Elektrotekno.com Ana Sayfa || Güç devreleri (Power circuits)


yanmış malzeme cinsini bulma

Kayıt: 26 Oca 2009
Mesajlar: 25

Offline
muhhendis
Tarih: 12 02 2014 13:13

merhaba,uzun zamandır kullandığım bir 24 volt 14.6A power supply vardı. Şimdi arızalandı ve içini açtığımda resimdeki 2 tane malzemenin yandığını gördüm. diğer malzemeleri kontrol ettim sağlam. bu yanık parçaları yenisi ile değiştirmek istedim ama tk100a diye arattığımda pek bir şey çıkmıyor. Bu parçalar nedir veya yerine ne kullanabilirim. Fikri olan varsa yardımcı olabilir mi?yanmış malzeme cinsini bulma


Reklamlar
Kayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 479
Konum: Eskişehir
Offline
ta2mc
Tarih: 12 02 2014 22:26

"tk100a datasheet" yazıp aratırsanız, devrenin bağlantılarını da takip ederek MOSFET veya "Switching Voltage Regulators" olduğunu anlayabilirsiniz.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 13 02 2014 13:39

evet, şema çıkarmak mantıklı; doğru sonuca daha sağlıklı bir şekilde ulaşılır. ancak, elemanın regülatör olduğunu sanmam çünkü dibinde Q1 ve Q2 yazılı yani bunlar büyük olasılıkla transistör tipli (mosfet te bir transistör çeşidi) eleman, entegre olsaydı Q yerine, IC veya U gibi bir harf olurdu. sonra standart bir Switch Mode Power Supply'de delinecek kadar hasar görecek bir eleman ya çıkışta ya giriştedir (çoğunlukla giriş-yüksek gerilim anahtarlama katında). cihazın gücünü de hesaba katarak uygun başka bir mosfet kullanın, olsun bitsin. adını bile bulamadığınız bir elektronik komponentin kendisini biraz zor bulursunuz.

baskı devreyi (daha iyisi çıkaracağınız şemayı) biraz incelerseniz, bacak bağlantılarından da emin olursunuz. örneğin yine büyük olasılıkla elemanın orta ve sağ bacaklarına ait (önden bakıldığında) baskı devre yolları, soldaki bacaklarına oranla daha kalındır. çünkü ince yollu olan kısım gate bacağı olmalı, orta drain ve sağ da source. bunlar paralel bağlı değilse kesinlikle trafonun birleşmiş orta ucunun iki yanındaki sarımlarına gidiyordur, yani sırayla anahtarlama yapıyorlardır.
Başa dön
Kayıt: 26 Oca 2009
Mesajlar: 25

Offline
muhhendis
Tarih: 13 02 2014 16:26

yanmış malzeme için yardım


cevap için çok teşekkür ederim arkadaşlar. malzemenin pinlerini kontrol edip uygun bir mosfet ile deneyeceğim.
Başa dön
Kayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 479
Konum: Eskişehir
Offline
ta2mc
Tarih: 13 02 2014 23:51

"Q1", "Q2" kodlamasına dikkat etmemişim. Teşekkürler timpati.

Muhtemelen şu bağlantı yararlı olacaktır:
http://alltransistors.com/transistor.ph...stor=47184
Başa dönyanmış malzeme cinsini bulma


Benzer Konular
- Türkiyede bulamadığınız Malzeme ve Kompanent İstekleriniz
- primer malzeme listesi
- elektrik projesi malzeme montaj detayları

- malzeme bulamıyorum.. yardım

- genetk algortma kullanarak radyo yön bulma sstemlernn konuslandırılması
- P16F877a ile Faz Açısı bulma
- İtü Malzeme Bilgisi Ders Notu(Tamamı Türkçe, 94 sayfa!!!)
- en parlak pixeli bulma
- Ares-oto çizim smd malzeme

- arızalı birimi veya elemanı bulma

- elektronikte arızalı birimi veya elemanı bulma

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based