Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik


Çimento fabrikalarında kullanılan elektostatik filtreler

Kayıt: 05 Mar 2011
Mesajlar: 25
Konum: elazığ
Offline
rapstar075
Tarih: 13 07 2011 22:11

Bu filtrelerin verimini artıran unsurlar nelerdir ??


Reklamlar
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 13 07 2011 23:36

biraz konudan bahseder misin hiçbir şey anlaşılmıyor. Bu şekilde tutup foruma yazacağına google a yazsan daha çok bilgi edersin. Ancak istediğini, fikrini, düşünceni planını yada sorunu sorarsan daha çok yardımcı olabiliriz.
Başa dön
Kayıt: 05 Mar 2011
Mesajlar: 25
Konum: elazığ
Offline
rapstar075
Tarih: 14 07 2011 20:24

söylediğiniz şeyi düşünmedim değil buraya yazmadan onu aradım zaten,çimento fabrikalarında kullanılan elektrostatik filtrelerde verimi nasıl artırabiliriz diye sorayım soruyu
Başa dön
Kayıt: 16 Tem 2009
Mesajlar: 516
Konum: Kayseri
Offline
muhendisbey
Tarih: 14 07 2011 23:41

soruyu şu şekilde anladım acaba doğru mu

bir üretim hattı var ve bu üretim hattında elektrostatik bir yük oluşuyor. Bu oluşan yükü nasıl daha iyi filtreleyebileceğini soruyorsun.

Eğer sorun bu ise toprak hattı için kullanılan plaka yüzeyi artırılabilir (toprak hattının direncinin azaltılması). Elektrostatikliği emmek için üretim bandı iletken olarak seçilebilir (bilmiyorum ne şekilde), fırçalar varsa üretim bandında bu fırçaların eskimemiş olmasına, paslanma durumuna karşı iyileştirmek için platin yada altın kaplama yapılabilir. Elektrostatik etkiyi toprağa itmek için üretim bandının üzerine yüklü plaka yerleştirilebilir.

Bacadaki elektrostatik filteyi diyorsan o konuda pek bir bilgim yok. Söylediğim faydadan çok zarar getirebilir.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 15 07 2011 09:50

Bacadaki elektrostatik filtreden bahsediliyor kanaatimce. Zira nasıl ki bir elektrik santralinin en önemli parçalarından biri alternatördür, çimento fabrikasının da en önemli parçalarından biri elektrostatik baca filtresidir.
Gerçi bunun kuruluması da işletilmesi de "para ile" yapıldığından ülkemizde üreticiler mümkün mertebe bundan kaçınmayı ve çevresinin içine etmeyi daha uygun görse de, teorik olarak en azından böyle Smile
Özellikle CRT TV'lerin HV bölgesinde tozlanma olur ya; o mantıkla tozları toplamaya yarayan bir filtreleme sistemi olduğunu benim kadar siz de anlamışsınızdır muhakkak ama dediğiniz gibi bu konuda ahkam kesmek için en azından birkaç defa yanından geçmiş olmak lazım Smile
Ancak her şeye rağmen eğer bir sistem kuruldu ise, bunu kuranlar mevcut bilgilerine göre bu sistemin en iyi çalışması için yapılabilecek her şeyi yapmış olmalıdır. Dolayısı ile bunun verimini arttıracak birtakım yollar bulmak, o sistemi kuranların üstünde bilgi sahibi olmayı ya da bir icat / buluş yapmayı gerektirir diye düşünüyorum.
Başa dönÇimento fabrikalarında kullanılan elektostatik filtreler


Benzer Konular
- Optik haberleşmede kullanılan çoğullama teknikleri (Sunum)
- Optik Haberleşmede Kullanılan Kodlama Teknikleri (Sunum)
- Optik Sensörler ve Optik Filtreler (Sunum)

- MS Visio'da Kullanılan Özel Elektronik Çizim Kütüphanesi

- Spice'ta Kullanılan Bazı Opamp ve Transistor Kütüphaneleri
- Dahili tesisatta kullanılan bağlantılar
- AutoCAD'te dinamik blok ile Elektrik Tesislerinde kullanılan Anahtarların Çizimi
- tıp alanında kullanılan bılgısayar desteklı duzenler (tamer ölmez - itü) ödev 2
- tıp alanında kullanılan bılgısayar desteklı duzenler (tamer ölmez - itü) ödev 1

- Yüksek gerilim hatlarında kullanılan zincir izolatörler ile ilgili ppt sunusu

- Demir direklerde kullanılan köşebent tipi ve ağırlıkları tablosu

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based