Elektrotekno.com Ana Sayfa || Pic ve diğer işlemci ve denetleyiciler ile yapılmış devreler, projeler || Kayan yazı ve matrix led devreleri (led message projects)


4 programlı ışık şovu

Kayıt: 10 Mar 2006
Mesajlar: 6

Offline
pasha43
Tarih: 11 03 2006 18:10

Bu devrede PIC16F84 ün PORTB'nin tüm uçları birer 470 ohmluk seri dirençler ile LED'lere bağlıdır. PORTA Uçları ise PULL-UP dirençleri ile +V ye bağlıdır. 4 konumlu program seçim anahtarı ile PORTA uçları sıra ile şaselenir. Program, PORTA'nın hangi ucu şasede ise ona ilişkin ışık şovu algoritmasını seçer. Her ışık şovu değişik sayıların sıra ve belli bir zamanlama ile PORTB'ye yüklenmesidir. PORTB çıkışına bağlı olan LED'ler de yüklenen bu sayılara bağlı olarak yanarlar. LEDlerin değişik pozisyonlarda yanması ve bu pozisyonların birbirini takip eder sırada ve sabit bir hızla tekrarlanması ile ışık şovu elde edilir. Bu uygulamada girişe bağlı olarak çıkışın nasıl kumanda edilebileceği anlatılmak istenmiştir. Program, PORTA'nın RA0,RA1,RA2 ve RA3 uçlarını sürekli kontrol eder. Bu uçlardan hangisi "0" oldu ise, ona ilişkin ışık şovu algoritmasına gider. Işık şovu algoritmasının tamamlanmasının ardından tekrar başa dönerek PORTA uçlarını tekrar kontrol eder. Bu döngü sürekli olarak devam eder. Her uç için bir tane olmak üzere dört adet ışık şovu algoritması vardır. Bu algoritmalar istenilen şekilde yazılarak anahtarla seçilen 4 farklı ışık şovu devresi elde edilir.

Devrede PIC16F84 4Mhz lik kristal ile, kristal osilatörlü olarak çalıştırılmıştır. U2 (7805) entegresi PIC'in çalışma gerilimi olan(+2,,,+6V) 5V'u üretmektedir. R9 direnci ile /MCLR ucu +5V' verilmiştir. R1...R8 dirençleri LED seri dirençleridir. R10...R13 PORTA PULL-UP dirençleridir. Program seçim anahtarı, 4 konumlu komitatör anahtardır.
[url=http://upload3.resim bulunamadi79223/electronics.html]4 programlı ışık şovu[/url]


Reklamlar4 programlı ışık şovu


Benzer Konular
- programlı çiçek sulama
- 4015'le 7 ledli yürüyen ışık devresi
- dimmer ışık kontrol devresi

- 25 programlı led tabela animasyon devresi

- haftalık programlı çiçek sulama devresi
- 15 ledli yürüyen ışık "arabalar icin"
- Haftalık programlı çiçek sulayıcı
- pic16f84 ile yapılmış 2'li trafik ışık similasyonu (asm+hex+cizim)
- ccs c ile 8 kanal yürüyen ışık

- pic ile ışık boyunu ölçme yardımmm

- fuzzy logic ile kontrol edilen Klima,kırmızı ışık,topu en kısa sürede dengede tu

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based