Elektrotekno.com Ana Sayfa || Dijital devreler, projeler


basit bir zamanlayıcı

Kayıt: 31 Mar 2006
Mesajlar: 25

Offline
ismail.cal
Tarih: 09 03 2013 13:18

basit bir zamanlayıcı

O "inventable" bağımsız teknik bilgiye sahip oldukları, tüm hayranları için yararlı olacak şekilde farklı karmaşıklık düzeylerinde elektronik projeleri ile alternatif istiyorum. Bir zamanlayıcı sunmak Bu kez (ya da zamanlayıcı) sadece iki transistör ile merdiven yapılmış. Bu, çok basit yapmak ve sadece elektronik ile başlayan kişiler için yapılmış bir eğitim projesidir. Ama bu kullanışlı ve çok yönlü cihaz olması için gereken tüm özelliklere sahiptir. Aktivasyon süresi düzenlemesi, lamba her türlü bağlayabilirsiniz bir röle çıkışına sahiptir verir, tüketimi az ve sadeliği çok "sert" bir cihaz yapar.

Aşağıdaki şekilde bu elektronik devre görebilir. Iki transistör, bir elektrolitik kapasitör, bir düzeltici, bir röle ve bazı direnç: zamanlayıcı birkaç bileşenden oluşur. Aşağıdaki gibi çalışır: istirahat koşullarında, 100uF kapasitör deşarj ve bu nedenle transistör sürüş ne olduğu. Biz hızla düğmesi, kapasitör masraf basın. 33o ohm direncinin hafifçe ilk tepe akımı sınırlamak için ve düzenleyici kazara en düşük değer ile konumunda bulunursa, bir olası kısa önlemek için sunulmaktadır.

basit bir zamanlayıcı

basit bir zamanlayıcı

Zaman kapasitör ücretleri, ilk transistör olan kollektör yükselir gerilimi neden yürütülmesi başlar ve böylece rölesini etkinleştirir ikinci transistör yanar. Anahtarı açıldıktan sonra tamamen trimer aracılığıyla ve ilk transistör taban tarafından emilir çok düşük akım şarjı bitene kadar, kapasitör üzerinde biriken şarj aktif devresi korur.

İlginç bir şekilde, birinci transistörün baz kondansatör transistor boyunca hızlı bir şekilde tahliye olmadığı rağmen bir çok az dirençlidir (4.7 K) ve aslında. Bu, 4.7 K transistörün emiter rezistörü transistörün statik kazanç (HFE) ile çarpılarak bir değer ile baz yansıtılır olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, 4.7 K ve transistor 100 kazanç, sonuçta elde edilen direnç 470K olacaktır. 4.7 K baz direnç devre düzensiz kaynak ile beslenen zaman titreşim etkisini önlemek için gereklidir.

Ben inşa ve bana bileşenlerin iyi değerleri bulmak için izin o deneysel sürümünü gösterir Şekil. Böyle adaları plaka Ben çok görsel olduğu için benim öğrencilere elektronik temellerini açıklamak için geçmişte çok kullanılır. Açıkça ve eğitim çok deneysel elektronik baskılı devre olmadan yapılabilir.

Adaları ile taban iyi bir başlangıç ​​olsa bile, biz daha zamanlayıcı olarak yararlılığını odaklanmış bir PCB çıkıntılı bir adım yapabilirsiniz. Bunun için, ayrıca şebeke veya düşük voltaj ledleri bağlanan güç ile çalışan lambaların imkanı sağlayan giriş ve çıkış konnektörleri eklemeniz gerekir. Bunu başarmak için, ben ekledi proje röle kontakları aynı güç devresi ile başka bir konektör yakınındaki baskılı devre. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz tüm konnektörleri ile son devre.

basit bir zamanlayıcı

malzeme listesi:
2 4,7 K 1/4W dirençleri
330 ohm 1 direnci
1 47K
1 1M düzeltici
1 100uF 25V elektrolitik kapasitör
1 diyot 1N4005
1 transistör BC548
1 transistör BC558
1 röle 12V çift
2-yönlü terminal blokları ile 3 konnektörleri
3-yollu terminal blokları ile 1 konektör
1 PCB


Reklamlar
Kayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 479
Konum: Eskişehir
Offline
ta2mc
Tarih: 09 03 2013 19:38

Çakma tercüme yerine orijinal metni ekleseymişsin daha iyiymiş.. Very Happy
Başa dön
Kayıt: 25 Nis 2006
Mesajlar: 249

Offline
elek
Tarih: 05 04 2013 17:50

Herşey açık,üstelik web adreside verilmiş, hiç yoktan iyidir Smile
Başa dönbasit bir zamanlayıcı


Benzer Konular
- Basit Pil Göstergesi
- PIC C ile hazırlanmış basit Led'lerle Zar Projesi
- 4 Basamaklı 7 Parçalı Göstergeye Sahip Programlanabilir Zamanlayıcı

- basit hemşire çağrı devre şeması

- delta plc hakkında basit bir döküman
- SMD entegre vb sokmek icin basit cozumler
- Basit bir "HEMZEMİN GEÇİT"çalışması
- Basit olarak PC'den PIC kontrolu
- Basit Casus Dinleme Devresi

- Basit bir çalışma"Linear devreler"

- Rf kontrollü 6 bacaklı basit robot örümcek

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based