Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 07 09 2005 16:01

PC’den Elektrik Nasıl Sağlanır?

PC’den elektrik sağlamanın birkaç yolu...

Artık sinir harbimin son noktalarındaydım. Bilgisayarla çalıştırdığım uyduruk bir aleti PC’ye bağlar pili bitene kadar bekler, pili bitince cihazı o kabloların arasında boğuşarak bilgisayarın arkasından söker, sonra pili değiştirip tekrar o kablolarla boğuşarak bağlar ve her pil bittiğinde bu işkenceyi tekrar tekrar yaşardım. Eee tabi Adaptör bağlayarak cihaza her dokunduğunuzda yada toprakladığınızda o masum PC’nizin sizi zıplatması da cabası. Bu işkenceden kurtulmayı hep istedim ve sonunda ilgili kaynakları buldum kullanmaya başladım. Kaynakların orjinalleri İngilizce. Bu nedenle bu kaynakları harmanladım, topladım, yorumladım, çevirdim ve vatana millete uygun bir hale getirdim. İşte işkenceden kurtulmanın çeşitli yolları...


Seri Port
Seri port aslında dış devrelere güç sağlamak için iyi bir seçim değildir. Buna rağmen birçok üretici düşük güç tüketimi olan cihazlarını seri portun sinyal hatlarından beslerler. Seri port üzerinden 5V ve 10ma değerlerine sahip güç kaynağı elde etmek için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlar PC Donanım kilitlerini yada fare’yi beslemek için yeterlidir.Seri port üzerinde direk voltaj çıkışı yoktur. Bu güç kaynağı sinyal hatlarından çalınır. Eğer tasarladığınız donanım sadece PC üzerinde çalışacaksa ve seri portla’da haberleşecekse kullanabileceğiniz sinyal bacakları DTS, RTS ve TD’dir.

Normal çalışma esnasında DTR ve RTS bacakları +12V seviyesinde voltaj verirler. TD bacağıysa eğer data aktarımı yoksa Mantıksal 1’i göstermektedir yani –12V bulunmaktadır. Bacaktan çekilen akım arttıkça, bacak üzerindeki voltaj seviyesi hızla azalacaktır. Çünkü, seri port normalde her 1-2V için 1ma akım sağlayabilmektedir. Kısa devre olduğunda, porttan alınan akım 7-10ma seviyelerindedir.

Seri Fare’nin Beslemesi
PC seri fare, +5V ‘u elde edebilmek için DTR ve RTS bacaklarını kullanmaktadır. Çünkü tipik optomekanik fare, 4 adet optocoupler hareket dedektörünü beslemek için 4ma gibi bir akıma ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, Microsoft’un faresinin alt bölümünde güç ihtiyacı için “+15V 4mA, -15V 4mA” yazısı yazmaktadır. Pozitif güç RTS ve TD bacaklarından alınırken negatif güç TD bacağından alınır.

25 bacaklı bir seri port’dan sağlanacak güç için gerekli devre Resim.1’de verilmiştir.

PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.1. RS232 portudan +5V, +-12 güç elde etmek için gerekli devre şeması

Verilen devre 5V ve çok düşük akımla beslenecek devrenin güç beslenmesi için kurulması gereken devredir. Devre ile düzenlenmemiş +-12V ve +- 5V’luk, çok düşük akım sağlayabilen güç kaynağı elde edilebilir. Seri port’tan çekilecek akım R1, R2 ve R3 dirençleriyle sınırlandırılmıştır.

Bu gün kullanmakta olduğumuz PC’lerin RS232 portu 25 bacak yerine 9 bacaklıdır. Resim.1’de verilen devrenin 9 bacaklı seri port için yapılması gereken modifikasyonu ise şu şekildedir (25 den 9 pin adaptör).25 pin 9 pin

2 3
4 7
7 5
20 4


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.2. RS232 9 pin pin diyagramı

PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.3. RS232 25 pin pin diyagramı

Eğer verilen devredeki R1, R2 ve R3 dirençleri çıkartılırsa ve 7805 regülatörü yerine daha düşük akımla voltajı düzenleyecek başka bir regülatör kullanılırsa devre daha fazla (Max 10mA) akım sağlayabilir.Paralel Port
Paralel port aslında dış devrelere güç sağlamak için iyi bir seçim değildir. Ancak elektronik bir devreyi paralel port yardımıyla beslemek elbette imkansız değildir.

Paralel port başlangıçta yazıcıların PC’ye bağlanması ve iletişimi için tasarlanmış bir porttur. Ancak zamanla donanım kilitleri, taşınabilir diskler, modemler, network adaptörleri...v.b. gibi birçok cihazın haberleşmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazların bir çoğunun güç kaynağı haricidir.

Paralel port’da direk güç çıkışına sahip değildir (Seri Port gibi). Paralel port üzerinden beslenen en bilindik elektronik devre PC donanım kilididir. Bu kilit paralel port’a bağlanır. Yazıcı kablosu ise bu cihazın üzerine bağlanır. Paralel port da güç çıkışı bulunmadığından cihaz gücü port’un diğer pinlerinden çalar. Ancak bu durum genellikle yazıcıyla bilgisayarın haberleşmesinde yada donanım kilidinin haberleşmesinde problem yaratır. Ayrıca paralel portun mantsal 1 değeri 2.4V seviyesidir.

