Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Ders notları


Anten Ölçmeleri

Kayıt: 20 Eyl 2006
Mesajlar: 18

Offline
mrizademir
Tarih: 28 05 2008 13:18

ANTEN ÖLÇMELERİ
Huni tip antenler çok yüksek frekanslarda kullanılan özel tip antenlerdendir. Bu antenler ya bir yansıtıcının aydınlatılmasında ya da reflektörden yansıyan odaklanan elektromanyetik dalganın alınmasında kullanılmaktadır. Anlattığımız bu kullanım amaçlarının yanında deneyde de yapacağımız gibi anten kazançlarının ölçümünde kullanılmaktadır. Işıması antenin açık ağzından olmaktadır. Dikdörtgen kesitli bir iletim borusunun ağzı E ve H doğrultusunda açılarak huni antenler elde edilebilmektedir.

Yukarıdaki şekilde huni anten ve ışıma paterni görülmektedir.
IŞIMA PATERNİ(ÖRÜNTÜSÜ):Antenin uzaydan aldığı ve ya uzaya yaydığı işaretin açıyla değişimi olarak bilinmektedir.Üç boyutlu olarak çizilebilir. Fakat uygulamada daha çok üç boyutlu olanı tercih edilmektedir. Bir diğer sayfada huni antenin ışıma paterni bulunmaktadır. Bu paterni iyi bir şekilde incelediğimiz zaman maksimum güç ancak maksimum ışıma doğrultusunda elde edilecektir. Aynı zamanda maksimum ışıma doğrultusunun bulunduğu lob ana lob,şekilde görülen ikincil maksimumların oluştuğu loblar ise yan loblardır. Fakat yan lob maksimumları ana lob maksimumundan küçüktür. Şekilde maksimum ışıma doğrultusundaki güç değerinin yarıya düştüğü noktaların oluşturduğu açıya yarı güç huzme genişliği denmektedir(HPBW). Bu terime 3-dB açıklığı olarak da bilinmektedir.


Reklamlar

21 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler
Anten Ölçmeleri


Benzer Konular
- Ortak Anten (HEAD-END) Sistemleri (Sunum)
- telsiz ,anten ,askeri haberlesme sistemleri 27 dosya
- anten teknolojisi

- anten teorisine giriş inci akkaya

- Anten Tasarım Programı
- Mikroşerit anten tezi
- mikroşerit anten notları.
- RF Haberleşme Cihazım İçin uygun anten yardım lütfen...(R10a-T02a)
- Anten Ve Propagasyon

- Anten simülasyon programı yardım

- Geniş Bantlı Haberleşmede Anten Yapıları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based