Elektrotekno.com Ana Sayfa || Programlanabilir Cihaz ve Elemanlar


PLC DÖNEM PROJESİ-plc ile kaplama tesisi aktarım işlemi otomasyonu(s7 200)

Kayıt: 30 Ksm 2006
Mesajlar: 3

Offline
ufukkabukcu
Tarih: 31 12 2006 14:36

En başta cismin konulacağı yükleme platformu, daha sonra sola doğru olmak üzere sırayla 6 kazan daha sonra da boşaltma platformu ve üst platformda malzemeyi yükleme platformundan alıp istenilen kazanlara koyacak olan taşıyıcı robot kolu ve bu kolu sağa sola ve aşağıya yukarıya hareket ettiren 2 adet motordan oluşuyor sistem.her kazanın acılıp kapanabılır kapagı ve acık kapalı durumunu gosteren 2 adet sensörü vardır.üst platformda ise taşıyıcı kolun ilgili kazanın üstüne geldiğini gösteren her kazan için toplam 6 adet,yükleme ve boşaltma platformları için ise birer adet olmak üzere toplam 8 adet sensör bulunmaktadır.
ayrıca yükleme ve boşaltma platformlarında cisim olduğunu gösteren platformların üzerinde kendilerine ait birer tane sensörleri daha vardır.
Taşıcı kolun herhangi bir yerden malzeme almak ve ya o yere malzeme koymak için aşağıya indiğini ve yukarıya çıktığını gösteren kendine ait 2 adet sensörü vardır.(bu sensörler aşağı/yukarı ulaşıldığını gösterir.) taşınacak sepeti tutma işlemi taşıyıcı kolun uc tarafındakı elektromekanik bir kilit ile yapılır.bu kilide enerji uygulanmadığı sürece kapalıdır.enerji uygulanınca açılır.
SENERYONUN TANIMI:
1-sağdan sola doğru harekette her kazan için malzemenin konulup konulmayacağı tanımlanacaktır.(ÖRNEĞİN:XX110111:4. kazan hariç diğerleri kullanılacaktır)bu tanım gerektiğinde programa müdahale edilmeden değiştirebilmelidir.
2-her kullanılan kazanda bekleme süresi belirlenecektir.(ÖRNEĞİN:1. kazanda 50sn 2. kazanda 240sn gibi..bu süreler minumum sürelerdir.gecikmelerden dolayı daha fazla kalmasında sakınca yoktur.gerektiğinde bu süreler programa müdahale edilmeden değiştirebilmelidir.
3-besleme işlemi sürekli olarak yapılacak ve öncelik yükleme platformunda olacaktır.diğerlerinde öncelik soldan sağa doğru alacaktır
4-işlem başla butonu ile başlar dur butonu ile durur.tekrar başladığında kaldığı yerden devam eder.
NOT:TÜM KAZANLARIN KAPAKLARI DOLDURMA VE BOŞALTMA İŞLEMİ DIŞINDA KAPALIDIR.

En son ufukkabukcu tarafından 03.01.2007, 17:12 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi


Reklamlar

3 Kullanıcı bu konu için ozgururhan arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 03 Ksm 2006
Mesajlar: 6

Offline
eap
Tarih: 01 01 2007 20:26

İnceledim muhteşem olmuş bence herkesin incelemesi gereken bir program şu ana kadar gördüğüm en muhteşem plc programı tam 37 sayfa ladder yazmışsın tebrikler başarılarının devamını dilerim
Başa dönPLC DÖNEM PROJESİ-plc ile kaplama tesisi aktarım işlemi otomasyonu(s7 200)


Benzer Konular
- Ev Otomasyonu Projesi
- 2000+2500 kva trafo tesisi og tek hat şeması
- 100 kva trafo tesisi

- Tam Set Düğün Salonu Sosyal Tesisi Projesi

- PLC ile Vinç Otomasyonu Nasıl yapılır
- PLC ile Vinç Otomasyonu Nasıl yapılır
- siemens s7-300 plc'de force işlemi
- analog karşılaştırıcı ve adc işlemi
- enerji sektöründe scada uygulamaları ve scada otomasyonu örneklemesi

- Klima Santrali ve otomasyonu (Regin marka PLC ile) TEZ İngilizce

- Entity Framework'de select işlemi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based