Elektrotekno.com Ana Sayfa || Güç devreleri (Power circuits)


ACİL!! Röle üzerinden 300 Amper akım nasıl geçirilir?

Kayıt: 10 Nis 2008
Mesajlar: 47

Offline
fredy2005
Tarih: 13 04 2012 14:56

Arkadaşlar merhaba,

Elimde otomotiv sektöründe kullanılan 24 V ve 300 Ampere dayanabilen bir röle var ve ben üzerinden bu akımı geçirerek röleyi test etmek istiyorum

Basit olarak V=IxR 'den R=24/300=80 miliohm çıkıyor ve P=VxI'dan bu direncin gücü 7200 W olmalı

-Piyasada bukadar küçük değerlikle ve yüksek güçlü bir reosta bulunabilir mi?

-İkinci sorum ise bir multimetreyle rölenin iç direncini 0,2 ohm olarak ölçtüm(ölçüm cihazına güven olmayabilir) bukadar küçük bir reosta kullanırsam iç direncin de etkisi büyük olacak sanırım

Bu konularda tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim


Reklamlar
Kayıt: 05 Mar 2009
Mesajlar: 50
Konum: Konya
Offline
agora_meyhanesi
Tarih: 13 04 2012 20:17

iki adet 150 amperlik yada bunun gibi bir kombinasyonla ac motor baglayip denesen nasil olur olmaz mi ?
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 13 04 2012 22:18

reosta daha çok "ayarlı (kademeli) direnç kombinasyonu" olarak kullanılan bir ifadedir, sanırım kastedilen basitçe direnç.

hesaplarında kullandığın yöntem ve denklemler doğru. ancak akım bu kadar yüksek ve gerilim bu kadar küçük (220 veya 380'e oranla) olunca hesaba katılacak bir malzeme daha var, o da ara bağlantıda kullanılacak olan kablolar. tüm bu sistemin o akımı kaldırabilecek kalınlıkta (iletkenlikte/ düşük dirençte) olması gerek.

yük olarak kullanılabilecek bir malzemeniz var, adına da "şönt direnç" denir; çoğunlukla yüksek güçlü motorların çektiği akımı ölçmek için akım yolu üzerine konur. basitçe kalın bir iletken (metal parçası) ve iki kenarındaki cıvatadan oluşur. isterseniz biraz uğraşmakla siz de hassas bir şönt direnç yapabilirsiniz. tek yapacağınız, "DC bara"larda kullanılan bakır plakalardan alıp bunu istenilen dirence gelinceye kadar inceltmek (kesip inceltin veya biraz eğeleyin). böylesi küçük (ve güçlü) dirençleri ölçme yöntemi ise kendisine veya proplarına pek güvenilmeyen bir ölçü aletini yalnız başına kullanmak olamaz haliyle. isteyen olursa onu da ayrıca anlatırım.
Başa dön
Kayıt: 16 Mar 2006
Mesajlar: 42

Offline
edremit
Tarih: 14 04 2012 10:14

300 -500 Amper roleler Akülü Forklift ler de vardı. Akımın yanında açma kapama sayısı da rölenin ömrünü etkiliyor. Elektronik sürücüleri sayesinde akım sınırlansa da role kontakları belirli süre sonunda bozuluyor. 300 Amperi AC de düşünmeyin 220-380 de bu akım için büyük düzenekler gerekir ayrıca DC nin kontaklara verdiği tahribat daha farklıdır.

Eğer amacınız role hakikatten bu akıma dayanıyor mu? diye test etmek ise şöyle yapabilirsiniz:

Bir rezistans alacaksınız hazır rezistans satan yerler var. Biz elektrikli sobanın cam tüpteki rezistansını kullandığımızı var sayalım. Örneğin 600watt bir cam tüpün telini çıkaralım ve düzgünce açalım 10 metre gelsin. Önce hesabını yaparsak 220 volt için tasarlanmış bu ısıtıcının 600/220=2,73 amper civarında akımı olur. 220/2,73 dersek 80,5 ohm civarın da da omajı olması gerekir. basitçe siz bu rezistansı 100 eşit parçaya bölerseniz yaklaşık 10 cm lik 100 parçayı da paralel bağlarsanız istediğinize yakın bir direnç ve 300 amper akımı çekecek ve taşıyacak bir yük elde ederseniz. Dirençleri 1 li 5li 10 lu 20 li gruplayıp devreye alabilirsiniz ben yol gösterdim hayal gücünüzü kullanın. Aşağıdaki hususları da göz ardı etmeyin.

1- Böyle bir akım küçük bir aküden çekilemez patlar. Ya sistemin orijinal akü gurubu kullanılacak ya da yüksek kapasiteli örneğin 2 adet 200 Amper akü kullanılacak. (Ayrıca araştırın)

2- Böyle bir akım için 95 lik kablo kullanılmalı bağlantı noktaları pabuçlu ve tekniğine uygun yapılmalıdır.

3- 7200 watt yük çeken rezistanslar ısınacaktır dikkat edilmesi gerekir. Bir de rezistans ilk anda biraz daha fazla akım çeker ısınınca direnci artacağı için akımı biraz azalır.

