Elektrotekno.com Ana Sayfa || Pic ve diğer işlemci ve denetleyiciler ile yapılmış devreler, projeler


pıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc

Kayıt: 15 Mar 2008
Mesajlar: 34
Konum: kayseri
Offline
eceylan38
Tarih: 08 05 2013 21:37

Merhaba uzun süreden sonra sizinle bir dokumanı paylaşmak istedim.
bu dokuman bana ait değildir ama Sayın Prof. Dr. Murat Uzam hocamın emekleri neticesinde çıkmışmış bir eserdir.
Benim boynumun borcuda paylaşmak oldu..

"PIC16F877A temelli 16 Girişli/16 Çıkışlı PIC PLC" projesini açıklayıp gerekli tüm bilgiyi, donanımı, yazılımı sunmak için düzenlenmiştir.

Özet olarak
Kod
 Programlanabilir lojik denetleyiciler (Programmable Logic Controllers-PLC) 1970’lerin başından itibaren endüstride çok yaygın olarak kullanılagelmektedir. PLC üreticileri değişik fonksiyonlara sahip, farklı hafıza kapasiteleri olan, bir kaç giriş-çıkıştan binlerce giriş-çıkışa kadar değişik sayıda giriş-çıkışı bulunan, farklı büyüklüklerde pek çok PLC üretip kullanıma sunmaktadır. PLC tasarımı ve üretimi süreçleri, şu ana kadar PLC üreticilerinin bir sırrı olarak kalmıştır. Mikroişlemci temelli bir teknolojiye dayalı olarak gerçekleştirilen PLC’lerin yerine getirdiği işlev kullanıcılar tarafından çok iyi bilinmesine karşın mikroişlemci/mikrodenetleyici temelli bir PLC’nin gerçekleştirilmesine dair şu ana kadar rapor edilmiş ciddi bir çalışma mevcut değildir. Endüstri&Otomasyon Dergisinde yayınlanan  makale serisiyle amacımız bir PIC mikrodenetleyicisi kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş olan “PIC16F877A Temelli 16 girişli/16 çıkışlı PIC PLC”nin tasarımı, gerçekleştirilmesi ve kullanımını detaylı olarak açıklamaktır.

 
Bu proje “bir PLC nasıl tasarlanır ve gerçekleştirilir?” sorusunun cevabı aranırken gerçekleştirilmiştir. Bu sorunun cevabı, yazar tarafından yaklaşık 10 yıl önce “PICBIT” adındaki bir projede kısmen bulunmuştur. Okuyucu internette “PICBIT” anahtar sözcüğüyle bir arama yaparsa bu projeye kolaylıkla ulaşacaktır. PICBIT, bir PIC16F84 mikrodenetleyicisi temelli, 5 girişli/8 çıkışlı bir PLC projesidir. PICBIT’in “picbit.inc” adındaki dosyasında bu projeyi oluşturan temel PLC makroları bulunmaktadır. Bu makale dizisine konu olacak “PIC16F877A temelli 16 girişli/16 çıkışlı PIC PLC” projesi, adı geçen bu PLC makrolarından esinlenilerek hazırlanmıştır. Tabii ki PICBIT’te mevcut olmayan pek çok yeni özellik, mükemmel bir PLC elde etmek amacıyla “PIC16F877A temelli 16 girişli/16 çıkışlı PIC PLC” projesine dahil edilmiştir. Bu projede, PICBIT ya da endüstriyel PLC’lerdeki gibi bir grafik programlama arayüzü mevcut değildir. Bu projede, PLC programları {Komut Listesi (Instruction List - IL) şeklinde ifade edilen PLC programlama diline benzer şekilde} makrolar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Konu hakkında yetenekli bir okuyucu, PIC16F877A temelli PIC PLC için bir PC programlama arayüzü geliştirebilir.
 
PIC16F877A temelli PIC PLC için geliştirilen makrolar PIC Assembly dilinde yazılmıştır. Bu sebepten, bu projeden yeterince istifade edebilmek için okuyucunun PLC’ler, PIC mikrodenetleyicileri ve PIC Assembly dili ile ilgili altyapısı olması gerekir. Program geliştirme ortamı MPLAB IDE’dir ve en son sürümü www.microchip.com’dan ücretsiz olarak temin edilebilir.


