Elektrotekno.com Ana Sayfa || Ses devreleri (audio circuits)


Dijital Ses Kayıt Devresi(PCB ARES Mevcut)

Kayıt: 23 Eyl 2008
Mesajlar: 664

Offline
adventurer_gazi
Tarih: 01 04 2013 11:02

AÇIKLAMALAR:
DIGITAL SES KAYIT DEVRESİ
(Digital volume Control System 60-90-120sn)


Malzemelerin pozisyonu, print üzerinde belirtilmiştir.
(resme bakınız.)
ISD 1760 (60sn), ISD1790(90sn), ISD17120(120sn)
1N 4007
7805 3 adet led ampül
1 Adet kapasitif mikrofon
3 Adet 1K 1Adet 82K 3 adet 4.7K
2 Adet 10K
7Adet 100nF 2 Adet 4,7mF 1 Adet :470mF
Record sw bas-bırak anahtar
4 adet buton aux in için bir adet jack konnektör
(Kayıt: sarı, meşgul: yeşil, power: kırmızı led)

60 saniye süre kayıt yapan bu devrenin kendi üzerinde ses çıkışı mevcuttur. Profesyönel kullanım için aux out çıkışından dilediğiniz güçte bir amplifikatöre çıkış alabilirsiniz.
Devrede bulunan condanser mikrofon ile gayet hassas bir ses kaydı yapabileceğiniz gibi, devredeki jumper pozisyonunu, “Mıc” den “Aux”a alarak aux in girişinden de kayıt alabilirsiniz. Bu girişe dvd, vcd, telefon radyo, mp4, Pc gibi cihazlardan direkt ses uygulayarak kaydedebilirsiniz. Hoparlör olarak 0.5W 4-16 ohm arası bir hoparlör kullanabilirsiniz.
Besleme voltajımız en az 5 volttur. 12 volt ile besleyebilirsiniz. Devremizde 5 volt regüle bulunduğu için voltaj yükselip alçalmaları çalışmasına etki etmemektedir. Devremize enerjiyi verdiğimiz zaman, power ledimiz yanarak bize devremizin çalışmaya hazır olduğunu haber verecektir.

NASIL KAYIT YAPARIZ?
Kayıt yapmak için rec/play anahtarına basmanız ve kayıt ledinin yandığını görmeniz gerekir. Kayıt ledi yanıyor ise bu bize, devrenin o anda kayıtta olduğunu gösterir. Bu sırada meşgul ledine bakmalısınız. Çünkü meşgul led lambası entegremizin tüm haraketlerini bize tercüme etmektedir. Mesela record anahtarımız basılı iken, bu ledin yanıyor olması kayıt için boş yer var anlamına gelir. Ne zaman bu ışık sönerse kayıt edilecek alan dolmuş demektir. Kaydı sona erdirmek için record sw anahtarına tekrar basarak kaydı durdurabilirsiniz.
PLAY: Play butonuna basarak yaptığımız kaydı dinleyebiliriz. Bu sırada meşgul ledi yanıp sönecek ve ses kesildiği zaman sönecektir.
SES AYARI: Ses butonu ile de ses ayarı yapabiliriz. Her butona basışımızda 4 kademe ses artacak sonra 5. kez tekrar basarsak minimum olacaktır. Sonra yine her basışımızda artacaktır.

KAYIT SİLME
Sil butonuna ilk basışımızda dikkat edersek meşgul led lambası iki kez yanıp söner ve entegreyi silinmeye hazırlar. Hiç elimizi kaldırmadan basmaya devam edersek, meşgul ledi tam 7 kez yanar-söner ve entegremizin içini tamamı ile siler. Bu silme işlemi geri alınamaz.

KAYITLAR ARASI DOLAŞIM
İleri butonu ileri sarma butonudur. Kayıt anahtarına basıp süre dolmadan kapatırsanız, sonradan kayıt ekleyebilirsiniz. Tekrar kayıt anahtarına bastığınızda yapacağınız kayıt ikinci sıraya alınır. Daha sonra yapacağınız kayıt da üçüncü sıraya. İşte bu kayıtlar arasında “ileri” butonu ile seçim yapabilirsiniz. Her bastığımızda bir sonraki kayıt sıraya geçer. Ve play butonuna bastığımız zaman o kayıt çalar. Eğer uzun süre basılı tutarsak en son kayda ulaşacak ve playa bastığımızda ilk sıradaki kaydımız hoparlörden duyulacak demektir.

Dijital Ses Kayıt Devresi(PCB ARES Mevcut)


ReklamlarDijital Ses Kayıt Devresi(PCB ARES Mevcut)


Benzer Konular
- PIC16F84 İle Yapılan LCD Ekran Dijital Saat Devresi Yapımı (Alarmlı)
- volt - amper metre devresi
- Lazerle Ses İletimi Devresi

- 10x10 led'li (100 led) süper audio spectrum analyser devresi.

- PIC16F84 İle 8 Kanal Hem Tek Hemde Çift Yönde Haberleşme Devresi Yapmı
- PIC16F84 İle Yapılan Klavye Kontrollü Kayan Yazı Devresi + Çift Tabaka PCB Şema
- HMC5883L Dijital Pusula 16F877A Proton Basic Kodu
- HMC5883L Dijital Pusula 16F877A Picbasic Pro Kodu
- hmc5883l dijital pusula 16f877a ccs c kodu

- 60SN ses kayıt devresi+pcb (denenmiş-tübitak değil)

- Gün göstergeli saat devresi

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based