Farklı karakteristiklere sahip paralel portlar bulunmaktadır. Bu paralel portların karşılaştırılması aşağıda verilmiştir.Normal UM82C11-C IEEE 1284 level II
Data output (>2.4V) 2.6 mA 2 mA 14 mA
Data line sink (<0.4V) 24 mA 24 mA 14 mA
Control output (>2.4 V) 0.5 mA* 1.5 mA ?
Signal lines (short circuit) 1 mA ? ?
Control line sink (<0.4V) 7 mA 7 mA 14 mA


Eğer devreniz 5V’luk güç kaynağına ihtiyaç duyuyorsa, bu voltajı paralel porttan elde etmek için DC/DC dönüştürücüye ihtiyaç duyulacaktır. DC/DC dönüştürücüler genel olarak bu duruma uygun değildir. Çünkü onlar daha büyük yükler için tasarlanmışlardır. Bu nedenle çok düşük güç tüketimine sahip DC/DC dönüştürücüler kullanılmalıdır.

Maxim firmasının bu duruma uygun elektronik ürünleri bulunmaktadır.
Pin
Sinyal Tanım
Anlamı

1
Strobe
Out
Control-0

2
Data0
In/Out
Data-0

3
Data1
In/Out
Data-1

4
Data2
In/Out
Data-2

5
Data3
In/Out
Data-3

6
Data4
In/Out
Data-4

7
Data5
In/Out
Data-5

8
Data6
In/Out
Data-6

9
Data7
In/Out
Data-7

10
Ack
In
Status-6

11
Busy
In
Status-7

12
Paper-Out
In
Status-5

13
Select
In
Status-4

14
LineFeed
Out
Control-1

15
Error
In
Status-3

16
Init/Reset
Out
Control-2

17
Select
Out
Control-3

18-25
Ground
-
-

PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?
Resim.4. Paralel Port Pin diyagramı


Klavye Portu
Klavye port’u +5V’luk ve birkaç 100mA’lik güç kaynağı olarak kullanılabilir. Ana karttan ana karta farklılık göstermektedir ve genellikle sigortalıdır (1A). Bazı ana kartlarda bu port cam sigortalıdır, bazılarında ise sigortasızdır.

2 tip klavye konnektörü kullanılmaktadır. Eski model olan 6’pin’lik DIN konnektörüdür. Bu konnektörün 5.pini +5V, 4.pini ise GND’dur. Genellikle bu numaralar konnektörün içinde yazmaktadır. Aşağıda bilgisayarınızın arkasına baktığınızda göreceğini klavye portunun numaralandırılması verilmiştir.


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.5. Klavye Portu DIN pin diyagramı

Diğer tip klavye konnektörü is PS/2 tipi olan klavye konnektörüdür. Bu 6pin’lik mini DIN konnektörüdür. Bu konnektörde ise 1.pin +5V, 2.pin GND’dur.

Aşağıda bilgisayarınızın arkasına baktığınızda göreceğiniz PS/2 klavye portunun numaralandırılması ve işlevleri verilmiştir.No
Tanım

1
Data

2
Mouse

3
Ground

4
+5V

5
Clock

6
(kullanılmıyor)


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.6. PS/2 Klavye konnektörü pin diyagramıPS/2 Mouse Portu
PS/2 mouse portu da + 5V’luk voltaj kaynağı olarak kullanılabilir ve bilgisayar PS/2 mouse’u bu kaynakla beslemektedir. Güvenli kullanım için 100mA’in üzerinde akımla çalışan devrelerde kullanılmamalıdır. Bacak numaralandırması PS/2 klavyeninkine benzemektedir. 1.pin +5V, 2.pin GND’dur.


Joystick Portu
Joystick portu +5V’luk güç çıkışına sahiptir ve direk PC’nin güç kaynağının +5V ucuna bağlıdır. Bu durum yüksek akım gerektiren devrelerde kullanımında avantaj sağlamakta ve birkaç ampere kadar akım sağlayabilmektedir. Dezavantajı ise kısa devre olan bir devre bağlandığında 20 ampere çıkacak olan akım, veri yollarını kolaylıkla yakacak ve cihaza zarar verecektir.

Joystick portunun bacak numarları aşağıdaki gibidir.


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.7. DB 15 Female Konnekör pin diyagramı1 ve 9 numaralı bacaklardan +5V’luk güç elde edilebilir. GND ise 4 ve 5 numaralı bacaklardan elde edilebilir.

Yeni PCI ses kartlarının bazıları 5V standardının yerine 3.3V’luk çıkışı bulunan joystick portuna sahiptir. Bu durum tasarlanacak olan cihazın tüm joystick portlarıyla uyumluluğunu bozmuş olacaktır. Bu da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.


