Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs. || İstekleriniz


Injektör nedir? - yardım

Kayıt: 27 Mar 2007
Mesajlar: 29

Offline
as1986
Tarih: 18 07 2008 10:01

injektör nedir ne işe yarar? bilgi verirseniz sevinirim


Reklamlar
Kayıt: 04 Oca 2007
Mesajlar: 372
Konum: İzmir
Offline
fuzzy
Tarih: 18 07 2008 19:31

Bu kelimenin türkçesi enjekte etme anlamına geliyor.Benim bildiğim altakiler
1-Devreleri test etmek için bir osilatör yapılıyor.Bunu bir kalem şeklinde tasarlıyorlar.Şasesi devreye balanıp devreye osilasyon enjekte ediliyor.Eskiden sık kullanılırdı.
2-Araçlarda yakıt püskürten kısımlara enjektör adı veriliyor...
Başa dön
Kayıt: 08 Arl 2009
Mesajlar: 258
Konum: Ankara
Offline
Dr.Freeman
Tarih: 04 05 2011 11:10

benim bildiğim injektör dizel motorlarda yanmayı sağlayan bir parça. ki bu parçalar öyle ucuzda değiller. bin tl'ye kadar çıkıyor diye biliyorum fiyatları.
Başa dön
Kayıt: 02 May 2006
Mesajlar: 1689
Konum: Malatya
Offline
timpati
Tarih: 05 05 2011 02:55

hemen her dalda aşağı yukarı aynı anlama gelen ama kullanış yerine göre farklı anlamlar içeren terimler olur. örneğin "tampon" (buffer) denilen bir sözcük var. bunun ilk çıkış yeri ve karşılığı şu imiş: amerika kıtasındaki bizonların derilerine veya bunlardan yapılan, soğuktan koruyucu ceketlere buffer (okunuşu bafır) denirmiş. zamanla, (aynı bu deri ceketin yaptığı iş gibi) iki farklı ortam arasında dengeleyici, uyum sağlayıcı olarak iş gören herşeye buffer veya bizim dilimize girdiği haliyle tampon denmiş. bunun elektronikteki karşılığı empedans uydurucu birtakım arakatlar veya lojik kapılardır, tıptaki karşılığı mikroplara karşı koruyucu bir sargı bezidir, nakliyatçılıkta (kamyon veya araba) başkadır, kadın hijyeninde başkadır ama hepsinin temel işlevi birbirine benzer.

injector veya enjektörün kelime karşılığı, bir nesneyi yeni bir ortama dışarıdan (zorla) sokma, içine birşeyler gönderme anlamındadır (osmanlıcası zerk etme, en çok bilineni ise, tıpta kullanılan ve doğrudan kaslara veya damara deri üzerinden sıvı ilaç-aşı yollamaya yarayan şırınga yani "iğne" işte).

gelgelelim bu site bir elektronik forumu, yani temel konumuz elektronik olunca enjectorun anlamı da özellikle ses kuvvetlendiricili katların testinde kullanılan "örnek ses kaynağı"dır. @fuzzy'nin dediği gibi, bu devrenin iğne biçimindeki probuyla test edilecek devrenin herhangi bir noktasına sinyal verilir veya sondan (hoparlör çıkışından) geri geri gidilerek sesin çıkmadığı yerde sorunlu eleman bulunurdu.
Başa dön
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 05 05 2011 10:44

Elektronikteki bu cihaza sadece enjektör değil, "sinyal enjektör" (Signal injector) dendiğini de belirtelim.
Bu cihazları eskiden (mesela 30-35 sene evvel) yapar ve kullanırdık. Şimdi internete baktığımda, müze sayfalarında geçiyor. Bu da moralimi bozmadı değil Smile
Neyse, nostalji olarak da olsa gençlerin bilgisine sunalım:
http://www.radiomuseum.org/r/gbc_signal...0uk_2.html
Başa dönInjektör nedir? - yardım


Benzer Konular
- Kou Statik anahtarlama Sınav Soruları Yardım!!
- PLC Öğrenmenin en kolay yolu nedir diyenler, bence link tam size göre
- Assembly- TMR0 kesmesi ile ilgili yardım

- Asansör Fotosel, Boy Fotosel PCB yardım

- proje yardım
- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!
- HVDC' - acil yardım
- mono bass anfisi hakkında yardım
- Yardım isteği - SCADA kaydetme sorunu

- autocad 2010 elektrik tesisat projesi keşif ozeti icin yardım

- Autocad tesisat çizimi yardım!

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based