Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


srebrenitsa katliamı

Kayıt: 21 Nis 2006
Mesajlar: 20

Offline
gfbemrah
Tarih: 04 09 2013 11:43

SREBRENITSA SOYKIRIMI VE TÜRKLER
Yıl: 1995... daha çok yeni 18 yıl önce.Yer: Srebrenitsa... Avrupa’nın tam ortası olmasa da ortasına çok yakın.Bosna bölgesi...Ve tüm dünya (BM de dahil olmak üzere ) Sırpların yaptığı bu katliama seyirci kalmak ile yetindi.

1 Mart 1992 de Bosna’da yapılan referandum oylaması sonucunda %99.7 oran ile Yugoslavya’dan ayrılma ve bağımsızlık ilanı yönündeydi.Zaten daha önce Hırvatlar,Makedonlar ve Slovenler ayrılmıştı.
Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte Balkanlarda hakimiyet kurmak, ordaki tüm etnik toplulukların hedefi haline gelmişti.Bu bölgelerde Ortodoks,Katolik ve Müslümanlar beraber yaşamaktaydı.
Sırplar hakimiyeti ele almak için bir adım öndeydi.Çünkü Yugoslavya zamanında askeri güçler genel olarak Sırplardan oluşmaktaydı.Bu yüzden her türlü askeri imkan mevcuttu.Tank,top,silah,tüfek , mermi gibi birçok teçhizat zaten ellerinde hazır beklemekteydi.
Sırp General Ratko Mladiç önderliğinde Hırvat ve Boşnak nüfusu katledilmeye başlanmıştı.Ratko Mladiç tamamen Türk düşmanlığı gütmekteydi.Osmanlı zamanından süregelen ilişkilerde Sırpların sürekli Osmanlı’y a karşı kaybetmesi Mladiç’te kine dönüşmüştü.Bu savaş döneminde kaydedilen videolarda kendi ağzından dökülen cümlelerde bunu kolaylıkla görebiliyoruz.
Sırplar,toprak kazanmak için çalışmalara başlamıştı.Özellikle Yugoslavya başkanı Miloseviç de destek vermiştir.Başkanın da desteğini alan Sırplar emin adımlarla Boşnakların yerleşim yerlerine yakın noktalarda karışıklıklar çıkarıyorlardı.Yol kesme,kimlik kontrolleri,üst arama çalışmaları oldukça sıklaşmıştı.Bu duruma Boşnaklar tepki gösteremiyordu.Çünkü askeri olarak zayıflardı.
Artık ortalık kızışmış tam bir savaş zemini oluşmuştu.Özellikle müslüman Bosnalıların yoğun olduğu yerlerde bombalar patlamaya başlıyor ve masum insanlar hayata gözlerini kapatıyorlardı.
27 Mayıs 1992 de Saraybosna’da Vase Miskin Sokağında oluşan patlamada ekmek kuyruğunda bekleyen 17 kişi ölmüş 108 kişi de yaralanmıştır.Bu olay sonrası BM Yugoslavya’ya petrol satışını ve hava yolu irtibatını yasaklamıştır.Sırplar tüm olanaklarıyla işgal etmeye devam ediyorlardı.Fakat tam olarak muvaffak olamamışlardı.Boşnaklar direnmeye devam ediyorlardı.Bu direnişlerin en önemli bölgesi Serebrenitsa idi.Bosna bölgesinin kuzeydoğusunda yer alıyordu.
Srebrenitsa direnişin merkeziydi.Özellikle çevre bölgelerde duyuldukça Boşnak halk Srebrenitsa’ya gelmeye başladı.Halk direnişi ateşli bir şekilde devam ediyordu.
BM, bu olaylar olurken 6 güvenli bölge ilan etti.Bu güvenli bölgeler içinde Serebrenitsa da yer alıyordu.
Zaten Srebrenitsa güvenli bir yer diye Boşnaklar, Srebrenitsa’ya akın etmeye başlamışlardı.Çatışmaların hızı arttıkça artık bölgeye insani yardım gitgide azalıyordu.BM, Srebrenitsa bölgesinde silahları,mermileri halktan toplamaya başlamıştı.Halkın güvenliği BM tarafından sağlanacaktı.
Bu arada General Mladiç komutasındaki Sırplar insan kıyımı yapmaya hala devam ediyordu.

Tarih 5 Şubat 1994 ü gösterdiğinde Saraybosna’da Markale Pazarına Sırp ordusu tarafından saldırı düzenlenmiş ve 64 kişi ölmüş 144 kişi ise yaralanmıştı.Sırp askerleri kadınlara tecavüz ediyordu.

