Elektronik ve Teknoloji Merkezi Elektrotekno.com
Elektronik ve Teknoloji Merkezi

Click here to go to the original topic

Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
Yazar Mesaj
Engineer61
Tarih: 07.03.2008, 16:19 Mesaj konusu: kaçak akım koruma rölesi hakkında

arkadaşlar bulunduğum şantiyede priz linyelerinde gücüne göre 5 er veya 6 şar gruplara ayırarak kaçak akım koruma rölesi kullanıyoruz. fakat belediyenin kontrolörü aynı şekilde aydınlatma ve fancoil linyelerinde de k.a.k.r. istiyor. onun dediğine göre belli sayıda sortiyi k.a.k.r. bağlayabiliyormuşuz. bana bu şekilde gruplara ayırmamı ve k.a.k.r kullanmamı söyledi. şimdi öncelikle kaç sortide kullanılıyo birde sorti derken bir lambayı bir sorti olarak mı kabul ediyo yani paralel sortiler sayılacakmı acaba. şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

------------Reklamlar------------------------

project_mayhem
Tarih: 14.03.2008, 12:14 Mesaj konusu: kakr hakkında

Sevgili enginner61, elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışayım.

Eskiden linyeler binaya gelir oradan pirze, lambaya vs. sortilere ayrılırdı. Teknik şartnamade yazan şu, bir linyeden max. 7 sorti çıkabilir. (şartname değişti mi bilmiyorum.) Ama artık evde kullanılan araçlar çok güçlü, örneğin bir bulaşık makinesi için, girişten mutfağa doğrudan bir linye uzatılıyor. Ama bunun haricinde buvattan prize çıkan sorti, lambaya çıkan sorti ayrı ayrı sayılır. Tabi örneğin aydınlatma için lambaya bir tane, anahtarına ayrı bir tane kablo uzanır ki bunlar 1 sorti sayılır. (kablo uzunluklarına bakarsak, prize giden 2,5 luktur, ama lamba ve anahtarına giden ikisi 1,5luktur. Yani bir nevi dengeleniyor gibi...)

İyi çalışmalar...
jw
Tarih: 16.03.2008, 16:15 Mesaj konusu: kakr

arkadaşlar hala yönetmelikte ev içindeki her priz linyesine en fazla 7 priz ve her aydınlatma linyesinede 9 lamba bağlamaya müsade edilmektedir tabi gücü 2000va yı geçemeyecektir.kat tablosuna 30 mA lik ana tabloya ise 300mA lik kakr takılmalıdır diye yazar.sizde seçtiğiniz grupların güçlerine göre bunu ayarlarsınız.
project_mayhem
Tarih: 18.03.2008, 12:51 Mesaj konusu:

evet, evet ben de öğrendim hala geçerli olan bu. katlara 30 mA girişe (ana tablo) 300 mA Kakr takılıyor. Teşekkürler jw.

ayrıca 5 lamban varsa 1 değil 5 sorti sayman gerekir.
jw
Tarih: 18.03.2008, 23:53 Mesaj konusu:

sorti demedim linye dedim linyede 9 a kadar izin var
Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

kaçak akım koruma rölesi hakkında

Gizlilik Politikası

PLC programming