4- Çekilen akımı ölçecek bir ölçü aletinin bulunması gerekir bence en mantıklısı DC akım ölçebilen bir pens ampermetre.
Başa dön
Kayıt: 29 Hzr 2010
Mesajlar: 479
Konum: kocaeli
Offline
ankyra
Tarih: 14 04 2012 12:33

okudukca ufkum aciliyor... Smile
Başa dön
Kayıt: 10 Nis 2008
Mesajlar: 47

Offline
fredy2005
Tarih: 16 04 2012 16:29

Yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar gerekli akımı 500 Ampere kadar akım verebilen bir redresörden alacağımızı piyasadan "şönt direnç" adı verilen direnci bulduğumuzu ve uygun kabloyu kullanacağımızı varsayarsak rölenin kendi iç direncinin şönt dirençten yüksek olması ihtimali var mıdır? bu durumda hesaplama değişecek çünkü şönt direncin değeri değiştirilebilinir mi?
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 17 04 2012 06:07

fredy2005 yazmış
Yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar gerekli akımı 500 Ampere kadar akım verebilen bir redresörden alacağımızı piyasadan "şönt direnç" adı verilen direnci bulduğumuzu ve uygun kabloyu kullanacağımızı varsayarsak rölenin kendi iç direncinin şönt dirençten yüksek olması ihtimali var mıdır? bu durumda hesaplama değişecek çünkü şönt direncin değeri değiştirilebilinir mi?


...değişmek zorunda ama takılı direncin değerini değiştirebilmek için onun 7kW'lık bir pot olması gerekir ki ya bulunamaz ya da oldukça pahalıya gelir. bu durumda çözüm, öncelikle kontak direncinin tam değerini bulmak için bir deneme yapmaktan ve ardından da uygun direnci temin etmekten geçiyor. deneme yapmadan da kontak direncini bulmanın (hesaplamanın) başka bir yolu daha var ama o da tuzluya patlar. çünkü 300A'lik bir akım kaynağı devresi oluşturmak gerekiyor. neyse, bizim başlangıçtaki amacımız zaten kontak direncini bulmaktı. güç kaynağını zora sokmadan (çıkışı kısa devre -yani sıfır ohm- yapmadan) ölçmek için de simulasyon amaçlı bir yük takmamız gerekli. hesapları yaparken kontak direncini 0 ohm kabul ettik ve akım değerini bulduk. o da zaten tam sıfır olmayacağından yüke seri bir ek direnç gibi davranacağından gerçek akım değeri daha düşük çıkacaktır.

tam 300A'i geçirene kadar onlarca farklı değerde yük direnciyla deneme yapamayacağımıza göre, tek ölçümle sonuca gitmenin yolu küçük bir hesaptan geçiyor. piyasada çok sık kullanılan bir şönt direnç değeri olarak 60 miliohmluk bir yük taktık diyelim. güç kaynağı, aradaki kablolar ve röle kontağı da 500A'e kadar "bana mısın" demeyen cinsten olsun ve bu koşullarda deneme sonucu da diyelim ki ölçülen akım değeri 200A çıktı.
o zaman kontak direnci=Vk/Ik=(24-Vş)/Ik olur. yani yük direncinde (burada şönt direnci) düşen gerilimi 24V'tan düşersek geriye kalan gerilim, kontaklarda düşen gerilimdir, onun akıma oranı da doğrudan kontak direncini verir. Vş=Rş x Iş=Rş x Ik=0.06 x 200=12V çıkar. 24V-12V=12V kontakta düştüğüne göre, kontak direnci=12/200=0.060 ohm yani o da 60 mili ohm çıkar.
yani, eğer ilk ölçümde bu değerle karşılaşılırsa çıkışı kısadevre etseniz alacağınız maksimum akım 24/0.06=400A olurmuş. 300A'i görmeniz için toplam çıkış yükünün (çıkış yükü+kontak direnci+kablolama direnci) 80 mili ohmdan küçük olması gerekiyor. kontak direnci 60 mili ohm ise kablolamanın ihmal edildiğini bile varsaysak yükünüz en çok 20 mili ohm olmak zorunda.
Başa dönACİL!! Röle üzerinden 300 Amper akım nasıl geçirilir?


Benzer Konular
- volt - amper metre devresi
- Topraklama, kompanzasyon ve kacak akım hesabı ile ilgili autocad projesi
- anadolu lisesi zayıf akım

- Afyon Kuvvetli Akım, zayıf akım, Pano açılımları, hesapları, paratoner. toprakla

- 600 yataklı hastane zayıf akım kolon şeması
- Amper ölçme
- 0-30v 10 amper güç kaynağı
- elektrik kuvetli akım dizayn işleri turgut odabaşı
- gençlik merkezi elektrik projesi full zayıf akım kuvvetli akım topraklama....

- PLC Hafızası nasıl silinir videolu anlatım?

- PLC ile Vinç Otomasyonu Nasıl yapılır

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based