BM temsili olarak Hollandalı askerler Srebrenitsa’ya gelmiş ve Potoçari’de üs kurmuşlardı.Thom Karremans komutasında Hollandalı askerler barış gücü getirmişlerdi.Hollandalıların ateşkes çağrılarına Sırplar uymayınca,Karremans da karşılık verdi.Çatışmaların olduğu sırada sisin de etkisi ile Hollandalılar geri çekilmişlerdi.Sırplar 30 kadar askeri rehin olarak almışlardı.
Karremans, 9 Temmuz 1995’te eğer rehin askerleri verilmediği takdirde Sırplara hava saldırısı düzenleyeceğini haber verdi.
Srebrenitsa tam bir kaos ortamıydı.Boşnaklar ne yapacaklarını şaşmışlardı.Güvenli olarak gördükleri Hollandalı askerlerin Potoçari kampına gidiyorlardı.Yaklaşık 20000 Boşnak Potoçari’ye sığındılar.
Sırplar tüm çağrılara uymayınca,11 Temmuzda F16 uçağı bir adet Sırp tankını vurmuştur.Bu olay üzerine Sırplar 30 Hollandalı askeri öldürme tehditinde bulununca saldırı durdu.Mladiç,Müslümanların güvenlğini sağlayabilmemiz için silahları almamız gerek diyerekten ültimatom verdi.Karremans da BM den aldığı emir ile askerleri geri çekti.

Bu olay üzerine tüm sığınmacılar Sırplara teslim edildi.Nova Kaabasında Hollandalı askerler geri teslim edildi
11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç ve askerleri kente çok rahat ve kolayca girmiştir.Mladiç o gün bir kameraya şu sözleri söylemiştir: ” İşte 11 Temmuz 1995'te Sırp şehri Srebrenica'dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, dahiyalara karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmadan sonra, bu toprakta Türklerden intikam almamızın vakti geldi"
Bu saatten sonra Sırp hükümeti tarafından sağlanan otobüslere bindirilen Boşnaklar şehir dışına Tuzla bölgesine gönderildi.İlk sevkiyatlar Hollandalı askerlerin eşliğinde yapıldı.Bu otobüslerdeki 12-77 arasındaki erkekler sorguya çekilme bahanesi ile ayrılmıştır.Cezaevi ve esir kamplarına yerleştiriliyorlardı.23000 civarında kadın,yaşlı ve çocuklar ise otobüslerden indirilerek 10 kilometrelik yolu yürümek zorunda bırakılıyordu.
15000 civarında asker ve yetişkin erkeklerden oluşan Boşnaklar, Şuşinyari de toplandılar.Tuzla’ya geceleyin ormandan ve dağlık alandan ulaşmak istiyorlardı.Mladiç’in kuvvetlerinin bombalarına, kurşunlarına ve pusularında suikasta maruz kalarak birçoğu can verdi.Sırplar kimyasal silah kullanmaktan da geri kalmamışlardır.5 gün süren bu katliamda 8300 Boşnak öldürüldü.Toplu mezarlar açılıp diri diri gömülmüşlerdir.Cesetler parçalanarak ormanlığa dağıtılmıştır.

Müslüman bölgesine ulaşabilen Boşnaklardan katliam haberi alınmaya başlanmıştı.Bu olaylar sonrası BM-Sırplar arasındaki uzlaşmalar sonucu Hollanda asker silah ve yiyeceğini bırakarak Hırvatistan’a gönderilmiştir.
BM’ye güven azalmıştır.Katliam yapılacağı bilinen Sırplara, Boşnakları kendi elleri ile teslim etmişlerdir.
Ratko Mladiç,işlediği soykırım suçundan Lahey Mahkemesinde yargılanmıştır.16 yıl boyunca aranmış ve 2011 yılında yakalanarak Lahey savaş suçalrı mahkemesine teslim edilmiştir.
Karremans ise yargılanmış ve suçsuz bulunmuştur.
Sırbistan bir suç için plan yapmadığı için suçsuz bulunmuştur.
İnsanlık suçu işlenirken tüm dünya seyirci kalmıştır.Birçok insan yurdundan olmuş,birçoğu ailesini kaybetmiş,birçoğu ise hayata gözlerini kapamıştır.
İşin kötü yanı 18 yıl önce bunlar yaşanmışken,şu an Doğu Türkistan’da Çinliler Türklere hala işkence yapmakta ve küçük büyük demeden katliam yapmaya devam etmektedir.


Reklamlarsrebrenitsa katliamı


Benzer Konular

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72