Elektronik ve Teknoloji Merkezi Elektrotekno.com
Elektronik ve Teknoloji Merkezi

Click here to go to the original topic

Elektrotekno.com Ana Sayfa Bilgisayar
Yazar Mesaj
trinitrotoluen
Tarih: 18.12.2007, 00:47 Mesaj konusu: 2 işletim sistemi(xp) birden ??

Bilgisayarıma aynı işletim sistemini iki kere kurdum. İki sistemde aynı sürücüde. Birini nasıl kaldırabilirim. Ayrıce pardusun yeni versiyonunu yükledim başlangıçta göremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

------------Reklamlar------------------------

esat
Tarih: 18.12.2007, 01:25 Mesaj konusu:

Bende xp kullanırken pardusu yüklemiştim başlangıçta menü geliyordu.pardus u mu xp yi mi açıyım diye. ordan seçimi yapıp hangi işletim sisteminin açılacağına karar veriyor ve o işletim sistemi açlıyordu.yanlış anlamadıysam aynı bilgisaya aynı işletim sistemi nasıl oldu onu pek bilemiyorum o konuda bilgim yok ama pardusu görmemesinin sebebi;ilk olarak pardus u sonra windows u yüklediysen o yüzdendir. windows pardusun dosyalarını görmez.Bu yüzden de hem xp hemde pardus kullanmak istiyorsan önce xp yi sonra pardusu kurmalısın.iki işletim sistemi sorunu içinde istersen bilgisayara format at. formattan sonra ilk olarak bilgisayarına xp yi yükle ve sonrasındada pardusu yükle o zaman sorun ortadan kalabilir.
karbuzoglu
Tarih: 18.12.2007, 13:26 Mesaj konusu:

Sanırım pardus ve xp'yi aynı sürücüye kurdunuz ve birini silmek istiyorsunuz.Bu sistemlerin biri açılıyor, diğeri açılmıyor.Hangisi açılıyorsa onun üzerinden diğer sistemin dosyaları elle silinebilir fakat sonrasında umulmadık sorunlar çıkabilir.En garanti yol format ama formattan sonra bu duruma yol açan hatayı tekrarlamamanız için yapılması gereken şey önce xp'yi kurup sonra pardusun kurulum aşamalarından birinde, aşağıdaki resimde görülen seçeneği seçmek:
http://www.pardus.org.tr/ekran-goruntul...dus-23.png

Ayrıca 'açılan' sistem pardus ise grub onarılarak iki sistem birlikte kullanılmaya devam edilebilir.
trinitrotoluen
Tarih: 18.12.2007, 14:48 Mesaj konusu:

arkadaşlar asıl sorunum xp ile ilgili. Ben aynı yerel disk üzerine tamamen aynı olan iki tane xp kurdum.!!! C yerel diskini açtığım zaman Windows ve Windows.0 olarak iki tane dosya görülüyor. Benim derdim bu xp lerden birini diğerine zarar vermeden kaldırmak. Bu mümkün mü acaba? Yorumlarınızı bekliyorum.
(hard diskimde XP,VİSTA,PARDUS işletim sistemleri var bu olaydan önce hepsi çalışıyordu. şimdi sadece xp çıkıyor açılış ekranında)
karbuzoglu
Tarih: 18.12.2007, 22:53 Mesaj konusu:

Microsoft bu sorun için bir çözüm hazırlamış.
http://support.microsoft.com/kb/888023/tr

Böylelikle ikinci windowstan kurtulmuş olacaksınız.Açılışta hangi işletim sistemiyle bilgisayarı başlatmak istediğinizi soran menünün(grub) gelmesi için de şurada anlatılanları uygulamanız sorunu çözecektir.
http://tr.pardus-wiki.org/Nas%C4%B1l:Grub%27u_Kurtarmak

İki sistemi aynı bölüme nasıl kurduğunuzu merak ettim :roll:
Yalnız dikkatli olun, bunlar riskli işlemler.Uygulamada hata yaparsanız bilgisayar hiç açılmaz duruma gelebilir.
trinitrotoluen
Tarih: 19.12.2007, 01:20 Mesaj konusu:

teşekkür ederim işe yaradı.düzelttim.
sangrea
Tarih: 08.07.2009, 21:11 Mesaj konusu:

aynı anda 2 sistem kullanmak için güzel programlar var, ben mesela xp vista ve pardusu aynı anda windows üzerinde kullanıyordum, tabi biraz yavaşlama oluyor ama işimi görüyordum... tavsiye ederim:) puan beklerim:p
Elektrotekno.com Ana Sayfa Bilgisayar
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

2 işletim sistemi(xp) birden ??

Gizlilik Politikası

PLC programming