Elektrotekno.com Ana Sayfa || Topraklama


işletme topraklaması ile koruma topraklaması birleşirse ne olur?

Kayıt: 15 Hzr 2009
Mesajlar: 3
Konum: Ankara
Offline
kerpir
Tarih: 26 09 2014 16:29

hikmetservili yazmış
harmonik2 yazmış
Öyle kafana göre birleştiremezsin.Tesisin koruma sisteminin ne tip olduğunu bilmen gerekir.TN mi TT mi IT mi?Hem yönetmelik topraklama ve nötr baralarının tüm sistemlerde ayrı ayrı tesis edilmesini ön görür bununda teknik izahı mevcuttur.Öncelikler nötr barası oluşturmanı öneririm sonra tesisin herhangi bir topraklama sisteminin olup olmadığını.(Muhtemelen herhangi bir sistem yoktur türkiyedeki çoğu tesis gibi)


kesinlikle bende arkadaşıma katılıyorum dostum. Yönetmeliğe uymanı tavsiye ederim. yaşanacak bir hadisede direk yönetmelik gereği şu uygulamaya TN, TT, IT ve ardından sahaya bakılır. fakat kendi özel tr varsa, Og abonesiysen durum birdaha değişir. çünkü ag abonesiysen, varsayki işletme ve koruma topraklamasını birleştirdin. Ne olur? (sıfırlama metodu) Olası bir işletme topraklaması kopması durumunda, senden önceki direkten. senden sonraki tüm abonelerin nötr akımı senin yapmış olduğun sıfırlama noktasından geçmek istecek. Bu durumda senin topraklama ya çekmiş oldun 4, 6 lık her neyse kablo üzerinden işletme topraklaması olmak istecek bu durmda topraklaman yetmecek ve tüm evdeki cihazlarda potansiyel gerilim olacak, sende mesela buzdolabına değdin senin üzerindende bir gerilim toprağa akacak, sonuç ise facia. Elektrikçi arkadaşlar. siz siz olun sakın Sıfırlama metodu kullanmayın. Bu eğitimleri bize, sayın İsa İLİSU Yük.Ektrk.Müh. Hocamız verdi. Hele sebekenden enerji alıyorsan TN, TT, IT bağlantı şeklini bilmeden sıfırlama yapmayın. Şuda zaten imkansız olur, A.A.A (Kaçak akım röleri) Yeni asmi litaretüre Artık akım anahtarı olarak Giriyor, BU koruyucu anahtar artık zorunlu, bu anahtar varsa sıfırlama metoduna izin vermecektir. Olmayan yerler içinse yukarıda anlattığım örnekte bir anda sizin topraklamanıza 100 lerce amper akım gelir, gerisini siz güşünün.

Yaralı olduysa ne mutlu bize, Teşekkürler.


sıfır bina içinde kullandığımız trafonun sıfır noktasını (işletme topraklamasını) temel topraklama ile birleştirdiğimizde (koruma topraklaması) bu binanın adp sinde 300mA kakr da ve kat panolarında 30mA kakr mevcutsa megerle ölçülen toprak değeri 2ohm ise işletme topraklamasını koruma topraklamasından ayırmak gerekli midir?


Reklamlar
Kayıt: 06 Ekm 2010
Mesajlar: 116

Offline
spartacus24
Tarih: 29 09 2014 11:27

kerpir arkadaşım senin sistemin en temelde nasıl tasarladığınla ilgilidir bu soru. Eğer sistemin TT sistem ise koruma ve işletme topraklamalarını hiçbir suretle birleştirmezsin. Eğer TN sistemlerinden birini kullanıyorsan kesinlikle birleştiriyorsun. k.ak. cihazı konusuna gelince ister TT, isterse TN sistemler olsun her ikisinde de kullanmak zorunda olduğun cihazlardır.
Başa dön


Sayfaya git Önceki  1, 2

işletme topraklaması ile koruma topraklaması birleşirse ne olur?


Benzer Konular
- benzinlik topraklaması. hesaplar, paratoner, önlem
- Yük ayırıcılı Giriş çü Kesicili trafo koruma hücre şeması ve 15,8 /0,4 KV 1600
- Koruma Kontrol ve İzleme 1-2 (Özellikle TEİAŞ'ta ve yüksek gerilimde çalışanlar)

- ölçü trafoları ve sekonder koruma haldun büyükdora

- hidroelektrik santrallerin topraklaması
- Koruma ve Röle Ders notları sunusu
- Elektrik şebeke yönetimi Dijital koruma rölesi - sunum
- güç sistemlerinde koruma yıldız teknik üniversitesi bitirme sunumu
- Topraklama ile ilgili herşey eşpotansiyel bara,banyo topraklaması v.b

- yüksek gerilim tesislerinde koruma

- Elektrik Tesislerinde Koruma Vize ve Final Soruları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based