VESA DCC Monitör Konnektörü
Eğer bilgisayarınızın görüntü kartı PNP(Plug and Play) monitörleri destekliyorsa, VESA DCC konnektöre sahipsiniz ve bunu güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz demektir. VESA DCC standardına göre 9.pin 5V ve 300mA’lik özelliklerde güç kaynağı olarak kullanılabilir. GND ise 5 numaralı pinden alınabilir.No
Tanım

1
Red Drive

2
Green Drive

3
Blue Drive

4
Reserved

5
Ground

6
Red Ground

7
Green Ground

8
Blue Ground

9
Plug

10
Ground

11
Monitor Sense 0

12
Monitor Sense 1

13
Horizontal Sync

14
Vertical Sync

15
Reserved


PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim.8. VESA DCC monitör konnektörü pin diyagramı


USB konnektöründen güç sağlama
USB portu 100mA ve +5V besleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Güç VBUS ve GND bacaklarından alınabilmektedir. USB portu 100mA’in üzerindeki akım ihtiyacını karşılamamaktadır. USB2.0 ve USB 1.0’ın bacak yapıları birbirlerine uyumludur.PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim 9.
PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Resim 10.

Disk Sürücü Konnektörü
Normal floppy disk ve hard disk sürücüleri +12V ve +5V güç kaynaklarını kullanırlar. Bu kaynaklar birkaç ampere kadar akıma ihtiyaç duyan devre yada cihazları rahatlıkla besleyebilirler. Örneğin bilgisayarın daha iyi soğutulması için bağlanan fanlar bu konnektörler üzerinden oldukça rahat beslenebilirler.

Bu konnektör tipi için pin diyagramı ve anlamları aşağıda verilmiştir.PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?

Anakart Güç Konnektörü
Standart AT-Tip ana kartlar 12V gücü 6.pin den verebilirler. Güç kaynağı ve güç kablosu farklı değerlerde voltaj sağlayabilir. 5V 10A, ve12V birkaç amperlik kaynaklar, negatif güç için ise–12V için birkaç yüz amper –5V için biraz daha fazla akım sağlayabilen kaynaklar elde edilebilir.

Pin yapısı aşağıda verilmiştir.1. Power Good (output from PS which tells that output voltages are OK)
2. +5Vdc
3. +12Vdc
4. -12Vdc
5. Ground
6. Ground

7. Ground
8. Ground
9. -5Vdc
10. +5Vdc
11. +5Vdc
12. +5Vdc


ISA Bus’dan güç sağlanması
ISA Bus +5, +12, -5 ve –12 güç bağlantılarına sahiptir ve ISA portuna bağlanan kartı bu kaynaklarla besleyebilir. ISA portu tasarlayacağınız elektronik devrenin bilgisayarın içerisinde bulunmasını ve elektronik devrenizin dışarıdan korunmasını sağlar.A1: *CHKCHK B1: GND
A2: SD7 B2: *RESDRV
A3: SD6 B3: +5
A4: SD5 B4: IRQ2
A5: SD4 B5: -5
A6: SD3 B6: DRQ2
A7: SD2 B7: -12
A8: SD1 B8: *NOWS [A]
A9: SD0 B9: +12
A10: CHRDY B10: GND
A11: AEN B11: *SMWTC
A12: SA19 B12: *SMRDC
A13: SA18 B13: *IOWC
A14: SA17 B14: *IORC
A15: SA16 B15: *DAK3
A16: SA15 B16: DRQ3
A17: SA14 B17: *DAK1
A18: SA13 B18: DRQ1
A19: SA12 B19: *REFRESH
A20: SA11 B20: BCLK
A21: SA10 B21: IRQ7
A22: SA9 B22: IRQ6
A23: SA8 B23: IRQ5
A24: SA7 B24: IRQ4
A25: SA6 B25: IRQ3
A26: SA5 B26: *DAK2
A27: SA4 B27: TC
A28: SA3 B28: BALE
A29: SA2 B29: +5
A30: SA1 B30: OSC
A31: SA0 B31: GND


Kaynakça:

AT:n näppäimistöpiiri by Tomi Engdahl
CENTRONICS by Tomi Engdahl
Powering devices from PC parallel port by Tomi Engdahl
Get power out of PC RS-232 port by Tomi Engdahl
Joystick port interface projects by Tomi Engdahl
Display Data Channel Standard version 1.0
PC/Logic-related ASCII Schematics V1.00
The ISA bus web page by Mark Sokos
How to use disk drive stepper-motors by Tomi Engdahl
AT-emolevyn liittimet by Tomi Engdahl
Designing a USB hub: basic options and issues, by Harry Inia and DIugh Dyment, EDN magazine, January 15, 1998, pages 113-129


Reklamlar

4 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler
PC den Elektrik Nasıl Sağlanır?


Benzer Konular
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)
- Cami Elektrik Projesi

- cami elektrik projesi

- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı
- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları
- kazakistan'da elektrik projesi
- Elektrik proje detayları
- elektrik sembaol tablosu

- Alev Sızdırmaz (Ex-Proof) Elektrik Tesisatı - Sunum

- hastane elektrik projesi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72