Elektrotekno.com Ana Sayfa || Ses devreleri (audio circuits) || Anfi devreleri (preamp power amp)


Mikrofon + Anfi + ADC

Kayıt: 28 Mar 2009
Mesajlar: 7
Konum: Sakarya
Offline
saucompeng
Tarih: 04 10 2012 09:11

Merhaba Arkadaşlar;

Ben elektret bir mikrofondan aldığım sesi yükselterek bir mikrodenetleyicinin ADC girişine girerek gürültü seviyesini ölçmek istiyorum.

Sinyalin 0-3.3V arasında olması gerekiyor. Ve mümkünse 0V üzerine binmesi ve sinyalin sadece üst kısmını almam işimi kolaylaştıracaktır. Bu konuda nasıl bir devre önerirsiniz ?


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 04 10 2012 23:57

gürültü seviyesi ölçümü logaritmik temellidir, bu yüzden ya preanfinin ya da sayısal değerlendirmenin buna uygun olması gerekiyor. TTL logic seviyesi yüzünden de bir sınır konduğundan öncelikle kullanılan mikrofonun belirli bir dB değerindeki çıkış seviyesini (mV cinsinden) önceden biliyor olmanız şart, yoksa ya aşırı kuvvetlendirme yaparsınız ve sinyal değil anfi gürültüsünü ölçersiniz ya da neyi ölçtüğünüzü hiç bilmezsiniz.

sinyalin aşırı sürülme sınırını görmek için (sinüsten karedalgaya dönüştüğü an) en iyisi bir osiloskop kullanmaktır. şimdi adı aklımda olmamakla birlikte AD837 gibi ( Analog Device firması tamam da ICnin kodunu salladım, bi zahmet google amcaya sorun) bir kodu olan logaritmik kuvvelendirici entegresi kullanmanız daha az uğraşmanızı sağlar.
Başa dönMikrofon + Anfi + ADC


Benzer Konular
- TDA1560Q ile Mono 40w Stereo 2X40W Anfi Devreleri
- 500 Watt Anfi Devre (PCB ARES Dosyası Vardır)
- tda7377 ile 2x30w anfi devresi

- 1200 watt anfi

- tda2052 ile 2+1 90 watt anfi....
- Anfi Tiyatro elektrik projesi
- 900 watt class D anfi
- 30watt fm band rf power anfi (25-30km mesafeli 88-108mhz)
- mikrofon ile 3-4 metredeki sesleri algılama [!!!yardım!!!]

- lmv721 ile elektret mikrofon pre-amfi [yardım]

- upc1188 anfi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based