Elektrotekno.com Ana Sayfa || Programlanabilir Cihaz ve Elemanlar || Microchip Pic Serisi


PicBasic Pro 'dan CCS C yada MikroC 'ye Geçmem Ne Kadar Zamanımı Alır?

Kayıt: 20 Tem 2011
Mesajlar: 26

Offline
ututay
Tarih: 17 05 2012 15:26

Arkadaşlar picbasic pro biliyorum, ccs c yada mikro c 'ye geçmek istesem bu ne kadar süremi alır. Kaç günlük bir çalışmayla ccs c yada mikro c 'ye hakim olurum? (Temel C Bilgim Var)


Reklamlar
Kayıt: 13 Ksm 2008
Mesajlar: 85

Offline
einstain
Tarih: 17 05 2012 21:54

Neden poton a geçmiyorsun. Daha kolay öğrenirsin. Neredeyse aynı sayılır. Daha gelişmiş.
Başa dön
Kayıt: 22 May 2011
Mesajlar: 310

Offline
matrak
Tarih: 17 05 2012 22:50

sevgili ututay ; çok ilginç bir soru sormuşsun.Bunun cevabını ancak sen bilirsin?
Başa dön
Kayıt: 20 Tem 2011
Mesajlar: 26

Offline
ututay
Tarih: 18 05 2012 10:06

ben ilerde Atmel 'in mikrodenetleyicilerini de programlamak istiyorum, Atmel C programlama dili ile programlanabiliyormuş. Ondan dolayı C 'ye geçiş yapmak istiyorum.

Birde proton tam olarak nasıl bir dil, basic 'in bir türevi mi? Wikipedi den baktım ama bir bilgi bulamadım. CCS C ve Mikro C kodlarına baktığımda PicBasic Pro kodlarına biraz benzediğini gördüm, mesela PicBasic 'de bir ledi sadece LOW komutunu yazarak söndürebiliniyorken .CCS C 'de Output_low komutu ile söndürülüyor.
Başa dön
Kayıt: 22 Nis 2006
Mesajlar: 701

Offline
ete
Tarih: 21 05 2012 10:17

Programlama dilleri arasında mukayese yapmak gerçekten zor. Basitlik arıyorsan basicden başkasına gitmemen gerekiyor. Basic haricinde diğer dillerin tamamında bir yazım protokolü vardır. O protokole kesin uyman gerekir. C de basit bir program bile yazmaya kalksan birsürü satır yazman gerekiyor. Düşünce mantıklarıda farklıdır. Basic de etiket kullanılır C dilinde kullanılmaz. Onun yerine prosedürler yada fonksiyonlar kullanılır. Yada sistem sonsuz döngüye sokularak o diöngü içinde işlerin yapılması sağlanır. Epeyce bir mantık farklılığı var anlayacağın. Dolayısıyla alt yapın olsa bile tamamen yeni bir dil öğreniyormuş gibi öğrenmek zorundasın. Hatta alt yapın senin için avantaj değil dezavantaj olur. Kimse senin neyi ne kadar sürede algılayacağını bilemez o nedenle ne kadar zamanını alır sorusuna ancak sen yanıt verebilirsin bizler değil. Basic yalnızca Pic de değil Atmel serisinde de kullanılan bir programlama dilidir. Bunu atmel için yazılmış basic programları gördüğüm için söylüyorum.
C dili elbette daha üniversal bir dildir. İşlemcilere kolaylıkla adapte edilebiliyor. Öğrenmende yarar var ama fikrimi sorarsan kısa sürede geçebileceğini sanmıyorum.

Ete
Başa dönPicBasic Pro 'dan CCS C yada MikroC 'ye Geçmem Ne Kadar Zamanımı Alır?


Benzer Konular
- yüksek lisans ne kadar yararlı
- MikroC Derleyicisi ile yapılmış Projeler
- MPU6050 İvmeölçer Cayro Termotere 16F877A Picbasic Pro Kodu

- HMC5883L Dijital Pusula 16F877A Picbasic Pro Kodu

- ADXL345 akselerometre 16f877A Picbasic Pro Kodu
- 100mm Displayli Saat Derece 16F628+DS1302 Picbasic+Hex+Ares çizim
- ds1990(ibutton) akbil ile kapı kilidi.(Picbasic+hex+pcb)
- pıc 18f2550 mikroc dili c# ile usb port kontrol
- Led Animasyonlu Display Görtergeli Saat PIC16F648A Picbasic

- Fareye entegreli otomatik sağ yada sol tık

- PicBasic Pro 'dan CCS C yada MikroC 'ye Geçmem Ne Kadar Zamanımı Alır?

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based