Elektrotekno.com Ana Sayfa || Konu Dışı


Üniversitelerde Mantar Gibi Türeyen Elk-Elt Müh Bölümleri

Kayıt: 07 Oca 2006
Mesajlar: 86

Offline
mst_unver
Tarih: 08 09 2010 22:23

Merhaba Arkadaşlar,

Son yıllarda üniversitlerde elektrik-elektronik müh bölümleri hızla artış gösteriyor. Yeni açılan üniversitelerimizde dahi artık bu bölüm bulunmakta. Yetersiz kadrolara ve deneyimsiz eğitmenlerle ne kadar kaliteli mühendis yetiştirilebilir tartışılır. Ülkemizde de mühendislik branşlarından elektrik-elektronik mühendisliğine okul,dershane ve ailelerin teşviki ile yoğun bir talep bulunmakta.

İşsizliğin hat safhada olduğu ve müh maaşlarının yerlerde gezdiği bir dönemde sayıca fazla ve bir o kadar da vasıfsız mezun yetiştirip piyasaya salıvermenin durumu daha da kötüleştireceğine inanmaktayım. Belki " siz kendinizi yetiştirirseniz ne yaptığını bilen alanında uzman olursanız onca mezun arasından sıyrılırsınız zaten" diyenler olabilir. Ancak bu durumda dahi işverenlerin sizin dışınızda bir çok seçeneği olacağı için ücret konusunda tok davranmalarını engelleyemezsiniz kıymetiniz olmaz, nasıl olsa piyasa müh kaynıyor. Memur olmak isterseniz 95 puandan aşağı atamanız olmaz vs. Yani sonuç olarak küçük bir pazarda yoğun talep ve büyük bir rekabet...Bu da gerçekten herkesin işini daha da zorlaştırıyor.

Neden onca ayrı yerde açılan yetersiz labaratuvar ve eğitim kadrosuna sahip üniversiteler yerine daha donanımlı eğitmen ve lab ortamı olan az sayıda üniversite açmazlar ki..Tamam açın ama 3 yerine 1 olsun adam akıllı olsun. Diğer taraftan üniversitelerin şehir merkezlerine getirdiği ekonomik kalkınma göz ardı edilemez ama bu paralar yine bizim paralarımız ailelerimizin paraları..Bu paraları şehrimiz kalkınsın esnaf kazansın diye de ortalığa saçmak doğru değil...Yani bir nevi gelişmiş şehirlerde yaşayan insanların paralarını ufak ufak akıtarak küçük yerlerin gelişimi sağlanıyor bu küçük döngüyle. Daha kaliteli insanlar yetiştirin daha üretken olsun mezunlar..büyük oynayın ülkemizi kalkındırın..Yanılıyor muyum? Sizlerin de bu konuda görüşlerinizi almak isterim.


Reklamlar
Kayıt: 20 Ağu 2009
Mesajlar: 119

Offline
kralsam
Tarih: 09 09 2010 19:29

Hocam bu konuda büyük ölçüde haklısınız.Hatta şimdi bile bir çok kişiyi mülakatsız işe almıyorlar.Birde bunun yanında hocalarımız nedense öğrenci bilmese bile bir şekilde dersi geçmesi için ortam oluşturuluyor (yaz okulları vs.) . Birde bu alanda hocalarımız laboratuarlardan çok çok daha önemli geliyor. Öncelikle bu işe kendilerini adamış olan hocalar yok değil fakat her yerde olup olmaması konusunda şüpheliyim. Bir kısım hocalar ise çok daha iyi olabilecekken, derslerden ziyade projelerini önemsiyor...
Başa dön
Kayıt: 27 Hzr 2009
Mesajlar: 52
Konum: ankara
Offline
joseph_01
Tarih: 11 09 2010 14:35

Hakklısnız, bu ülkede çivisi cıkmayan ne kaldı ki zaten..... Düzensiz, tertipsiz, düşünülmeden bir yerlerde okullar, bölümler açılıyor; verilen eğitim ne kadar iyi o da tartışılır durumda zaten. Gidip okuyanda zor durumda olacak, başka yerden mezun olan arkadaşlarda zor durumda kalacak. Bir şey ne kadar fazla ise değeri o kadar azdır, azalır. Wink
Başa dön
Kayıt: 09 Ağu 2010
Mesajlar: 8

Offline
GokhanML
Tarih: 11 09 2010 23:02

hocam salla gitsin bence. dediğin diğer mühendislikler için doğruda elektronik için bence yersiz. hç kimse işten anlamayan elektronikçi almaz.
Başa dön
Kayıt: 08 Tem 2008
Mesajlar: 239

Offline
lapry
Tarih: 12 09 2010 11:34

İşten anlamayan elektronikçi


GokhanML yazmış
hocam salla gitsin bence. dediğin diğer mühendislikler için doğruda elektronik için bence yersiz. hç kimse işten anlamayan elektronikçi almaz.


