Elektrotekno.com Ana Sayfa || Kullanma Kılavuzları || İstekleriniz


atmel avr

Kayıt: 27 Eyl 2009
Mesajlar: 57
Konum: Kocaeli - Kartepe
Offline
dumanmehmet
Tarih: 10 03 2010 17:08

merhaba, atmel avr öğrenmeye çalışıyorum. ilgili video veya döküman bulabileceğim bir site bilen varsa paylaşabilir mi? şimdiden çok teşekkürler..


Reklamlar
Kayıt: 26 Nis 2006
Mesajlar: 18

Offline
AST
Tarih: 11 03 2010 22:17
Kayıt: 16 Tem 2008
Mesajlar: 6
Konum: Öğrenci
Offline
deryasahin
Tarih: 12 03 2010 00:17

korona olayı


Korona Olayı

Nemli ve sisli havalarda enerji nakil hattı faz iletkenlerinin yüzeyinde havanın iyonize olması ile mor renkli, ışıklı halkalar görülür. Bu duruma korona olayı denir. İletkenin yüzeyindeki bu mor renkli, ışıklı silindirler birbirine temas edecek olursa iletkenin yüzeyinde delinmeler olur. Bu sırada ıslık sesine benzer ses titreşimleri duyulabilir.Bu olaya daha çokaralarında 15 iletken yarıçapından daha az mesafe bulunan faz iletkenleri üzerinde rastlanır.
Nemli ve sisli havanın iletken yüzeyine temas ederek çarpması neticesinde iyonize olan gerilime, kritik korona (Uo) denir. Faz iletkenleri etrafında mor renkli, parlak ışıklı silindir halkaların görüldüğü veya deşarjın devamlı bir şekilde kendini beslediği gerilime ise görünür korona gerilimi (Uk) denir.

Korona olayı ısı, ses ve kimyasal reaksiyonlar şeklinde kendini gösteren bir enerji kaybıdır. Enerji nakil hatlarında korona olayı sonucu meydana gelen kayıpları azaltmak için iletkenlerin yüzeyleri oldukça düzgün ve parlak bir sırla kaplanır.
Faz iletkenlerinin demetler halinde tesis edilmeleri halinde de korona kayıpları
azaltılır.Korona iletilen enerji bakımından bir kayıptır. Nakil içindeki enerjinin dışarıya
kaçmasından başka bir şey değildir. Bu durumu şu örnekle açıklamak daha uygundur. Üzerinde çok sayıda delikleri bulunan su borusundan gönderilen belli bir miktar su, borunun öbür ucundan aynı miktarda alınamaz. Belki de hiç su alınamayacaktır, suyun tamamı deliklerden akıp giderse , elektrik enerjisi de tam korona deşarjı ile nakil hattının diğer ucuna gidemeyebilir.

Korona olayı sonucu meydana gelen kayıplara işletme gerilimi, frekansı, iletkenin yarıçapı ve faz iletkenleri arasındaki uzaklık etkilidir. Ayrıca havanın nemli, sisli, yağmurlu ve karlı oluşu da bu kaybı artırır. İletkenin yüzeyinin düzgün olmaması ve damar sayısı da korona olayı sonucunda meydana gelen kayıpları artırır.
Başa dön
Kayıt: 27 Eyl 2009
Mesajlar: 57
Konum: Kocaeli - Kartepe
Offline
dumanmehmet
Tarih: 13 03 2010 09:28

eyvalllah AST yarayışlı bir siteye benziyor, üye oldum, inceliyorum. başka önerisi olan var mı?
Başa dönatmel avr


Benzer Konular
- atmel atmega8 mikrodenetleyici ve assembler
- Atmel proje arşivi 1
- atmel atmega8 dosya derleme için yardım

- ATMEL AVR (ATtiny2313) Programlama

- Atmel 89c52 ve SHT 11 ile sıcaklık ve nem ölçümü
- ATMEL ile Melodi Üretici
- Atmel DTMF dialer
- Atmel programlama dersleri 1 (ATmega8)
- ATMEL AT90S2313 Mikrokontrolörü Kullanılarak Şifreli kapı kilidi-bitirme tezi

- Embedded C Programming and the Atmel AVR (with CD)

- Pic ve Atmel için USB Programlayıcı

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based