Elektronik ve Teknoloji Merkezi Elektrotekno.com
Elektronik ve Teknoloji Merkezi

Click here to go to the original topic

Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
Yazar Mesaj
temmuz17
Tarih: 27.02.2008, 15:10 Mesaj konusu: Sağırlar için kapı zili projesi

arkadaşlar sağırlar için kapı zili projesi ile ugrasıyorum. Biraz arastıma yaptım. Galiba tek yolu rf rx-tx kullanmak ama ana biraz bu kadar basit bir iş için fazla gibi geldi. Aklında bu işi nasıl yapabileceğimiz konusunda fkri olan yada benzer bir proje hakkında bilgi sahibi biri varsa yardımcı olursa coook sevinirimm...Fikir verme acısından küçük bir resim ekledim. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

------------Reklamlar------------------------

timpati
Tarih: 28.02.2008, 02:10 Mesaj konusu: zil

sesi duymayanlar için ışık kullanılabilir, yanıp sönen kırmızı bir lamba dikkat çeker örneğin. ya da xenon flash tüplerini kullanırsanız görmemek olanaksız olur. diğer duyu organlarından kokuyu ve tadı kullanmayacağımıza göre geriye resimdeki gibi dokunma duyusu kalıyor, yalnız bu durumda kapıdan içerideki tüm duyma özürlülere ayrı ayrı cihaz takmak gerekir ( normalde kapı zili tektir, herkese birden hitap eder). takılan cihaz ya titreşim verir ya da bileğe bir iğne batırır (bu acıtır yaa :shock: )
temmuz17
Tarih: 28.02.2008, 09:55 Mesaj konusu:

hocam benim tam olarak sizden istediğim sey su: Bilekliği bir motor gibi düşünün. Düğmeye bastıgım süre içinde çalışacak. bıraktıgımda duracak. Bu tx ve rx modülleri ile bilmem ne kadar bit bilgi iletilebiliyor ama ben sadece 1 bit ileticem. Elinde hazır devresi yada fikri olan varmı?
timpati
Tarih: 28.02.2008, 13:03 Mesaj konusu: kumanda

RF modüller artık piyasada kolayca bulunuyor ve pahalı da sayılmazlar. 433MHz de çalışıyorlar genellikle, 10mW güçleri var, ek bir transistörlü kuvvetlendirmeye gerek kalmadan kapalı alanda 40-50 metre menzilleri olabiliyor. bacak bağlantıları da karışık değil, 2 besleme, 1 anten ve bir data giriş/çıkış... o kadar!... hazır devreler var, kumanda entegreleri üzerine bir arama yaptırsan google'de bir sürü bulursun. arama kelimelerini yazayım ben, sen bulduklarını yoruma sun.
"RF kumanda" (RF remote)
"tek kanal RF kumanda" (RF remote single channel)
"uzaktan kumanda" (remote control)
"MC145026"
"PT2262"
eloman
Tarih: 02.03.2008, 01:10 Mesaj konusu:

Bu projeyi biz yapmıştık, kablosuz ziller satılıyor mesafeleride fena değil. Bu zil içerisine telefonlar içerisinde titreşimi sağlıyan motordan taktık ve küçükte bir led üzerine yerleştirdik. Zile basıldığında hem zil titriyor hem de led yanıyor. Nasıl ?
dani
Tarih: 06.03.2008, 15:20 Mesaj konusu:

bencede yanıp sönen bir lamba ile bu proje hayata geçirilebilinir. ama titreşimli bir kablosuz alet ile yapılırsa çok daha mükemmel olur....
Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Sağırlar için kapı zili projesi

Gizlilik Politikası

PLC programming