Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Trafo Merkezleri

Kayıt: 06 Ağu 2008
Mesajlar: 10

Offline
cyberkaya
Tarih: 24 07 2012 23:04

AÇIK YER TİPİ TRAFO MERKEZLERİ


İletim hatları ve/veya dağıtım çıkışlarının(feeder) yük akış kontrolünün ve bakım ve koruma amaçlı açma-kapamaların yapıldığı , yerine göre çekilen enerjinin gerilim kademelerinin değiştirildiği açık tip trafo merkezlerine şalt sahaları denir.Yüksek gerilim şalt sahaları elektrik enerjisini üreten kaynak ile tüketici kaynaklar arasında ki güç iletiminin önemli bölümünü oluşturur, olmazsa olmazlardandı r.Sürekli kullanılan iki çeşidi mevcuttur;hava yalıtımlı açık şalt sahalı trafo merkezleri (AIS) ve kapalı alanlarda kurulan SF6 gazı ile yalıtılmış kapalı trafo merkezidir(GIS)
AIS(Air Insulated Substation) merkezler arazinin geniş olduğu(yer sınırlamasının olmadığı) her yerde yaygın olarak kullanılmaktadır.36kV tan 800Kv kadar olan gerilim kademelerinde açık tip şalt sahaları uygulanır. Açık şalt sahalı trafo merkezlerinin elemanları her biri tesiste monte edilmektedir. Elemanlar açık da ve gerilim altında bulunduklarından dolayı yaklaşmak tehlikelidir, ayrıca bu merkezler hava şartlarından doğrudan etkilenirler.
Elektrik enerjisi santrallerde üretildikten sonra bir dizi işlemlerden geçer,ilk olarak gerilimi yükseltilir iletimde rahatlıklar sağlamak adına, daha sonra yerleşim yerlerinde gerilim kademesi düşürülür YG/OG,son olarak OG dağıtım transformatörleri tarafından AG ye düşürülüp dağıtılır tüm bu işlemler için trafo merkezleri gerekmektedir.Trafo merkezlerinin kurulacakları yerler ve merkezlerin çeşidi kullanılacak olan veya ihtiyaç duyulan trafonun büyüklüğüne bağlıdır.


1-ŞALT SAHASI KURULUM YERLERİ VE ÖZELLİKLERİ
Trafo merkezlerinin estetiği bozmayan, dağıtım kolaylığı sağlayan, zemini dayanıklı yerlere kurulması tercih edilir. Genellikle şehir merkezlerinin dışına kurulurlar ve iletim hatlarından kolay bağlantı alınacak muhitlere kurulurlar.Arazinin özelliklerine göre şalt sahaları:
a.Cihaz Tipi Şalt Sahası
b.Kiriş Tipi Şalt Sahası
c.Toprak Üstü Şalt Sahası
Her üç tip trafo merkezinde de trafolar beton raylar üzerine kesiciler betonarme kaideler üzerine yerleştirilirler.
1-1.Cihaz Tipi Şalt Sahası
Arazinin düz olmadığı yerlerde tesis edilir. Ölçü transformatörü gibi hafif olan cihazlar çelik çerçeve üzerine yerleştirilir. Baralar A tipi demir direklere tespit edilen gergi tipi zincir izolatörler arasına gergin bir şekilde yerleştirilir. Tesisin kuruluş maliyeti ucuzdur. Ayrıca dar alanlar içinde tercih edilen bir yöntemdir.

1-2. Kiriş Tipi Şalt Sahası

Bu tip şalt sahaları yatay ve dikey şekilde monte edilen kafes kirişlerden yapılır. Baralar gerilmiş şekilde tutturulan zincir izolatörler veya mesnet izolatörler yardımı ile kirişler arasına gergin bir şekilde monte edilir.

Ayırıcılar ve diğer hafif gereçler kirişler üzerine tutturulur. Kiriş tipi şalt sahaları cihaz tipi şalt sahalara göre daha pahalı tesis edilir. Ancak daha sağlam ve küçük sahaya tesis edilirler. Bu şalt sahası deprem ve arazi konusunda sıkıntı çekilen yerlerde kurulabilir.

Şekil-1.1 Kiriş tipi şalt sahası

1-3.Toprak Üstü Şalt Sahası
Bu tip şalt sahalarında üniteler beton sütunlar üzerine yerleştirilir. Baralar beton kaideler üzerine monte edilen pilonlarda ki zincir izolatörler arasına gergin bir şekilde yerleştirilir. Tesisin yere olan yüksekliği fazla olmadığı için maliyeti ucuzdur. Ancak bu tip şalt sahası için geniş ve düz bir alan gereklidir.Toprak üstü tipi şalt sahaları gevşek zemin toprak kayması ve deprem kuşağı olan yerler için uygun değildir

En son cyberkaya tarafından 25.07.2012, 12:07 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi


Reklamlar
Kayıt: 06 Arl 2007
Mesajlar: 121
Konum: ANKARA
Offline
xomier
Tarih: 25 07 2012 10:09

paylaşım eksik kalmış... dosyayı eklememişsin
Başa dön
Kayıt: 06 Ağu 2008
Mesajlar: 10

Offline
cyberkaya
Tarih: 25 07 2012 12:09

Pardon doc,vb uzantıları izin vermiyormuş. rar ekledim. Tekrar kusura bakmayın.İnş. işinizi görür...
Başa dönTrafo Merkezleri


Benzer Konular
- Mod tipi Trafo Binaları
- 1250 kVA Trafo Binası
- mod-5 tipi trafo binası

- 1600 kva trafo projesi

- 2000+2500 kva trafo tesisi og tek hat şeması
- trafo ve enh proje yeni yönetmeliğe göre
- 100 kva trafo tesisi
- 2000 kVA modüler hücreli trafo projesi
- OG Trafo Merkezi Tasarımı - 2500 kVA (Kültür Merkezi)

- Yük ayırıcılı Giriş çü Kesicili trafo koruma hücre şeması ve 15,8 /0,4 KV 1600

- trafo doluluk oranı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based