım Stajı (İngilizce)
- Ölçü Trafoları ve SekonKoruma-Akım Trafoları
- Ölçü Trafoları ve SekonKoruma- Sekonder Koruma
- Elektrik bakım-arıza teknik bilgiler.ppt

- Akım Trafoları

- Gerilim Trafoları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based