PIC16F877A temelli 16 girişli / 16 çıkışlı PIC PLC'ye ait bazı resimler
ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ_malzemesiz
pıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc
ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ_malzemeli
pıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc
ALTTAN GÖRÜNÜŞ_malzemesiz
pıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc
ALTTAN GÖRÜNÜŞ_malzemeli
pıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc


PIC16F877A temelli 16 girişli / 16 çıkışlı PIC PLC'nin donanım şeması


1. Donanım: Bu ilk makale PIC16F877A temelli 16 girişli/16 çıkışlı PIC PLC'nin donanım yapısını açıklamaktadır.http://www.meliksah.edu.tr/muzam/E&O_1_2009.zip

2. Temel Yazılım: Bu makale, PIC16F877A temelli PIC PLC’nin temel yazılım yapısını anlatmaktadır. Bir PLC’nin tarama (scan) döngüsü şunlardan oluşur: 1. Girişleri al, 2. Kullanıcı programını çalıştır, 3. Çıkışları güncelle. Ayrıca, PLC’deki tüm değişkenlerin tanımlanması ve başlangıç şartlarına ayarlanması gerekir. PIC16F877A temelli PIC PLC’de gerekli tüm fonksiyonlar PIC Assembly makroları olarak tanımlanmıştır. Bu makalede, temel PIC PLC makroları anlatılmaktadır.
http://www.meliksah.edu.tr/muzam/E&O_2_2010.zip
http://www.meliksah.edu.tr/muzam/EO_2_dosyalar.zip

3. Kontak ve Röle Temelli Makrolar: Bu makalede kontak ve röle temelli şu makrolar anlatılmaktadır: ld (load), ld_not (load_not), not, or, or_not, nor, and, and_not, nand, xor, xor_not, xnor, out, out_not, in_out, inv_out, set, reset. Bu makrolar bir bitlik değişkenler için tanımlanmıştır.

http://www.meliksah.edu.tr/muzam/E&O_3_2010.zip
http://www.meliksah.edu.tr/muzam/EO_3_dosyalar.zip

4. Flip-Flop Temelli Makrolar: Bu makalede flip-flop temelli şu makrolar anlatılmaktadır: r_edge (rising_edge – yükselen kenar), f_edge (falling_edge – düşen kenar), latch0, latch1, dff_r (rising edge triggered D flip-flop – yükselen kenar tetiklemeli D flip-flop), dff_f (falling edge triggered D flip-flop flop – düşen kenar tetiklemeli D flip-flop), tff_r (rising edge triggered T flip-flop flop – yükselen kenar tetiklemeli T flip-flop), tff_f (falling edge triggered T flip-flop – düşen kenar tetiklemeli T flip-flop), jkff_r (rising edge triggered JK flip-flop – yükselen kenar tetiklemeli JK flip-flop), jkff_f (falling edge triggered JK flip-flop – düşen kenar tetiklemeli JK flip-flop).

http://www.meliksah.edu.tr/muzam/E&O_4_2010.zip

daha fazlası için
http://www.meliksah.edu.tr/muzam/PIC16F...PICPLC.htm


Reklamlarpıc16f877a temelli 16 girişli/16 çıkışlı pıc plc


Benzer Konular
- bazı emu girişli olan uyduların giriş kodları!!
- İki AC çıkışlı trafoyu birbirine bağlama
- köşk bina çıkışlı (160+250+400)kva enh ve bina projesi(full)

- Sd kard girişli mp3 play modülü

- tek çıkışlı bir potun sinyalini nasıl çoklarım?
- pıc16f877A ile sıvı seviye ölçümü(ısıs+kodlar)
- S/PDIF girişli modüler sistem
- çok girişli doğrusal bir denklemin gradyan yöntemi kullanılarak çözülmesi
- Tek çıkışlı LNB'ye iki receiver bağlanır mı?

- mikro denetleyici temelli kablosuz kontrol sistemi ve uygulaması

- 2 veya daha fazla alarm çıkışlı picle yapılmış digital saat devre lazım arkadaşl

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based