Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs. || İstekleriniz


Infrared

Kayıt: 27 Eyl 2009
Mesajlar: 57
Konum: Kocaeli - Kartepe
Offline
dumanmehmet
Tarih: 21 06 2010 11:37

***Benim size bir sorum olacak :

-5 ila 85 (*C) derece arasında çalışabilecek, 1cm ila 30 cm ölçümü kolaylıkla ve hassasiyetle hesaplayabilecek** haliyle ucuz olan ama şimdilik ucuzluğu bir köşeye bırakırsak** infrared sensör tavsiyesi yapabilecek olan varsa ayrıca infrared ile ilgili site, döküman vb ... gönderebilecek olan varsa çok hayır işlemiş olur Smile

ek bilgi** infrared her ne kadar kızılötesi olarak bilinse de asıl türkçe adı kızılaltı imiş.*** staj insanı bilgilendiriyor mu ne!

şimdiden çok teşekkürler..


Reklamlar
Kayıt: 02 Ksm 2009
Mesajlar: 764
Konum: Kocaeli
Offline
senoleker
Tarih: 05 05 2011 10:59

Kızılatı değil de, "kızılberisi" olarak duydum daha ziyade.
Zaten mor ÖTESİ olduğuna göre, kızıl BERİSİ olması daha akla uygun.
IR'e kızıl altı dersek, UV'ye de mor üstü dememiz gerekir. Bu da çok mantıksız değil.

Elektromanyetik spektrumda nanometrelik dalga boyları cıvarına "görünür ışık bölgesi" denir. Düşük frekanslara alt, yüksek frekanslara üst dersek, görünür ışığın en altında kırmızı, en üstünde mor bulunur. Kırmızının altında IR (kırmızı altı Very Happy ) morun üstünde de UV bulunur. IR ısıtır (güneşte ısınmak), UV yakar (güneşte yanmak).
Bu açıklamaya göre kızılaltı ve ve morüstü daha uygun gibi görünse de, günlük konuşmada morötesi ve kızılberisi sözcükleri daha sık kullanıldığından onları doğru kabul etmek daha "uyumlu" bir davranış olacak.

Sorunuza gelirsek, siz uzaklık ölçümü için IR mi kullanmak istiyorsunuz? Işık hızını göz önüne aldığımızda ışığın 1 santimi katetmesi gereken süre o kadar küçük ki nasıl bir yöntemle ölçüm yapmayı planladığınızı anlamadım.
Acaba sehven Ultrasound (sesötesi) yerine Infrared mi dediniz?
Başa dönInfrared


Benzer Konular
- Infrared Laser Sources
- Infrared Ses Verici Alıcı
- infrared protokoller

- Infrared On-Off Kontrol 2adet proje sayfası

- Infrared ile triyak sürme
- Sony Infrared Remote Control sisteminin kodlama tekniği ve pic ile uygulanması
- infrared röle kontrolü
- Bilgisayarlar için Seri Port Infrared Alıcı
- PIC16F628 ile Winamp' i InfraRed ile Uzaktan Kontrol

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based