Kardeşim bu ülkede eğer hemen hemen her kurumda TORPİL varsa işten anlamayan elektronikçiler herzaman iş bulur.
Küçük bir örnek vereyim;
Ben 01.2010 da askerliğimi bitirdim.Bitirdiğim gün iş buldum fazla düşünmedim çünkü ilk işimdi ve maaşda hiç tatmin edici değildi.Ama tecrübe kazanmak için bunları göğüsledim.Şuan 9 aydır çalışıyorum ve maaşım 1600'e yakın.Ya ben 1000TL'ye çalışan müh. gördüm yaaa.Neler neler özel sektörün acıması yok.hiç yok adam 1000Tl kabul etmezse başkası ediyor,bi şekilde bulunuyor yani.

Diğer yandan 2 yıllık mezun bir arkadaşım var.5-6 ay iş aradı iş görüşmelerine gitti.Bulamadı en sonunda bir devlet kuruluşunda ciddi bir torpil ile işe girdi.Şimdi benden daha fazla maaş alıyor.
İnsan bazen bu düzensizliğe bu şerefsizliğe isyan ediyo,Ulan bizde mi katılsaydık Şu cemaatçilere falan diyo bunları gördükçe,Çünkü ben okumuşum 4 yıl ing hemde sınavlar falan hepinizin malumu zordur.Aksaksız bitirmişiz kendi isteğimle ve çabamla iş bulmuşum Bu kokuşmuş ortamda ve BENİM Çalıştığımın 1/10'nu çalışmayan adamlar benden fazla maaş alıyor bana hava atıyor okudun da noldu diyorlar.

Bu ülkede işler böyle gittiği sürece hiç bir şey olmaz.
Başa dön
Kayıt: 11 Arl 2005
Mesajlar: 181
Konum: **************
Offline
cagdaseckin
Tarih: 14 09 2010 09:28

Öncelikle bu yazıyı bir araştırma görevlisi olarak yazıyorum. Dediklerinizin haricinde bence en büyük sorun heryerde üniversite açılması. Artık birçok üniversite lise kıvamında. Neredeyse doktora eğitimi veren bazı üniversiteler bile ayağa düştü. bu gün istanbuldaki üniveriste sayısını bilen varmı? ben en son baktığımda 20 kadardı. Bunların yarısından fazlası son 5 senede açıldı ve bir binadan ibaret. Kırsalda açılan üniversiteler ise daha çok ekonomiyi haraketlendirmek için. Harcanan paralar gerçekten boşuna ve asla bilim amaçlı değil.
Başa dön
Kayıt: 22 Mar 2009
Mesajlar: 185
Konum: Antalya
Offline
noCommenT
Tarih: 15 09 2010 16:18

Söylediklerinize katılıyorum.Gayet te torpil bulan kişiler çok çok çok daha fazla maaş alabiliyorlar.gerçekten işi bilenler ise bazen boşta kalabiliyor.

Birde şu durum var .

İşi bilen hiçbir mühendis Özel sektörde 1000 tl 2000 tl maaşla çalışmamalı.
kendi işini kurmalı ve yeni yetenekler yetiştirmeli tabiki önce kendini yetiştirmeli..
Başa dön
Kayıt: 24 Eyl 2008
Mesajlar: 243

Offline
2000Watt
Tarih: 15 09 2010 23:37

Nitelik


Geçenlerde bir televizyon kanalında spiker soruyor; " Dinozorların nesli tükeniyor, çevre bakanlığı önlem almak istiyormuş, ne diyorsunuz" diyor. Karşısındaki genç insanlar ciddi ciddi "evet yerindedir" türünden bir martaval okuyorlar.

Uluslararası bir araştırma şirketinin anketlerine göre Türkiye`deki insanların % 80 `i mutluymuş (basından). Bu mertebede mutluluk oranı bir de Hindistan gibi ülkelerde varmış.

