Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


ASENKRON MOTORLARIN YAPISI VE OZELLIKLERI

Kayıt: 09 Eyl 2005
Mesajlar: 655

Offline
cnt
Tarih: 17 09 2005 12:02

ASENKRON MOTORLARIN YAPISI VE OZELLIKLERI

Asenkron motorlar, endustride en fazla kullanilan elektrik makinalaridir. Calisma ilkesi bakimindan asenkron motorlara enduksiyon motorlari da denir. Asenkron motorlarin calismalari sirasinda elektrik arki meydana gelmez. Ayrica diger elektrik makinalarina gore daha ucuzlardir ve bakima daha az ihtiyac gosterirler. Bu ozellikler, asenkron motorlarin endustride en cok kullanilan motorlar olmalarina sebep olmustur. Asenkron makinalar endustride genellikle motor olarak calistirilirlar, fakat belirli kosullarin saglanmasi durumunda generator olarak da calistirilabilirler. Asenkron makinalari senkron makinalardan ayiran en buyuk ozellik, donme hizinin sabit olmayisidir. Bu hiz motor olarak calismada senkron hizdan kucuktur. Makinanin asenkron olusu bu ozelliginden ileri gelmektedir.

Asenkron motorlar genel olarak stator ve rotor olmak uzere iki kisimdan yapilmislardir. Stator, asenkron motorun duran kismidir. Rotor ise donen kismidir. Asenkron motorun rotoru, kisa devreli rotor (sincap kafesli rotor) ve sargili rotor (bilezikli rotor) olmak uzere iki cesittir. Asenkron motor, rotorun yapim bicimine gore bilezikli ve kafesli asenkron motor olarak tanimlanir.


Reklamlar

7 Kullanıcı bu konu için cnt arkadaşımıza teşekkür ettiler
ASENKRON MOTORLARIN YAPISI VE OZELLIKLERI


Benzer Konular
- Asenkron motor Eşdeğer Devre Parametrelerinden Grafik Nasıl Çizilir
- rüzgÂr enerjisinde asenkron generatör kullanımı
- Asenkron Motor Sürücüleri

- Asenkron Motorlar

- Asenkron motor hakkında ilginç bir soru yardımınız lazım
- asenkron motor kumanda teknikleri ekts programının anlatımı
- Asenkron Motor Omaj Değeri Nedir?
- Asenkron motor etiket değerleri
- Acil Yardım.... Asenkron ve senkron Sayıcılar

- Asenkron elektrik motorlarında yüklenme ile çekilen akımın artması

- ktu asenkron motor ders notları

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based