Elektrotekno.com Ana Sayfa || Yüksek Gerilim


paratoner çeşitleri ve uygulamaları

Kayıt: 17 Ekm 2008
Mesajlar: 12

Offline
AFAMFA
Tarih: 01 03 2013 19:54

T.C.
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİPARATONER ÇESİTLERİ VE UYGULAMALARIMÜHENDİSLİK TASARIMI ÖDEVİ


HAZIRLAYAN
Abdurrahman GÖÇER
G0101.00032


DANIŞMAN
PROF. DR. Mehmet TOSUN
ARALIK 2004GİRİŞ

Doğal bir afet olan yıldırım , korunmak için gerekli önlemler alınmadığı zaman önemli ölçüde can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.Yıldırımlardan dolayı her yıl binlerce kişi ölmekte ve bundan başka bina, fabrika , atölye , depo gibi yerlere düştüğünde yangınlara ,çeşitli hasarlara ve işgücü kaybına yol açmaktadır.İnsanlar bu doğal afetlerle savaşmakta için önlemler almakta çok fazla gecikmemişler bulutlarla toprak arasında elektrik yüklerinin hızlı bir akışı olan yıldırımlara karşı , paratoner tesislerini bulmuşturlar.

1.YILDIRIMLAR

Yıldırımlı hava olayının bilimsel olarak araştırılması ilk defa 1903 yılında Hamburg’da Walter bir kamerayı statif üzerinde döndürerek aldığı fotoğraflarla bir yıldırımın saniyenin kesirleri içinde birçok kısmi boşalmaların oluşturabileceği ortaya çıkardı. değere ulaştığında.

Karşıt işaretli iki bölge arasında veya bu
bölgelerden biri ile toprak arasındaki po-
tansiyel farkı yeterli bir değere ulaştığında
bir şimşek meydana gelir

Yıldırım : Toprakla bulut arasında, elektrik yüklerinin süratli değiş tokuşu
olarak tanımlamak mümkündür(Şekil 1).

Bulut yükünü göre dört sınıfa ayrılır.
• Negatif inişli
• Negatif çıkışlı
• Pozitif inişli
• Pozitifi çıkışlı
bununla beraber yıldırım darbelerin %90 ı
negatif inişli olanlar teşkil eder.
Şekil1 – Yıldırım Düşüşü

1.1.YIDIRIMIN LOKALİZE OLMASI
Elektrik yüklerinin kendi yakınında veya toprağa yoğunlaşmasına sebep olan her şeyin , mevzi elektrik akımını şiddetlendirerek ön deşarjın ucunu elektrik yüklerinin yoğunlaşarak mükemmel bir düşme noktası teşkil ettiği en yakın noktaya saptırma eğilimi vardır.Bu noktalar açıkta bulunan paratoner veya televizyon , radyo antenleri gibi her türlü iletken cisimlerdir.

