Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Deney raporları


Elektromanyetik alan ölçümleri [deney ön hazırlığı]

Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 16 01 2006 16:19

• Elektromanyetik radyasyonun canlılar üzerindeki etkileri nelerdir?
İyonlaştırıcı ışımada, örneğin x-ışınları ve gama ışınlarının dalga boyları son derece küçüktür ancak çok yüksek frekanslardadır.Bu türlü ışımalar, biyolojik ortamlarda ,kimyasal bağları tahrip edebilecek etkiye sahiptir. Nitekim, x-ışını, hücrelerin genetik materyelini tahrip ederek, kanser ve doğumsal anormalliklere yol açabilirler.
İyonlaştırıcı-olmayan ışıma,daha düşük frekanslardadır. Bu tür ışımalar elekromanyetik spektrumda farklı bir bölgede yer alırlar. Bu tür ışımaya örnekler, az enerjiliden yüksek enerjiliye doğru şöyle sıralanabilir; Radyo dalgaları (cep telefonu ve baz istasyonlarından çıkan radyo dalgaları), mikro dalgalar, infrared radyosyon, görünür ışınlar, laser ışınları ve ultraviole ışınlar. Bu türlü ışınlar hücrelerdeki kimyasal bağları kıracak güce sahip değildir. Dolayısı ile radyo-dalgaları iyonize olmamaları ile tanımlanır.
• Elektromanyetik spektrum çizip açıklayınız

• Elektomanyetik alanların insan salığına etkileri konusunda oluşturulmuş uluslar arası standartlar ve sınır değerler nelerdir?
Amerika ve Avrupa’daki birçok kurumun yanı sıra, uluslararası bazı kuruluşlar bu konuda bir güvenlik sınırı belirlemişlerdir. Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının yaydığı ışımanın insan dokularında oluşturduğu zararı, ısı etkisini ifade etmek için ‘’SAR (Spesifik soğurma hızı) değeri’’ ortaya konmuştur. Vücut sıcaklığını bir derece arttıran elektromanyetik enerji yutulmasının ‘’zararlı’’ olduğu kabul edilmiştir. Bu standarda göre, dokularım kilogram başına yutabil ileceği maksimum güç 4 Watt olarak saptanmıştır. Genel halk için, yalılar, çocuklar, hastalar ve diğer risk grupları için, güvenli sınırı 0,08 W/kg SAR değerine çekilmiştir.
Diğer bir güvenlik ölçütü Volt/metre (V/m) olarak belirlenmiştir. Kullandığımız 900 MHz’lik cep telefonları ve baz istasyonları için limit değerler saptanmıştır.
Diğer bir standart, ‘’güvenli uzaklık regülasyonu’’ dur. Bu standart, bir baz istasyonunun ana ışıma demetinin tehlike yaratabileceği maksimum uzaklığı ifade eder. Bu mesafede , yatay düzlemde canlı varsa, istasyon kurulmasına izin verilir. Bu kriter örneğin Almanya’da uygulanmaktadır. Telekom alanında düzenleyici bir kurum , baz istasyonu kurulma aşamasında bu ölçümlere dayanarak ‘’güvenlik sertifikası’’ vermektedir.
Genel olarak International Radiation Protection Association (IRPA), Federal Comminication Commission (FCC), International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICWIRP), American National Standarts Institute (ANSI) ,U.S. National Council on Radiotion Protection and Mesurements (NCRP), World Health Organisation (WHO) gibi kuruluşlar standartları belirlemektedirler.
• Bir noktadaki elektromanyetik enerji miktarı nelere bağlıdır?


ReklamlarElektromanyetik alan ölçümleri [deney ön hazırlığı]


Benzer Konular
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Ders Notu
- pıc18f2550 ve pıc18f4550 deney seti
- YTÜ Elektromanyetik Alan Teorisi Notları

- Elektromanyetik Alanların Canlılar Üzerinde Etkisi (Sunum)

- Elektromanyetik İşaretlerin İşlenmesi (Sunum)
- YTÜ elektronik lab deney raporları
- Elektrik makinaları ve tas. lab. [Deney föyü]
- Geometrik Biçimli Cisimlerin Alan-Çevre ve Hacimlerini Hesaplama Programı v2.0b
- F.Ü. Elektromanyetik-II ders notları

- F.Ü. Elektromanyetik -I

- GYTE Elektromanyetik ders slayları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72