Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


Güç elektroniği ders notları

Kayıt: 17 Nis 2006
Mesajlar: 75

Offline
bodrum48
Tarih: 28 05 2006 23:52

Özellikle tristörlerle ilgili devreler bunların anlatımı ve teorik olarak güzel bilgileri bulabileceğiniz, kendi hazırladığım notları sizlerle paylaşmak istedim, umarım faydalı olur. notlar toplam 24 sayfa.

-----------------------
****** GÜÇ ELEKTRONİK DERS NOTLARI / 2006 ******

Güç elektroniği terimi, çok geniş bir alanda elektronik devreleri içine alır ve buradaki amaç ise bir kaynaktan bir yüke giden elektrik gücünün kontrol edilmesidir. Bu kontrol çok değişik biçimlerde; örneğin sadece kaynaktan yüke giden gücün miktarı olabilir. Bunun yanında, kaynaktaki gücün özelliğiyle karşılaştırıldığında yüke verilen gücün özelliğinin de değiştirilmesi gerekebilir. Buna örnek ise, bir AC kaynak frekansının yükün gereksinimi olan başka bir frekansa değiştirilmesidir.
Bütün bu işlemlerde verimlilik önemlidir. Eğer aktarılan güç ve işlem verimsiz ise büyük kayıplar oluşur.
Büyük güçlerde verimli bir kontrol anahtarlama teknikleri kullanılarak yapılır. Anahtarlama işleminde kullanılan elemanlar yarı iletken elemanlardır. Bunlar: Diyot, transistör, tristör ve triyak olarak sayılabilir.

GÜÇ DİYOTLARI:

Diyot ve Yapısı:

Diyot P ve N tipi yarı iletken yapıların birleştirilmesiyle yapılmış bir elektronik devre elemanıdır. Diyotun birleşim yüzeyinde gerilim seti oluşur. Oluşan bu gerilim setini aşacak kadar gerilim uygulandığında diyottan akım geçmeye başlar. Aksi durumlarda diyottan akım geçmez. Diyottan akım geçen duruma diyotun iletim durumu, diyottan akım geçmeyen duruma ise diyotun yalıtım durumu denir. Silisyumdan yapılan diyotlar için gerilim seti 0,7V ve germanyum diyotlar için ise 0,3V veya 0,35V olarak kabul edilir. Diyotta P tipi maddeye bağlanan uca A (anot), N tipi maddeye bağlanan uca K (katot) denir. Diyotun iletimi için anot katoda göre daha pozitif veya katot anoda göre daha negatif olmalıdır.
Yarı iletken elemanların çalışmasını anlamak için karakteristik eğrilerini iyi bilmek gerekir. Şekil:1’de silisyum diyota ait karakteristik görülmektedir. Karakteristik incelenirse:
Diyot doğru polarma uygulandığında anot katot arasındaki gerilim değeri 0,7V değerine ulaşıncaya kadar diyottan çok küçük bir sızıntı akımı geçer. 0,7V değerinden sonra diyottan büyük bir akım geçer ve bu durum diyotun iletime geçmesi olarak adlandırılır.
Düzenleyen: admin 29.05.2006, 00:21:Reklamlar

7 Kullanıcı bu konu için hamlet arkadaşımıza teşekkür ettiler
Offline
goldenugur1

Misafir
Tarih: 19 02 2007 21:06

kardeş ellerine sağlık
Başa dönGüç elektroniği ders notları


Benzer Konular
- AB Sınıfı Amplifier (Ege Üni. Mikroelektronik II ders projesi)
- Görüntü Sistemleri Ders Notları - Dr. İbrahim Türkoğlu - Fırat Üniversitesi Pdf
- YTÜ Elektroniğe Giriş Ders Notu

- YTÜ Yarıiletken Fiziği Ders Notu

- YTÜ Devre ve Sistem Analizi Ders Notu
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- Siemens PLC ders notu ve 24 adet Temrin
- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF
- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları

- C Programlama Ders Notları

- Java ders Notları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based