Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Transformatörler

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 06 10 2005 04:44

TRANSFORMATÖRLER


Tanımı ve Çalışması: Trafolar hareket etmeyen elk. Makinaları olup belli bir gerilimdeki elektrik enerjisini diğer bir gerilimdeki enerjiyi çevirmeye yararlar. Özellikle enerji iletiminde rolleri çok büyüktür. Bir ve üç fazlı olarak kullanılırlar. Trafoların en büyük özelliği diğer elektrik makinalarına göre veriminin yüksek olmasıdır. Çünkü hareket etmeyen elektrik makinası olduğundan sürtünme ve rüzgar kayıpları yoktur. Verimleri %99,5 a kadar yükseltilebilmiştir. Kullanıldıkları yer neresi olursa olsun prensip bakımından daima aynıdırlar ve genel olarak bir diğerine ve toprağa karşı izole edilmiş iki sargı ile üzerlerinde taşıyan demir çekirdeklerden oluşurlar. Uyarılan sargıya primer diğerine sekonder denir. Trafolar yükseltici ve alçaltıcı olmasına göre primer gerilimi sekonderden büyük veya küçük olabilir.
Generatör çıkış gerilimleri 0,4 - 3,3 - 6,3 – 10,6 – 13,0 – 14,7 – 15,8 – 35 kv. değerlerindedir.
Bu gerilimler enerjinin uzak yerlere taşınmasını sağlayacak kadar büyük değildir. Enerji hatlarındaki kayıpların büyük olmaması için gerilimin büyütülmesi gerekir. Gerilimlerin büyütülmesi ise transformatörler ile mümkün olmaktadır. İletim gerilimleri ise orta – yüksek – çok yüksek olarak üçe ayrılır.

Orta gerilim : 6,3 – 10 – 15 – 20 – 33 – 45 – 66 Kv.
Yüksek gerilim : 110 – 154 – 220 Kv.
Çok yüksek gerilim: 380 – 500 – 750 Kv.


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler
Transformatörler


Benzer Konular
- DC Transformatörler
- Süperiletken Transformatörler
- Transformatörler-EMO Kursu

- Üç Fazlı Transformatörler

- Transformatörler Ders Notu
- Transformatörler
- Transformatörler hakkında genel bilgi
- Transformatörler ,grublandırılması, çalışma prensibi, eşdeğer devresi
- süper iletken transformatörler

- kuru tip transformatörler

- A.Ü.Sivil Havacılık - Transformatörler,Devre koruyucular,Doğrultucular

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based