Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb. || İstekleriniz


IR uzaktan kumanda mesafe uzatıcı alet (acil)

Kayıt: 27 Arl 2005
Mesajlar: 1
Konum: istanbul
Offline
@ytek
Tarih: 27 12 2005 02:29

Arkadaşlar bitirme projemi 2 senedir veremedim, televizyon vericisiydi ve çok zorlandım, oldukça komplike ve masraflı bir projeydi. En sonunda olayın sonuna geldim artık dönem sonuna tezimi vermem lazım yoksa diploma sahibi olamıycam Sad

Yeni bir konu aldım, daha doğrusu bölüm başkanı verdi.

Bu konunun devre şemalarını ve açıklamalarını bulabilirsem oldukça rahatlıycam. Konu şu: ingilizce adı "IR remote control extender", türkçe adını bilmiyorum ama piyasada hazır olarak satılan bir alet çok yaygın olmasa da.

Alet iki parçadan oluşuyor, birtanesi (örneğin) salondaki uydu alıcınızın önünde, siz yatak odanızdan uydu alıcısının kumandası ile salona gitmeden kanalı değiştirmek istiyorsunuz. ikinci parça sizin yatak odanızda bulunuyor, siz kumandayı ona doğru tutarak kanalı değiştirdiğinizde odanızdaki parça IR sinyalini alıp RF e çevirip kablosuz olarak salondaki alıcıya iletiyor ve oda RF sinyalini IR ye çevirip uydu alıcınıza iletiyor.


İnternette yaptığım araştırmalar sonucu böyle bir şemaya malesef rastlayamadım.

"IR remote extender" diye arattığımda çıkan devre şemaları iki alet arasındaki bağlantıyı kablosuz değil kablolu olarak yapan devre şemaları ve bu bana uymuyor. Mutlaka kablosuz olması lazım.

Piyasada bu ürün satılıyor demiştim, arattığımda yabancı sitelerde 25-60 $ arasına satıldığını gördüm, yani çok komplike bir alet olmaması lazım.

Bu sayfadaki ürünler benim istediğim ürünler oluyor, hepsi aşağı yukarı benim yapmam gereken ürünler.

http://www.hometech.com/infrared/extenders.html

Bana bu konuda yardımcı olabilecek (şema ve şema açıklamaları) bir arkadaş çıkarsa çok sevinirim.İnternette şemasını bulamayınca aklıma elektronik devreleri geldi, belki bunlardan birinde verilmiştir. Tam hatırlamıyorum ama sanırım elektor diye bir dergi vardı, bu dergiyi emule den indirip bakmak faydalı olabilir, başka dergi adı hatırlayan varmı acaba?

Birde okulların kütüphaneleri bu konuda yardımcı olabilirmi?

En son çözüm ise elektronik proje üretebilen istanbulda bir firma bulmak ve onlardan bu konuda yardım istemek olabilir, bu tarz bir firma biliyorsanız yine bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

not: elektrot dergisini kendi okulumun kutuphanesinden arastirmaya calisicam ama inanilmaz genis biliosunuz, hangi sayilarinda bununla iligli birseyler bulabilirim bileniniz var mi?

Teşekkürler.

Aytek


Reklamlar
Kayıt: 16 Ağu 2005
Mesajlar: 3931

Offline
admin
Tarih: 19 02 2006 23:43

aşağıdaki konuda ır extender adında böyle bir devre verilmiş sanırım. bi bakın isterseniz.
http://www.elektrotekno.com/about1615.html
Başa dön
Kayıt: 17 Ksm 2006
Mesajlar: 59

Offline
melihserdar
Tarih: 22 01 2007 12:15

bi bak


dostum evin her yerinden hatta yan komsudan uyduyu gormeksizin kanal degistirmek isini gorecek ise ben yaptım.gayet guzel sonuc aldım.tum sunny uydu alıcıları icin kullanılabiliyor.diger markalarada ufak bir degisiklikle uygulanır.

ilgilenirsen web cam ile cihazın resmini ceker ayrıca burada yayınlarım.
sarj unitesi ve kutuda yapmıstım.1 hafta falan gidiyor.

asagıdakie bak:
http://www.elektrotekno.com/post-26829....ght=#26829
Başa dönIR uzaktan kumanda mesafe uzatıcı alet (acil)


Benzer Konular
- Dimmerli Acil Aydınlatma Armatürü Devre Şeması
- acil rs232-usb dönüştürücü
- iki kanallı rf uzaktan kumanda

- Elektrik kumanda teknikleri ders notları MARUN - TEF

- uzaktan eğitim sakarya mekatronik ders notları
- Arkadaşlar çok acil yardım lütfen !!!
- HVDC' - acil yardım
- s5 100u cpu 102 pc ile bağlanma sorunu acil
- akbil (DS1990A) okutamıyorum acil arkadaşlar!!!!

- Acil Yardım...! Nötr Direnç Hakkında

- iletim sistemlerinde yapay sinir ağları ile mesafe koruması uygulamaları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based