Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz


mono bass anfisi hakkında yardım

Kayıt: 07 May 2006
Mesajlar: 326
Konum: GEBZE
Offline
tahir549
Tarih: 15 03 2014 18:48

Arkadaşlar,
oto teybinden alacağım stereo 4x40 watt çıkışı anfi girişine ses kalitesini bozmadan düşürmeden monoya çevirerek uygulayabilirmiyim.
Bass seslerini net ve temiz alabileceğim uygulanmış max 200wattlık subwofer devresi ve bu devreyi çalıştırabilecek güç kaynağı seçiminde yardımlarınızı bekliyorum.


Reklamlar
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 15 03 2014 23:41

bu tür bir uygulamada ses kalitesini düşüren 2 unsur var bildiğim kadarıyla. 1.si, karbon dirençler, 2.si empedans uyumsuzluğu. bu arada, ses kaynağını mümkün olduğu kadar kısıkta tutman gerekiyor çünkü ses anfilerinde volum maksimuma yaklaştıkça distorsiyon (bozulma) da maksimuma erişiyor.

stereodan monoya geçiş için 2 yol var, ilki kanal çıkışlarını örneğin 4.7k'lık birer dirençle birleştirip mono güç katına vermen ki bunu tavsiye etmem. ikinci yol ise direnç yerine seri kondansatör kullanman. burada dikkat edilecek nokta ise kullanacağın C'yi iyi seçmen. gereğinden küçük olursa daha çok tiz sesleri alırsın, fazla büyük olursa anfinde filtreler yoksa bas hoparlörün zarar görebilir. ayrıca hesap için preanfi olarak kullandığın anfinin çıkış ve güç katı olarak kullanacağın son anfinin giriş empedansını bilmende yarar var.

son olarak, hoparlörün toplam gücü, anfi gücünden fazla olmalı mutlaka.

kolay gelsin.
Başa dönmono bass anfisi hakkında yardım


Benzer Konular
- Metal Dedektörü Yapımı Hakkında Bilgi
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!
- "gölge etme" güneş enerjisi hakkında herşey konulu açık oturum

- TDA1560Q ile Mono 40w Stereo 2X40W Anfi Devreleri

- Orcad PSpice Kütühanesi Hakkında
- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım
- Asansör Fotosel, Boy Fotosel PCB yardım
- proje yardım
- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!

- HVDC' - acil yardım

- mono bass anfisi hakkında yardım

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based