Elektrotekno.com Ana Sayfa || Yüksek Gerilim


GES panosu TMŞ hesabı

Kayıt: 02 Ksm 2006
Mesajlar: 11

Offline
theorotica
Tarih: 15 09 2014 00:07

Merhaba Arkadaşlar,

Üzerinde çalıştığım 300 kWatt'lık bir Güneş Enerji Santrali projesinde kısa devre hesaplarını gerçekleştirdim. Kısa devre hesapları aşağıda belirtildiği gibidir.

Üç faz kısa devre akımı: 15 kA
Tepe kısa devre akımı: 29 kA

Burada şöyle bir durum oluştu. Bundan önce bu düzeylerde bir kısa devre akımı ile çalışmamıştım. Genelde pano'da AOS kullanıp geçiyordum fakat bu durumda AOS'lerin kısa devre akım kesme kapasiteleri 10 kA üzerine çıkmadığı için TMŞ kullanmam gerekiyor, fakat kullanacağım TMŞ'yi tam olarak neye göre seçmem gerekiyor? Normalda üç faz kısa devre akımı ile seçim yapıyordum genelde tepe kısa devre akımı da bu kesme kapasitesine uymaktaydı fakat bu projede 25 kA'lık TMŞ seçtiğimde tepe kısa devre akımının daha büyük olduğunu görünce kafamda soru işareti oluştu. Tam olarak sormak istediğim şey şu:

1- TMŞ seçimi "Üç faz kısa devre akımı"na göre mi yoksa "Tepe kısa devre akımı"na göre mi seçilmektedir.

2- Sistem'de 30 kWatt'lık 10 adet String inverter kullandım, bunları bir bara'da birleştirdim. Bu barada birleştirmeden önce her inverter bağlantısını baraya bağlamadan önce TMŞ ve KAKR kullandım. Barada bunları birleştirdikten sonra da trafoya girmeden önce TMŞ, toroidal kaçak akım koruma kombinasyonu kullandım, burada 630A 50 kA'lık tek bir TMŞ kullandım, şimdi burada zaten 50 kA'lık TMŞ kullandığım için inverter'ların ayrı ayrı korunmasında illa ki 25 kA'lık yada 36 kA'lık TMŞ mi kullanmam gerek? Yoksa normal 10 kA'lık bir AOS yeterli olur mu?

Şimdilik oluşturduğum panonun tek hat şemasının resmini ekledim. Konu ile ilgili yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Reklamlar
Kayıt: 06 Ekm 2010
Mesajlar: 116

Offline
spartacus24
Tarih: 13 04 2015 09:42

arkadaşlar sakın indirmeyin yazık puanınıza sadece bir foto var içerisinde. seni de kınıyorum arkadaşım son puanımıda buna harcadım yazıklar olsun.
Başa dönGES panosu TMŞ hesabı


Benzer Konular
- Topraklama, kompanzasyon ve kacak akım hesabı ile ilgili autocad projesi
- Kıda Devre hesabı Excell Çaşılması
- ENH Sehim Hesabı programı

- kablo kesiti hesabı yapan program

- Orta gerilim ENH (600mt.), tek hat şeması, gerilim düşümü, akım hesabı, sehim
- YG Kısa Devre Hesabı
- kısa devre hesabı
- Alışveriş Merkezi Paratoner Projesi ve Paratorner Hesabı
- XLPE Kablolarda Kısa Devre Akımı Dayanım Hesabı (Yeraltı Güç Kabloları)

- Autocad ile hazırlanmış örnek topraklama hesabı

- Mesaj Panosu Diplay Göstergeli(kaynak kod, baskı devre dahil)

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based