Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


Ölçü Transformatörleri-Proje

Kayıt: 24 Ekm 2011
Mesajlar: 19

Offline
han18
Tarih: 04 07 2012 14:45

Alternatif akımda yüksek gerilim ve büyük akımların ölçü aletleri ile ölçülebilmesi çok zor ve tehlikelidir. Çünkü ölçü aletinin yüksek gerilimden yalıtılması ve alet bobinlerinin yüksek akımlara dayanacak kesitlerde yapılması belirli değerlerden sonra mümkün olamaz.Bu nedenle yüksek gerilim ve büyük akımların ölçülmesi için ölçü transformatörleri kullanılır. Ölçü transformatörleri yardımı ile yüksek gerilimler ve büyük akımlar, transformatörün ikinci devresinde, ölçül aletlerinin ölçebileceği değerlere indirilir. Ölçü transformatörleri, ölçmelerin güvenlik içinde kolay ve doğru bir şekilde yapılmasını sağladığı gibi, çalışanları da yüksek gerilimlerden korur.

Ölçü transformatörlerinin sekonderlerine, ampermetreler, voltmetreler, wattmetreler, watt-saat-metreler, çeşitli röleler ve bazı kontrol aygıtları bağlanabilir.Ölçü transformatörlerinin yüklerini yalnız ölçü aletleri oluşturduğundan, anma güçleri küçüktür.Buna göre ölçü transformatörleri genel olarak akım ve gerilim ölçmelerinde kullanılır.Buna göre iki ayrı özellikte ölçü transformatörü yapılmıştır.Bunlar:
 Akım transformatörleri,
 Gerilim transformatörleridir.


Ölçü transformatörleri büyük akım veya yüksek gerilimi belli bir oran dahilinde düşüren; ölçü aletlerini ve röleleri besleyen cihazlardır.


ReklamlarÖlçü Transformatörleri-Proje


Benzer Konular
- Autocad proje istekleriniz için bu başlığı kullanın.
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- TPIC 6B 595 full proje ( 4x7segment )

- Elektrik proje detayları

- trafo ve enh proje yeni yönetmeliğe göre
- 6 blok 19 kat toplu konut Full Proje
- microchip pıc devre proje arşivi 500mb
- proje tefrisler
- proje yardım

- arkadaşlar bir proje daha şantiye projesi

- Elektrik İç Tesisat Projesi Hesapları ve Proje Hazırlama Esasları ( EMO )

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based