Elektronik ve Teknoloji Merkezi Elektrotekno.com
Elektronik ve Teknoloji Merkezi

Click here to go to the original topic

Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
Yazar Mesaj
fractal
Tarih: 30.09.2008, 02:20 Mesaj konusu: lazer hassas mesafe ölçümü nasıl yapılır?

arkadaşlar lazerli mesafe ölçümü nasıl yapılır bunun bir devresi varmıdır.teorisini az cok ultrasonik devrelerden cıkarabiliyorum.lazeri gönderirken zamanlayıcıyı açıyoruz lazer yansıyıp geri döndüğünde durduruyoruz.lazerin hızından yolu buluyoruz...

lazer ışık hızındamı hareket eder..
lazer ışık hızında ise bunu algılayacak sistemin kristali ghz mertebesindemi olmalı..
nasıl bir devre kullanılıyor.
0,01 mm hassasiyeli ölçümler yapabilirmiyiz.

aslında ben kalınlık sensörü yapmak istiyorum karşılıklı lazer sensörleri arasındaki cok ince malzemenin kalınlığı gibi.ulatrasonikle yapmaya çalıştım olmadı.yukarıdaki mantığı kullandım.

ultrasonikte sesin malzeme tarafından soğurulmasıda kullanılabilirmi.yansıyan sesin şiddeti az bir miktarda olsa azalması lazım
burdanmı yola cıkmalıyız.bunun hata payı ve hassasiyeti ne olur...


yardımcım olucak arkadaşlara teşekkürler...

------------Reklamlar------------------------

timpati
Tarih: 30.09.2008, 09:26 Mesaj konusu: hız

çok fazla soru var. emin olduklarımı aktarayım.

lazer ışık demeti de sonuçta bir "ışık". evet o da ışık hızında hareket eder (saniyede yaklaşık 300.000km)
ultrasonik dalgalarsa bildiğimiz ses hızında (havada) ilerler yani onun da hızı saniyede 340m
işin bir diğer can alıcı noktası ise bu sinyallerin dalga boyları, hızlarının frekanslarına oranı ile ifade edilir. örneğin 40kHz'lik bir ultrasonik işaretin dalga boyu:
v/f=340/40.000=8.5mm olur. bunun anlamı ise
"bir ultrasonik dalga (40kHz frekanslı) ile 8.5mm'den küçük nesneler algılanamaz, ölçülemez"

mesafe ölçme işinde temel yöntem, sinyalin gitme ve gelme zamanlarını ölçüp, aritmetik ortalama alınıp, dalga hızıyla orantı kurmaktır (yani alınan yol=hız x zaman).

bir örnek vermek gerekirse,
diyelim 4milisaniyelik bir gecikme var, önce bunu 2'ye böleriz-gitti ve geldi diye- eder 2 milisaniye, alınan yol için:

l=340x0.002=0.68m=68cm yapar. bu arada piyasada çoğu ultrasonik mesafe ölçerin 60 cm'den kısa mesafeleri ölçemediğini de hatırlatayım (nedenini bilmiyorum, bilen açıklasın).
enderpiyale
Tarih: 30.09.2008, 09:46 Mesaj konusu:

60cmden daha kısa mesafeyi ölçmek icin zannediyorumki gereken işlemleri 4msden kısa bir surede gerçekleştirebilecek bir işlemci kullanmak gerekir. Gerçi bu süre bana çok uzun geldi, yapılacak işlem çok basit cünkü. Seri üretimde maliyeti azaltmak için çok basit MCUlar kullanılıyor olabilir.
maresal
Tarih: 30.09.2008, 12:15 Mesaj konusu:

benim bildiğim transmitter ve receiver ın titreşmedeki eylemsizliği ve oluşan sahte ekolar sebebiyle işlemcide belli bir süreden önce gelen ping ekoları dikkate alınmıyor.
Lazer mesafe ölçümünde ise benim bildiğim 2 teknik var. 1.si daha çok askeri alanda kullanılan ve bahsettiğiniz lazeri yollayıp özel yapılmış bir alıcı ile alarak aradaki zamanı bulma işlemi, ki bu cihazı kullanmış ve incelemiş biri olarak söyleyebilirim hiç girişmeyin çünkü hassasiyeti mükemmel ama ,yapımını bırakın, maliyeti binlerce doları bulabilir. Çünkü asıl sorun şu lazer her zaman gönderdiğiniz nesneye 90 derecelik açıyla vurup geri gelmez.
2. ve basit olan yöntem ise açı ve kamera kullanmak. Bunu basit bir webcam ve cmucam vs. ile yapabilirsiniz. Lazeri kameraya sabitliyoruz ve sürekli açık kalıyor. Lazerin cisme gidişi,cisimden kameraya olan yol ve bu yolla lazer arasını bir üçgen kabul edip, kameradaki yansımanın düştüğü pikselleri bulup ona göre üçgen hesabı yapıyoruz.
fractal
Tarih: 30.09.2008, 13:47 Mesaj konusu:

arkadaşlar ultrasonik sensör içinda 2 ay uğraştım bir netice alamadım.osiloskoptan gelen işaretleri gönderdiğim kare dalga 40 khz ve yakalama modu ,alıcıyıcı açma kapama hepsini gözlemledim ama sanırım lojik analijöz gerektiği için daha doğrusu bekleme zamnalarını tam ayarlayamadım.benim asıl hedefim kalınlık sensörü yapmaktı cok hassas. arasındaki mesafeyi bildiğim bir aralığa konan cismin kalınlığını a+x+b şeklinde hesaplayıp x=bilinenuzunluk-(a+b) yapmatı.
ultrasonikle mm hassasiyetine ulaşamayacağım 1 ay içersinde anladım...

sonra bir gün omronun sensör kataloğunu incelerken oldukça küçük karşılıklı ve benim mantığım la çalışan lazer mesafe sensörünü gördüm.ve cok hassastı.ve hiçte o kadar cok pahalı değil..

bunu nasıl yapmaışlar diye cok düşündüm durdum....
cturunc
Tarih: 01.10.2008, 12:12 Mesaj konusu:

maresal'ın bahsettiği ikinci teknikte, lazer görüntüsü kameranın kenarlarına kaydıkça hatalı sonuçlar elde etmeye başlarız. kameranın içindeki merceklerin kalınlığı görüntünün tam düzgün bir şekilde ekrana yansımasını engeller. zira görüntü kenarlara doğru gittikçe daha yayık bir hale gelir, bunu engellemek için ya çok ince mercekli özel kameralardan kullanmak ya da değişik uzaklıklardan yapılan ölçümlerin ekranın neresine düştüğünü ölçerek bir veri tablosu oluşturmak gerekir. ne yazık ki her iki yöntemde de 1mm altı hassasiyete ulaşmak oldukça zor.
Elektrotekno.com Ana Sayfa Genel Elektrik-Elektronik
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

lazer hassas mesafe ölçümü nasıl yapılır?

Gizlilik Politikası

PLC programming