Elektrotekno.com Ana Sayfa || Staj defterleri, Deney Raporları, Ders Notları || Staj defterleri


Mercedes Elektrik Stajı

Kayıt: 19 Nis 2006
Mesajlar: 4

Offline
consyst
Tarih: 07 01 2007 13:28

Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin Aksaray ilindeki kamyon fabrikası 1986 yılında üretime başladı. Aradan geçen sürede bu fabrikada üretilen 50.000 adedi aşkın çeşitli tonajlarda kamyon öncelikle iç pazarda satıldı.
Aksaray Kamyon Fabrikası’nda hafif, ağır sınıf kamyonlar, çekiciler ile 1,5-5,0 t sınıflarında Unimog araçları üretiliyor.
Bu araçların yanısıra Almanya ve Istanbul’da üretilen otobüslerin şasileri de 1991 yılından bu yana bu fabrikada üretilerek bu merkezlere gönderiliyor.
1994 yılında Türk otomotiv ana sanayiinde ISO 9002 kalite belgesini alan ilk üretim tesisi olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, 2000 yılında da TÜV Südwest Almanya tarafından VDA 6.1’e göre sertifikalandırılarak kalite yönetim sistemini kanıtlamış oldu. 2003 yılında fabrika ISO 16949 otomotiv standardını da alarak mevcut sistemini bir adım ileri götürmeyi başardı.
1998 yılında yeni kamyon stratejisini uygulamaya koyan Mercedes-Benz Türk, bu kapsamda Aksaray Fabrikası’nda yaklaşık 75 Milyon € tutarında bir yatırım gerçekleştirdi. Yeni kamyon stratejisi, şirketin otobüs stratejisine paralel olarak kamyon ihracatını da önemli bir hedef olarak gündeme getiriyor. Ürün paletinin ATEGO ve AXOR kamyonlarla tamamen yenilenmesini öngören bu strateji kapsamında Aksaray Fabrikası’nda kalitenin arttırılmasına ve üretim kapasitesinin yılda 8.000 adetten 10.000 adede yükseltilmesine yönelik yatırımlar yapıldı. Kullanım alanının 45.000m²’den 60.000m²’ye çıkarılması , katodik daldırma sistemine uygun astar boya havuzunun kurulması, kaynak robotlarının devreye girmesi, bu yatırımların en önemlilerini oluşturuyor. Almanya’daki kamyon fabrikası ile aynı kalitede araç üretir hale gelen Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası 2001 yılı içinde Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine, 2003 yılı içinde Batı Avrupa ülkelerine ihracatı başlattı.

-----------------
Bugün bir asenkron motoru yıldız bağlayarak ileri ve geri döndüren kumanda devresi yaptık. İlk önce kumanda devresini tasarlayarak çalışma prensibini çıkardık. Daha sonra motoru çalıştırarak bunu gözlemledik. İlk önce kumanda devresinin projesini göstereyim:

Burada önce DUR butonu bulunmaktadır. Bu butona herhangi bir zamanda basılırsa sistem durur. Ayrıca sistemin durma anında en üstteki lamba yanar. Burada 2 tane kontaktör kullanılmaktadır. En üstte bulunan NC işaretleri ise motoru ileri ve geri yönlü döndürmek için kullanılan kontaktörlerin normalde kapalı uçlarıdır. Kontaktörlerin kontaklarının bir numaralama sistemi bulunmaktadır. Bunlar 2 guruptur. Birinci gurup sunu 1-2 ( 61- 62 gibi) ikinci gurup ise sonu 3-4 ile (73-74 gibi) bitenlerdir. Birinci gurup normalde kapalıdır kontaktör enerjilenince bu kontaklar açılır. İkinci gurup ise normalde açık olup kontaktörün enerjilenmesi ile kapanan kontaklardır.
Kontaktörler hakkında bilgi verdikten sonra bu devrenin nasıl çalıştığını açıklayım. İleri butonuna basınca , motorun ileri yönde çalışmasını sağlayan kontaktör enerjilenir.ve açık olan kontakları kapanır, kapalı olan kontakları ise açılır. Burada birde mühürleme işlemi gerçekleşmektedir. Mühürleme işlemi kontaktörün Dur butonuna basıncaya kadar kontaktörün enerjili kalmasını sağlar . bu işlem şöyle yapılır: kontaktörün enerjilenmeden önce açık bulunan kontağı yani normalde açık olan kontak kontaktörün beslemesine paralel takılır. Kontaktör enerjilenince normalde açık olan kontak kapanır ve artık o kontaktanda enerji iletimi olur. Böylece mühürleme gerçekleşmiş olur. Başlat butonuna basınca bir enerji gelir. Bu gelen enerji kontaktörü enerjiler fakat butondan elimizi çektiğimizde enerji kesilecektir. Enerji kesilince kontaktörün enerjisi de kesilir ve motor durur. Bu istenmeyen bir olaydır. İşte mühürleme olayı bu enerji kesilmesini önler ve böylece motoru istediğimiz kadar çalıştırırız.


Reklamlar

6 Kullanıcı bu konu için admin arkadaşımıza teşekkür ettiler
Mercedes Elektrik Stajı


Benzer Konular
- Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 3.4. Sınıf Vize Final Soruları
- Adliye Elektrik elektronik CCTV turnike Güvenlik Tam Proje
- Elektrik Tesisleri İle İlgili Sorular ve Çözümler (İ.T.Ü)

- Cami Elektrik Projesi

- cami elektrik projesi
- Amasya Elektrik Tesisat Detaylı
- Hastane Projesi Oda Elektrik Detayları
- kazakistan'da elektrik projesi
- Elektrik proje detayları

- elektrik sembaol tablosu

- Alev Sızdırmaz (Ex-Proof) Elektrik Tesisatı - Sunum

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based