Şimdi ne il, ne de ilçe ismi vermeyeceğim, ama maalesef bu gerçek... Gerekirse il, ilçe ismi de veririm ama ne anlamı var, irili ufaklı bir sürü örneği var.. O nedenle bu örneği anlatacağım.

Bir ilin bir ilçesinde elektrik başteknisyeniyle o ilçeye başmühendis olarak atanan, aynı zamanda dışarıdan yüksek lisans yapan (veya yaptırılan) bir elektrik mühendisi birlikte PLC ile O.G. kompanzasyonu yapılan indirici merkeze giriyorlar. Bu genç başmühendis çanta gibi koskoca O.G. kondansatörlerini görüp oradaki başteknisyene dönüp 20 MVA`lık güç trafosu bunlar değil mi diyor. Bu olay 1990`lı yıllarda oluyor.

Üniversitelerde Mantar Gibi Türeyen Elk-Elt Müh Bölümleri`nin ne amaca hizmet ettiğini yazı yazan arkadaşlar zaten gayet güzel ifade etmişler. Şimdi benim sorunum artık nitelik veya nicelik değildir. Bu düşülen durumdan nasıl çıkılır? Artık bu önemlidir.

Not: Konuyu dile getirdiği için mst_unver`e teşekkürler. Konu önemlidir, hepimizin geleceğiyle ilgili bir sorundur. Umutsuzluğa düşmenin de anlamı yok.
Başa dön
Kayıt: 19 Ksm 2006
Mesajlar: 50

Offline
engineer_2386
Tarih: 19 09 2010 09:20

Hocalar Önemli


Arkadaşlar bence birçok üniversite açılması hem ülke için hemde gelişmemiş şehirlerdeki insanlar için çok faydalı bunun meyvesini 5-6 yıl sonra alacağımıza inanıyorum bölümlerdeki kaliteye gelince bence bu tamamen hocaya bağlı bu eskidende vardı bazı üniversiteler yılda 10-15 mezun verirken bazıları nerdeyse tüm öğrencileri mezun ediyor sadece hak eden diplomayı alırsa hiç bir sorun kalmaz
Başa dön
Kayıt: 07 Eyl 2010
Mesajlar: 74

Offline
ramonypp
Tarih: 19 09 2010 12:22

Elektrik-Elektronik mühendisliğinin bir sürü alt dalları var, tabi önce bu bölüm kuruluyor, ardından anabilim dalları oluşturuluyor, yeterli olgunluğa ulaştığındada bunlar tek tek bölüm olarak ayrılabiliyo, Türkiyede şu var insanlar markaya tapıyor, elektrik-elektronik müh. ünvanı bir marka türkiyede, kariyer arama sitelerine girdiğimizde arama yaptığımızda mesela kontrol mühendisi yazdığınızda hiçbir sonuç çıkmıyor, kalite kontrol alanına ait işler çıkıyor, ama aynı eğitimi elektrik-elektronik müh. diye aradığımızda yüzlerce sonuç bulabiliyoruz. Bölümler açılmalı tabiki ama yeterli ama yetersiz, ilk kurulduklarında az kontenjan verirsin, zamanla öğretim elemanları kendilerini ilerleteceklerdir. İstediğin kadar diploman olsun, eğer mesleğinden bihabersen sonuçta, kimse sana gül yüzünün hatrı için para vermeyecektir.
Başa dön


Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Üniversitelerde Mantar Gibi Türeyen Elk-Elt Müh Bölümleri


Benzer Konular
- Proteus Gibi Bir Programda Neden Bu Özellik Yok!
- satılık mantar led
- mikrafon saz gitar gibi entrümanlar için EQ,bas tiz ve sese derinlik veren devre

- pic16f84,pic16f877 gibi 16f serisi ve 24 serisi programlama devresi

- pic-ladder turkce *pic`i plc gibi programlamak*
- Üniversitelerde Mantar Gibi Türeyen Elk-Elt Müh Bölümleri
- Fıkra gibi bir ilân
- Clasic CD Çalara Modifiye yapabilir miyiz ? (USB Bellekten MP3 okuma gibi)
- PARSIC FULL pic leri plc gibi çok daha hızlı ve kolay programlayın

- bu nedir ?(10-800 mhz rf yükselteç gibi duruyor)

- Haber ve döviz gibi anlık bilgileri kayan yazıda yayınlamak (Yardım)

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based