Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Staj defterleri


isdemir A.Ş. Elektrik Stajı

Kayıt: 15 Mar 2006
Mesajlar: 83
Konum: İstanbul
Offline
glasseye
Tarih: 09 08 2006 16:47

İSDEMİR A.Ş. 2005 elektrik staji

İSDEMİR A.Ş.


1.İSDEMİR A.Ş.’NİN TARİHÇESİ

İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Türkiye’nin kuruluş tarihi açısından 3., uzun ürün kapasitesi olarak en büyük entegre demir ve çelik tesisidir.

Tesisler İskenderun körfezi kıyısında yakacık yöresinde, İskenderun’un 15 km. kuzeyinde 16.755.239 metrekare alanı kapsayacak şekilde yerleştirilmiştir. Fabrika tesisleri ise 6.604.988 metrekare alanı kapsamaktadır. Şirket tesislerinin kuruluşuna yönelik çalışmalar Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı bir müessese olarak 1966’da başlamış, 25 Mart 1967’de Türk- Sovyet teknik ve ekonomik işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmesinden yana karar alınmıştır. 7 Mayıs 1967 tarihli kontrata göre, Sovyet Tiajpromexport Firması Detaylı Proje Raporunun hazırlanmasını sağlamış ve bu rapor 2 Haziran 1968’de tetkik ve gerekli değişikliklerden sonra kabul edilmiştir.

Kompleksin hafriyat ve saha düzenleme çalışmalarına Nisan 1970’de başlanmış; ilk ünitenin temeli 3 Ekim 1970’de atılmıştır. 1975’den itibaren ünitelerin yapımı bittikçe peyderpey işletmeye alınmışlardır. Ocak 1979’da ikinci yüksek fırının işletmeye alınmasıyla da tam kapasiteyle üretime geçilmiştir.

Başlangıçta 1.1 milyon ton çelik blum kapasitesinde kurulan tesisler, daha sonra yapılan tevsi atla 2.2 milyon ton kapasitesine ulaşmıştır.İsdemir halen 2.2 milyon ton/yıl kapasite ile üretimi sürdürmekte iken 1 Şubat 2002 tarihinde Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı gereğince Er-demire devredilmiştir.

ER-İSDEMİR A.Ş. 5 yıl içerisinde yaklaşık 650 milyon USD yatırım yapılarak 2,0 milyon ton yassı mamul, 500 bin ton kütük demir veya uzun çelik ürünleri üreten modern bir şirket yapısına dönüştürülecektir. İSDEMİR’ in ERDEMİR’ e devriyle 2 şirketin toplam çelik üretim kapasitesi 5 milyon ton/yıllı aşarak, çelik sektöründe bölgesel bir Pazar gücü oluşturulmuştur.

İSDEMİR ‘in devir öncesi borçları Özelleştirme dairesi tarafından ödenmiş olup, sadece seçilmiş bazı stok kalemleri ile hazır değerler karşılığı bir yükümlülük İSDEMİR bilançosunda bırakılmıştır. ERDEMİR sahip olduğu teknoloji, uzmanlık ve bilgi birikimini İSDEMİR’ e aktararak şirketi 18 ay gibi kısa bir sürede kara geçirmeyi hedeflemiştir.

Uzun çelikten yassı çeliğe dönüşüm gerçekleştiğinde, ülkemizin uzun çelik kapasitesi 1,5 milyon ton/yıl azalacak, yassı çelik kapasitesi 2,0 milyon ton/yıl artacak ve dolayısıyla uzun çelik-yassı çelik üretim kapasitesindeki dengesizlik azalacaktır. İthalat azalması ise, yılda ortalama 500–750 milyon USD döviz tasarrufu sağlayacaktır.

Fabrika şuanda

Mevcut Üretim Kapasitesi: sıcak maden, 2,5 milyon ton; uzun çelik, 2,2 milyon ton/yıl
Liman Kapasitesi: 10,8 milyon ton / yıl
Sermayesi: 610 trilyon
Satış miktarı: 1.794 bin ton
Toplam satış geliri:285 milyon USD
İhracat geliri: 85 milyon USD
Ciro potansiyeli: 600 milyon USD (2006 yılı hedefi)
Kapasite ile çalışmaktadır.

Fabrikada

920’ı A grubu personel (Müdür, Mühendis, Memur) ( A grubu personelin 336 ’sı mühendis ve bu mühendislerinde 140 ‘ı Makine Mühendisidir.)
2400’ü B grubu personel (Ustabaşı, Usta)


Reklamlar

3 Kullanıcı bu konu için glasseye arkadaşımıza teşekkür ettiler
isdemir A.Ş. Elektrik Stajı


Benzer Konular
- Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 3.4. Sınıf Vize Final Soruları
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)

- Cami Elektrik Projesi

- cami elektrik projesi
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı
- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları
- kazakistan'da elektrik projesi
- Elektrik proje detayları

- elektrik sembaol tablosu

- Alev Sızdırmaz (Ex-Proof) Elektrik Tesisatı - Sunum

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based