Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Staj defterleri


TRT - Arastırma - imalat dairesi (staj raporu)

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 06 10 2005 04:33

NHK ARGE ÇALIŞMASI RAPORU


1. Giriş


NHK (Nippon Hoso Kyokai- Japon Yayıncılık Kuruluşu), Japonya'da kamu yayıncılığı yapan saygın bir Radyo-Televizyon kuruluşudur. TRT ile birlikte ABU (Asya Yayın Birliği) üyesi olan NHK, STRL (Science and Technical Research Laboratories) Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) biriminde çalışmak, karşılıklı bilgi birikimlerinin değişimini sağlamak ve ABU üyesi yayın kuruluşlarında çalışan Ar-Ge mühendislerine kendi uzmanlık alanlarında NHK bünyesinde çalışma imkanı sağlamak üzere 2000 yılında bir program başlatmıştır. Bu programa TRT Araştırma İmalat dairesi mühendislerinden M.Koray AKKAYA önerilmiş ve NHK tarafından kabul edilerek 01.07.2000-01.01.2001 tarihleri arasında (6 ay), "Metadata and Digital Indexing" konusunda çalışmak üzere Japonya /Tokyo'da bulunan NHK Ar-Ge birimine davet edilmiştir. Burada yürütülen "Kişiselleştirilmiş Elektronik Program Rehberi" adlı projeyle ilgili ayrıntılı bilgi (İngilizce) http://www.strl.nhk.or.jp/publica/bt/en/fe0006-2.html adresinde bulunabilir.

Yaklaşık 300 uzman mühendisin çok değişik alanlarda çalışma yaptığı NHK Ar-Ge ünitesi, yayıncılık alanında geliştirdiği ileri teknolojileri elektronik dünyasının devleri olan Sony, Panasonic gibi firmalarla koordineli olarak hayata geçirmekte, bu alanda liderlik rolünün yanı sıra elektronik yayıncılık piyasasının yönlendirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Aşağıda 6 ay boyunca çalışılan NHK Ar-Ge'sinin, "Kayıt Teknikleri ve Mekanik Mühendislik- Recording Technology and Mechanical Engineering" bölümünde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilecektir.2 . Kayıt Teknikleri ve Mekanik mühendislik bölümü Proje grupları


Laboratuarlarla temel çalışmalar, Sayısal sistemler ve HDTV sistemlerinin gerektirdiği yüksek hız ve saklama kapasitelerinin elde edilmesine yöneliktir.


HDTV : (High Definition TV- Yüksek çözünürlüklü TV) , yüksek kalitede video / ses iletimi sağlayan ve NHK tarafından geliştirilen bir TV sistemidir. Japonya'da halen uydudan yapılan 1 adet HDTV yayını vardır . (Broadcast Satellite , BS 9 Kanalı ).

HDTV'nin teknik özellikleri özetle şöyledir :

Çözünürlük : 1920 ( düşey ) x 1035 ( yatay )

Aspect ratio : 9 : 16

Örnekleme : 20 bit / sample

Sayısal bit hızı : 1.2 Gbps (max 1.5 Gbps )

( 1035 x 1920 x 20 x 30 = yakl. 1.2 Gbps )

Frame : 30 Hz

Field : 60 fields / sec


Japonya'da 10 yıl içinde ( 2010 yılı ) tamamen sayısal yayına geçilmesi planlanıyor . Şu an, Sayısal BS (Broadcast Satellite ) için piyasada SetTopBox satılıyor. Japonya'da insanların max %10 ' unda HDTV alıcısının olduğu düşünülüyor .

"Recording Technology and Mechanical Engineering" laboratuarında yürütülen proje başlıkları aşağıda verilmiştir. Her proje grubunda 3 - 4 araştırma mühendisi görevli olup bunlar çalıştıkları deney laboratuarlarında başka bölümlerin mühendisleri ile de ortak çalışabiliyorlar .

Aşağıdaki bölümde şu projeler hakkında daha ayrıntılı bilgi verilecektir:


 Video Sabit Disk Sistemleri

 Arşiv Sistemleri

 Optik Kayıt Sistemleri

 Perpendicular ( dik ) Kayıt Sistemleri

 Manyetik teyp Kayıt Sistemleri

 Home server SistemleriVideo Sabit Disk Sistemleri


Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 24 Hzr 2006
Mesajlar: 285
Konum: Konya
Offline
hamitco
Tarih: 08 07 2006 18:41

anlamıyorum...


teşekkürler admin...

ama şunu anlamıyorum... 8 defa indirilmiş ve bir kişi bile teşekkür etmemiş... benim açtığım başlıkta da öyle 10-15 kişi indirdi ama sadece bir kişi teşekkür etti...

işte bu bana çıkar ilişkisiden dolayı gibi geliyor... yani indiren arkadaşların gittiği puanları teşekkür yerine geçiyor... yoksa başlığı açan arkadaşın aldığı puanlarımı...

bence gerçek bir teşekkürün yerini hiçbir şey tutamaz...

işte bu nedenlerden dolayı puan sistemi bana mantıksız geliyor...
Başa dön
Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 12 07 2006 01:07

Site ilk açıldığında teşekkür etmek için mesaj yazmak yasaktı, sadece teşekkür butonu kullanılıyordu. Çünkü foruma atılan her mesaj veritabanını şişiriyor ve serverın çalışmasını zorluyor. Ama üyelerin aşırı derece ısrarcı davranmalarından dolayı o yasağı kaldırdık.

Bunun puanlama sistemine bağlamanız ilginç. Başka forumları gezip dolaştığınızda, 100 lerce gösterime rağmen tek teşekkür mesajı olmadığını görebilirsiniz, onlardamı puan kazanıyorlar!

Burda sizinle puanlama sistemini tartışıcak değilim, ilgili başlıkta gereken herşey yazıyor. Puanlama sistemine ilişkin mesaj yazmayın lütfen.
Başa dön
Kayıt: 17 Ağu 2006
Mesajlar: 6

Offline
arslan5598
Tarih: 23 08 2006 10:11

merhaba admin. şimdi staj raporunu indirdik. 7 arkadaş yararlandık. Bu siteyi hazırladığınız için çok teşekkürler. çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Başa dönTRT - Arastırma - imalat dairesi (staj raporu)


Benzer Konular
- plc s7-300 staj defteri - e.o.c. elektronik otomasyon cihazlı
- Karel Elektronik A.Ş. Staj Raporu (Üretim ve Test Bölümü)
- Bilgisayar kontrol öğretmenliği - endüstri staj raporu

- Tedaş staj Defteri 20 Günlük 2009

- jeneratörlerle ilgili staj dosyası
- topraklama raporu word
- siemens logo soft üzerine staj defteri
- plc-otomasyon staj defteri
- Telekomünikasyon- Baz İstasyonu Staj Defteri

- "Risk Değerlendirme Raporu"

- aselsan staj raporu

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based