Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz


uzaktan kumanda problemi

Kayıt: 07 May 2006
Mesajlar: 326
Konum: GEBZE
Offline
tahir549
Tarih: 22 09 2012 15:34

Arkadaşlar bende sunmax sh700-4.1 ses sistemi var bunun kumandası kayıp yeni kumanda alayım dedim bu isimde hiç bir üürün yok internettede bulamadım elmde bir sürü tv uydu kumandası var bunlardan bi tanesini uyduramamıyım acaba diye düşünüyorum içerisindeki 3 ayaklı alıcı göz var ama ne adı varne kodu bunun hangi frekansta çalıştığını yerine nasıl kumanda yapabilir uydurabilirim Kumandasının üzerinde rock pop clasic ses artı ses eksi bas+ bas- ve mute tuşları vardı akıllı kumandalarla da bulamadım


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 07 01 2013 13:29

sende alıcı değil de verici olsaydı taşıyıcı frekansı ölçmek kolaydı. alıcıya herhangi birşey gelebilir. yani denenecek frekans sayısı fazlalaşıyor.

yine umutsuzluğa kapılmamak gerek çünkü olasılıklar sonsuz sayıda değil. bu tip işler için ayrılmış alıcı entegreleri belirli birkaç farklı frekansta çalışıyorlar sadece. en çok kullanılanları ise 36 ve 38 kHz. bir 555 ve birkaç RC elemanıyla basit bir IR verici devresi yapıp senin alıcına bir direnç ve bir led ekleyerek frekansı bulmak zor değil.

kaldı ki iş bununla da bitmiyor. IR kodlama konusunda birkaç farklı yöntem var. senin alıcının bunlardan hangisini kabul ettiğini bulmak içinse frekansı belirledikten sonra o protokolle çalışan bir verici gerekiyor (RECS80, RC5, sony, philips vb.)
Başa dön
Kayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 479
Konum: Eskişehir
Offline
ta2mc
Tarih: 08 01 2013 02:40

"Akıllı kumandalar" iş görmüyor mu?
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 08 01 2013 18:16

ta2mc yazmış
"Akıllı kumandalar" iş görmüyor mu?


"akıllı kumandalar" iki tip. ilk grupta, içinde yüzlerce cihazın (genellikle TV) kumanda kodları hazır olanlar ve diğeri "öğrenen kumanda" da denilen ayrı bir grup.

2. gruba girenleri kullanabilmek için elde orijinal kumandanın sinyali dolayısıyla kendisi olması gerek. asıl kumanda kayıp olduğuna göre senin 1. gruptan bulabildiğini denemen gerek.
Başa dön
Kayıt: 07 May 2006
Mesajlar: 326
Konum: GEBZE
Offline
tahir549
Tarih: 09 01 2013 12:03

malesef elde olanlarla olmadı acaba şöyle birşey yapsam elimde eski tvlerden yada elimde vestel15100fta ve bazı dvd kumandalarıyla kumanda gözleri var bunlarla ayrı bir devre yapsam bu müzik sistemine uyduramazmıyım.Birde elimde starcom marka uydu alıcısı var bazı tuşları çalışıyor bazıları çalışmıyor kanallar kopuktu lehimledim ama kaba oluyor lehimler ince oluncada çatlıyor bu kumandanın sinyalini görüp bunu nasıl uydurabilirim
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 10 01 2013 22:28

TV kumandasıyla olacağını sanmam, audio'da değiştirilebilecek sadece birkaç özellik (volume +/-, mute, ekolayzır tipi seçme, parça ileri geri, cihaz aç-kapa) varken TV'de UYDU alıcısında neredeyse onlarca...

sana yeni model araba teyp(?)lerinin küçük elcik/kumandalarından edinmeni tavsiye ediyorum. birinden biri uyabilir.
Başa dönuzaktan kumanda problemi


Benzer Konular
- iki kanallı rf uzaktan kumanda
- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF
- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları

- Onur Bilke Abimizin Kayan Yazı devresinde kayan yazıda donma problemi

- KOU Elektrik Müh. Kumanda Devreleri Ders Notları (Sabri Çamur)
- Harmonik Problemi
- Uzaktan Bilgisayar Kontrollü Kameralı Araç Bitirme Tezi
- asenkron motor kumanda teknikleri ekts programının anlatımı
- LiPo Batarya için uzaktan güç kesme devresi

- otomason ve kumanda bıtırme tezı

- Salman Kurtulan -İTÜ Endüstriyel Kumanda Sistemleri PLC Soruları ve Cevapları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based