Elektrotekno.com Ana Sayfa || Pic ve diğer işlemci ve denetleyiciler ile yapılmış devreler, projeler


Pozisyon Kontrolü (Yardım)

Kayıt: 17 Nis 2009
Mesajlar: 26

Offline
impossible
Tarih: 31 03 2012 21:43

s.a.
bir sorum olacaktı;
diyelim ki ben 1.1 derece 15.8765 derece gibi ( yani hassas) pozisyon kontrolü yapmak istiyorum.Bunu digital servo motorla mı, analog servo motorla mı yoksa step motorla mı yapmak daha mantıklı?
teşekkürler
not: uygulamada 2-10kg ağırlık taşınacak.
not2:konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.(soru sormak için ayrı bir bölüm bulamadım.)


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 01 04 2012 00:01

saydıklarının hiçbiri tek başına istediğini karşılayamaz. devri küçük parçalara bölmüş olman gerekir, bunun en kısa yolu ise sisteme mekanik bir redüktör eklemek ve hassasiyet veya doğru okuma adına da encoder kullanmak. gerisi çarp-böl-çıkar vb. hesaplama işleri...
Başa dön
Kayıt: 23 Ekm 2006
Mesajlar: 8
Konum: istanbul
Offline
otansev
Tarih: 04 04 2012 15:08

Selamlar
cok hassas kontrol icin reduktor ve DC MOTOR tavsiye ederim diger motorlarla ne yaparsanız yapın genede kontrolde gidemiyeceginiz ölü bölgeler olusacaktir.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Başa dön
Kayıt: 17 Nis 2009
Mesajlar: 26

Offline
impossible
Tarih: 05 04 2012 02:52

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. İnternetten hem digital hem de analog servo motor siparişi ettim muhtemelen uygulamada digital olanları kullanırım.şu ana kadar hiç servo kullanmadım ancak kafam hep servonun içindeki dişli sayısına takılıyor. bunuda inş. yazılımla çözerim.ilk aşamada sadece servolarla yapmaya çalışıcağım olmazsa redüktör benzeri şeyler takmaya çalışırım.
"otansev" sen dc motor(+redüktör) kullan demişsin ancak motorlar max. 60 derece dönecekler.açıkçası daha kullanılabilir olabilir ancak redüktor fiyatları da pek ucuz görünmüyor.
redüktör benzeri malzemeler hakkında bilgisi olan varsa link paylaşırsanız sevinirim.
teşekkürler
Başa dön
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 05 04 2012 14:46

Sorunun doğru cevabını bulabilmek için motorların pozisyon kontrol mekanizmalarını öğrenmek gerekir.
Analog servo ile digital servolar mekanik olarak aynı yapıdadırlar. Digital servolar daha fazla Torka sahip ve biraz daha hızlılar. Ancak daha afzla akım çekiyorlar diye biliyorum.
Her iki motorda 20 ms lik aralıklarla verilen pulslar ile çalışırlar. Örneğin bir servo 0,5 -2 ms aralığında çalışıyor ise ve hareketi 180 derece ise (90 derece olanlarıda mevcut) 2-0,5=1,5 ms lik süre içinde 180 derecelik yol kat eder demektir. Puls süresini ayarlayarak motoru istediğin konumda durdurabilmen mümkündür. Mesela motora 500+750=1250us lik bir puls verirsen motor 90 derecelik konuma gelip duracaktır. Bu şekilde puls sürelerini ayarlayarak istediğin konumda durdurman mümkün.
Sen onda bir çözünürlük istediğine göre ;
1,5ms=1500 us 1500/1800=0,833 us lik puls 0,1 derecelik hareket verecektir.
O halde 1,1 derecelik pozisyon için motora (0,833 x 10 + 0,833=) 9,166 us lik bir puls uygulaman gerekir.
Bu kadar hassas bir puls ayarlamasını yapabilirsen motorda istediğin konumu alır.

Step motorlara gelince puls başına bir adım ilerlerler ve ilerledikleri adımın kaç derece olduğu moturun üzerinde genelde yazılıdır. Bildiğim pek çok motor adım başına 1,8 derece hareket eder. Bu senin ölçülerine göre fazla kaba kalıyor. Bu nedenle step motorlar senin amacın için pek uygun değil. Yarım adım çalıştırırsan adım başına 0,9 derece hareket edecek motor bile işini görmeyecektir. Adım başına 0,1 derece yürüyen bir motor bulabilirsen istediğini elde edebilirsin ama zor gözüküyor.

Tabiiki çözünürlüğü artırmanın bir diğer yolu da redüktör kullanmaktır. Redüktörün avantajı motor fazla adım atmasına rağmen redüktör milinde istediğin çözünğrlüğü yakalaman mümkündür.

Step motor örneğimize dönersek adım başına 1,8 derece yürüdüğünü düşünürsek ve arada 1/10 redüksiyon olsa motor adım başına 0,18 derece hareket edecektir. Redüksiyon oranı 1/18 olursa her adımda redüktör çıkışı 0,1 derece hareket edecek demek olur. Aynı orantıyı DC motorlarada tatbik edebilirsin.
Ama bir step motor kullanmak ve peşine 1/18 redüksiyon bağlamak işini epeyce kolaylaştırabilirdi.

Ete
Başa dönPozisyon Kontrolü (Yardım)


Benzer Konular
- DTMF Mobil Cihaz Kontrolü Projesi
- gitar preamp+ton kontrolü
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!

- TDA1524 İle Bas-tiz-ton-volüm kontrolü yapabilen devre

- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım
- Asansör Fotosel, Boy Fotosel PCB yardım
- proje yardım
- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!
- HVDC' - acil yardım

- mono bass anfisi hakkında yardım

- c# ile pic kullanarak internet üzerinden devre kontrolü (bitirme projesi)

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based