Elektrotekno.com Ana Sayfa || Dijital devreler, projeler


8 bit Adres 4 bit Data Encoder / Decoder

Kayıt: 21 Şub 2006
Mesajlar: 30

Offline
mattik
Tarih: 23 02 2006 21:58

8 bit Adres 4 bit Data Encoder / Decoder

Aşağıdaki Encoder / Decoder entegreleri özel uygulamalar için fonksiyonel olarak programlanmıştır. Günümüzde popüler olan Radyo Frekans alıcı ve verici devreleri ile kullanılarak uzak mesafelerdeki cihazların kontrol edilebilmesi için de çok uygundurlar.

Entegreler, kristal ve yan devre elemanı gerektirmez. Bu şekilde devre dizaynında da kolaylık sağlarlar.

PC Encoder entegresi ile uzaktaki cihazlarınızı bilgisayarınızdan verceğiniz komutlar ile kolayca kontrol edebileceksiniz.
Encoder

EncoderIC nin A0 - A7 olarak 8 bitlik adres giriş pini vardır. Bu pinler boşta iken adres lojik 1 kabul edilir, lojik 0 yapmak için şaseye çekilmelidir. A0 - A7 pinleri binary kod olarak 0-255 arasında adreslenebilirler. Kontrol edeceğiniz her cihaza farkli bir adres verirseniz 256 farklı cihazı kontrol edebilirsiniz.

Data girişi 4 bittir. D0 - D3 pinleri boşta bırakılmamalıdır. PullUp yada PullDown dirençleri ile lojik 1 e yada 0 a çekilmelidirler. Binary kod formatında 0-15 (0000-1111) arası 16 adet data girişi uygulanabilir.

Start girişi bir PullUp direnci ile lojik 1 de tutulmalıdır. Buraya lojik 0 uygulandığında EncoderIC sırası ile Adres ve Data bilgilerini kendi özel formatında çıkışa verir. Çıkış normalde lojik 0 dır.

Start butonu basıldığı sürece Adres ve Data bilgileri 8 msn. arayla Çıkışa verilir. Bu esnada Adres ve Data pinlerinde olan değişiklik te aktif olarak çıkışa yansır

">8 bit Adres 4 bit Data Encoder / Decoder


Reklamlar8 bit Adres 4 bit Data Encoder / Decoder


Benzer Konular
- çok tuşlu keypad ler için encoder varmıdır?
- DTMF encoder
- CCS C Pic18F2580 İle Canbus Rotary Encoder

- Mining Text Data

- pc'den pıc'e 0-4 arası data yollama
- data logger ile ilgili yardım
- bulmasi zor malzemeler için Türkiye'den bir adres
- Encoder
- data communication slaytları

- data logger full proje

- parsnav - 14 (PC tabanlı analog digital çevirici + data looger + convertor)

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based