Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Staj defterleri


KCETAŞ Kayseri ve Civarı Türk Elektrik A.Ş. [staj raporu]

Kayıt: 23 Şub 2006
Mesajlar: 10

Offline
AzapHan
Tarih: 05 09 2006 19:26

KCETAŞ da yapılan staj

-------------
KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK T.A.Ş.

Kayseri ve çevresindeki yerleşim merkezlerinin elektrik enerjisi üretimi, iletimi, dağıtımı ve ticareti hizmetlerini yapmak üzere Atatürk’ün de imzasını ihtiva eden 18 Ağustos 1926 tarih ve 4022 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesinin verdiği izine istinaden 11.10.1926 tarihinde imzalanan İmtiyaz Sözleşmesine göre Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi adına bir şirket kurulmuştur. Bu şirket üstlenmiş olduğu görevi, Türkiyenin o zamanki yetişmiş insan gücü ve maddi imkansızlıklarına ve aynı zamanda 1929 dünya ekonomik krizine rağmen başarı ile yerine getirmiştir.
Başlangıçta Bünyan’da Sarımsaklı suyu üzerinde 96 metre düşüşü olan çağlayan bölgesinde 2x400 KVA kurulu gücünde bir hidroelektrik santral kurularak; Bünyan’dan 42 km uzunluğunda ve 22KV luk Türkiye’nin ilk en uzun enerji nakil hattıyla Kayseri ve Talas’a elektrik getirilmiştir. Santral ev enerji nakil hatlarının yapımı sırasında şirket, zamanın en ileri teknolojisine sahip Alman ve Çekoslavakya ile işbirliği yapmıştır. Bu olayı günümüze icra edecek olursak, Keban Baraj ve Hidroelektrik Santralı ile enerji nakil hatlarının yapılması gibi değerlendirilebilir.
Daha sonraki yıllarda, artan elektrik enerjisi ihtiyacını mevcut santral tevsii ederek ve bunun yanında çeşitli santrallar yapmak ve işletmek suretiyle hep kendi imkanlarıyla karşılayan Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi, 15.07.1970 tarihinde 1312 Sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Yasası çıktıktan sonra, elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtım tekeli bu kuruma verildiği için, yeni üretim merkezleri yapmamış, fakat imtiyaz süresi sonuna kadar bu bölgede büyük bir hız kazanan sanayileşme ve şehirleşmeye paralel olarak elektrik iletim ve dağıtım tesislerini yenilemiş ve genişletmiştir.
1982 yılında çıkarılan ve Belediyelere ait elektrik tesislerinin de TEK tarafından işletilmesini öngören ve 1312 sayılı yasayı değiştiren 2705 sayılı yasanın yayınlanmasıyla, bu yasa da bahane edilerek, bir sıkı yönetim emriyle 01.11.1982 tarihinde Şirket’in tüm tesislerine TEK tarafından el konulmuş ve daha sonra yapılan müzakereler sonunda bir çok konularda anlaşmazlıklar çıkmış ve anlaşmazlık konuları halen adli yargı mercilerinde devam etmektedir.


Reklamlar

5 Kullanıcı bu konu için AzapHan arkadaşımıza teşekkür ettiler
KCETAŞ Kayseri ve Civarı Türk Elektrik A.Ş. [staj raporu]


Benzer Konular
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- plc s7-300 staj defteri - e.o.c. elektronik otomasyon cihazlı
- Karel Elektronik A.Ş. Staj Raporu (Üretim ve Test Bölümü)

- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)

- Bilgisayar kontrol öğretmenliği - endüstri staj raporu
- Cami Elektrik Projesi
- cami elektrik projesi
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı
- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları

- kazakistan'da elektrik projesi

- Elektrik proje detayları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based