1.2.YIDIRIMIN ETKİLERİ

1.2.1.Elektrodinamik Etkisi
Bir iletkenden geçen yıldırım akımının doğurduğu manyetik alan ile arzın manyetik alanı arasında meydana gelen kuvvetler çok küçük değerlerdedir.Daha büyük kuvvetler , yıldırım akım yolunun bir kısmının diğer bir kısmının manyetik alanı içinde bulunması halinde meydana gelir. Bu etki sonucunda ince anten borularında ezilme , paralel iletkenlerde karşılıklı çarpışma , iletken kroşelerin sökülmesi vs. gözlenebilir.
1.2.2.Basınç ve Ses Etkisi
Yıldırım kanal içindeki elektrodinamik kuvvetlerden ileri 2-3 Atü basınç , bu akımın sönmesi ile patlama şeklindeki havayı genleştirerek gök gürültüsü meydana getirir .Bu gürültü
yakında bulunanlar için bir patlama etkisi yaratırken , uzaklarda gök gürlemesi olarak duyulur.Gök gürültüsünün bir sebebi de meydana gelen ısı enerjisinin oldukça büyük ve ani bir genleşme meydana getirmiştir.
1.2.3.Elektrokimyasal Etkisi
Bunlarda faraday kanununa göre açıklanabilen tesirlerdir. Elektrolitik parçalanma sonucu demir , çinko ,kurşun gibi metaller açığa çıkar. Fakat bu olay için oldukça büyük akım şiddetine sahip yıldırım oluşması gereklidir.
1.2.4. Işık Etkisi
Kılavuz akım deşarjlarının gelişip ,yere yaklaşıp , atlama yaptığı noktalardan geriye doğru gelişen ana yakalama deşarjı ile nötralizasyon başladığında oluşan bu iletken kanal çevresine çok parlak bir ışık yayar (ark olayı gibi) . Bu ışık yakın mesafelerde göz kamaşması veya kısa bir an için görme zorluğu meydan getirebilir.
1.2.5. Termik Etkisi
Yıldırım olayında ısı enerjisi olarak ortaya çıkan enerji joule kanununa göre açıklanabilir. Dolayısıyla elektriksel büyük olduğu noktalarda büyük ısı değerleri oluşabilir.Kesitleri yeterli büyük iletkenlerde herhangi bir etki görülmediği halde küçük kesitli iletken özellikteki tellerde yüzeysel erimeler , renk değişiklileri , kaplama yanması gibi etkiler görülebilir.
Bütün bunların yanında ,yıldırım akımının büyüklüğüne göre gözlenmiştir ki ; yıldırım düştüğü noktanın etrafında 30 m çapında bir daire içindeki alanda , normal yürüyüşteki adımların yarattığı adım gerilimi dediğimiz gerilim yüzünden , oldukça tehlikelidir. Bu yüzden yıldırımlı havalarda açık yerlerde ayaklar mümkün mertebe birbirine bitişik tutulması ,ağaç ve duvarlara yaslanılmaması tavsiye edilir.

1.3.Paratoner Kullanarak Yıldırımlara Karşı Korunma
Köşe ve sırt gibi en çok yıldırım çarpmasına maruz kalan bina kısımları, ya kendileri yıldırımlık olarak kullanılacak yahut bunların üzerinden yıldırımlığa ait iletkenler geçecek veyahut da bu gibi kısımlar kendilerinden daha yüksekte bulunan bir yıldırımlığın muhafaza sahası içinde bulunacaktır. Yıldırımlık tesisatı, bütün tali kısımlarıyla birlikte binanın en yüksek yerlerinden toprağa kadar devamlı ve kesintisiz madeni bir yol teşkil edecektir. Bu madeni yol kâfi bir kesitte olup, tahribata karşı kâfi derecede dayanıklı olacaktır. Mevcut havagazı, su ve kalorifer tesisatı ile binada bulunan madeni kısımlar toprak hattına bağlanacaktır.Genel olarak yıldırımlık tesisatı aşağıda yazılı kısımlardan meydana gelir:

a) Yıldırım yakalama tesisatı,
b) Çatı nakilleri,
c) İndirme nakilleri (desantlar),
d) Toprak elektrotu
Günümüzde kullanılan paratoner çeşitlerini; kullanıldıkları dönemleri baz alarak sırasıyla açıklayalım.


Reklamlarparatoner çeşitleri ve uygulamaları


Benzer Konular
- Topraklama ve Paratoner projeleri için ayrı bölüm açılmıştır
- benzinlik topraklaması. hesaplar, paratoner, önlem
- Afyon Kuvvetli Akım, zayıf akım, Pano açılımları, hesapları, paratoner. toprakla

- Topraklama ve Paratoner Projesi

- Afyon Devlet Hastanesi Temel Topraklama ve Paratoner Projesi
- enerji sektöründe scada uygulamaları ve scada otomasyonu örneklemesi
- paratoner projesi
- belediyeye ait bir paratoner projesidir. yardımcı olacağını umuyorum
- Bir benzin istasyonunun paratoner ve topraklama projesi

- Alışveriş Merkezi Paratoner Projesi ve Paratorner Hesabı

- 8051 uygulamaları (www.eca.ir)

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based