Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs.


Adım (Step) motorlar sunumu

Kayıt: 09 Ağu 2006
Mesajlar: 23

Offline
serhatly
Tarih: 08 02 2007 02:17

Özel elektrik makinaları dersi adım motoru sunumu


Step motorlar (adım motorları), girişlerine uygulanan darbe dizilerine karşılık (bu, dijital, sayısal giriş olarak da ifade edilebilir…), analog dönme hareketi yapabilen elektromagnetik elemanlardır.Bu özellikleri nedeniyle “dijital makina” olarakda tanınan adım motorları,dijital sistemlerde kullanılırken büyük kolaylıklar sağlarlar.

Adım motorları, adından da anlaşılacağı gibi belirli adımlarla hareket ederek rotorun açısal konumunu değiştirirler.Bu adımlar, motor sargılarına uygun sinyaller gönderilerek kontrol edilir.
Herhangi bir uyartımda, rotorun yapacağı hareketin ne kadar olacağı, motorun adım açısına bağlıdır. Adım açısı, motorun yapısına bağlı olarak 90, 45, 18, 7,5, 1,8… derece veya çok daha değişik açılarda olabilir. Motora uygulanacak sinyallerin frekansı değiştirilerek motorun hızı da kontrol edilebilir. Adım motorlarının dönüş yönü ise, uygulanan sinyallerin sırası değiştirilerek, saat ibresi yönünde (CW) veya saat ibresinin tersi yönünde (CCW) olabilir.


Reklamlar

4 Kullanıcı bu konu için hamlet arkadaşımıza teşekkür ettiler
Adım (Step) motorlar sunumu


Benzer Konular
- Anahtarlamalı relüktans motorlar
- cnc step motor driver
- FTTX optik haberleşme sunumu

- D.C. Servo Motorlar

- Asenkron Motorlar
- Voip Sunumu
- Step Motor Sürücü Devresi İsis Simülasyon ve Ares Baskı Devre
- step motor uygulaması
- güç sistemlerinde koruma yıldız teknik üniversitesi bitirme sunumu

- servo - step motorlar lisans bitirme tezi

- L297 + L298 parelel port step motor sürücüsü, devre yolları sorunlu.

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based