Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz

dc motorun tamamen durduğunu nasıl anlarız??????

bayfly
Tarih: 12 01 2012 07:31

Herkeze selam elektrikli araçlarda kullanmak üzere bir h köprülü 24v fırçalı motor sürücüsü yaptım deney düzeneğim ise 600w gücünde bir motoru olan bir özürlü aracı motorunun üzerinde bir selenoid firen var (elektrikle çalışan el freni)motor araç hareket halindeyken bir sorun yok fakat sıkıntım fren yaptırmak belli bir değere kadar h köprüsünden motor uçlarını kısa devre yaparak fren yaptırıyorum fakat bu yöntem aracı tamamen durdurmuyor belli bir süre ters gerilim vermek gerekiyor ve araç tamamen durduktan sonra selenoid frenin kapatılması lazım.
Sıkıntı motoru tamamen durduğunu anlamak ve freni kapatmak erken kapatırsanız mekanik zorlanıyor ve aracın üzerindeki insanı fırlatıyor zamanlamayı kaçırırsanız ters gerilimi kesemiyorsunuz araç geri gitmeye başlıyor elimde deney düzeneği olarak kullandığım aracın orjinal sürücüsü var alman malı curtis marka adamlar nasıl yapmış bir türlü çözemedim rampa çıkarken yada inerken veya düz yol hız farketmeksizin fren yapıyor motorun tamamen durduğunu anlıyor(motorun üzerinde sensör vs. hiçbirşey yok) ve sarsmadan selenoid freni kapatıyor 1 senedir bu sürücüyle uğraşıyorum sonunda bitti fakat 3 aydır bu fren yapma olayıyla uğraşıyorum hala aynı yerdeyim en sonunda bide buraya yazayım dedim belki ilginç bi fikir çıkar vakit ayırıp da bu yazıyı okuyan ve yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Reklamlar

ete
Tarih: 12 01 2012 08:38

Aklıma gelen yöntemleri söyleyeyim.
Birincisi sistemde birde küçük encoder olur. Encoder motordan (yada motor üzerine akuple) tahrik alır ve döndüğü müddetçe puls üretir. Üretmediği zaman motor durmuştur.Puls ler puls genişliği olarak veya puls adedi olarak ölçülebilir. Böylece olmadığı anda motor durmu demekir. Bu sistem aynı zamanda motorun yada aracın hız kontrolünede imkan tanır. Aşırı hızlanan bir aracı kimse istemez bu şekilde hızı kontrol altında utabilirsiniz.

İkinci yöntem ise motorun ürettiği voltajı ölçerim. Yani arada bir motora güç vermeyi anlık olarak kesip motorun ürettiği elektriği ölçerim. Bütün DC motorlar aynı zamanda bir DC jeneratördürler. Döndükleri müddetçe elektrik üretirler. O halde durma noktalarında motorun ürettiği elektiriği anlık olarak ölçersem bunu kimse anlamaz. Elektrik var ise motor dönüyordur yok ise motor durmuştur anlamına gelir.

Ete
Başa dön

bayfly
Tarih: 12 01 2012 15:33

enkoder mantıklı bir çözüm ama malesef her motora enkoder takma imkanı yok. h köprüsünün 2 tarafındaki gerilimi okuyorum zaten gerilimi sabit tutabiliyorum sabit tutunca aracın hızı sabitleniyor sıkıntının koptuğu yer tam durdurmak için ters gerilim verince verdiğiniz gerilim motordaki gerilimi tersine çeviriyor ve motor üzerindeki gerilim tersine dönüyor örnek düz giderken 3v gözüküyor -3 v veriyosunuz motor fren yapmaya başlıyor yavaşlıyor ve bir noktada gerilimi kesmek lazım yoksa alet geri gitmeye başlıyor ve sorunda zaten o geri gitmeye başlamadan gerilimi kesip el frenini çekmek
Başa dön

einstain
Tarih: 13 01 2012 11:55

Endüstride bu işlem motorun fren anında gerilimi kesilerek bir yük direnci üzerine enerjisini aktarmasıyla oluyor. Bu direnç uçlarındaki gerilim okunur. Güvenli bir aralığa geldikten sonra motorun gerilimi ters verilir. Sonrada ete arkadaşında dediği gibi ters gerilimide aralıklarla kesip, kestiğiniz anda motorun ürettiği gerilimi okursunuz. Tabi bu yöntemler güce , torka vs değişiyor.
Başa dön

bayfly
Tarih: 14 01 2012 02:10

mosfetlerle motor uçları kısa devre yapılınca mosfetler direnç etkisi gösteriyo zaten ve okunan gerilim güvenli bir seviyeye getirince ters gerilim veriyorum ve motor uçlarında verdiğim ters gerilimi okuyorum bi ince olay var ama çözemedim denediğim motor dediğim gibi 600w verdiğim ters gerilimde 100w civarında ve malum motorların endüktif etkisi göz önünde bulundurulduğunda gerilimi kesip vermek mantıklı değil 16khz pwm ile sürüyyorum 20khz de mosfetler çok zorlanıyor çok mosfet yaktım 8 khz altıda tehlikeli 500w bi güç bi motora pwm ile yük verinde indüklenen gerilimin
geri dönüşünü zapdetmek zor gerilim kesip motordan düzgün bi gerilim okumak için minumum 400 ms bekleyip çünkü indüklenen gerilimin boşalmasını beklemek lazım iyibi okuma için buda mosfetleri çok zorluyor ve mosfetler yanıyor ve motorun sesini duymanız lazım 100w güçle bu işlem yapılınca resmen çığlık atıyor
Başa dön

einstain
Tarih: 17 01 2012 14:51

Dostum birde şu entegreye bi göz at ben tıbbi alanda 3 faz fırçasız motorlarda rastlıyorum. Süper bir şey 7000 devirli motoru şak diye durduruyor. 1 faz lı dc motorlarıda kontrol edebiliyor datashettinde her türlü bilgi var.
Başa dön
timpati
Tarih: 17 01 2012 16:27

einstain yazmış
Dostum birde şu entegreye bi göz at ben tıbbi alanda 3 faz fırçasız motorlarda rastlıyorum. Süper bir şey 7000 devirli motoru şak diye durduruyor. 1 faz lı dc motorlarıda kontrol edebiliyor datashettinde her türlü bilgi var.

hangi entegre, adı nedir? sanırım yazmayı unuttun...
Başa dön

bayfly
Tarih: 18 01 2012 07:50

timpati yazmış
einstain yazmış

hangi entegre, adı nedir? sanırım yazmayı unuttun...

gerçekten merak ettim entegre nedir??????? Idea
Başa dön

einstain
Tarih: 18 01 2012 19:24

Pardon yazmamışım MC33035

Başa dön

bayfly
Tarih: 21 02 2012 18:22

bu entegre 3 faz fırçasız sensörlü motor sürücü entegresi çeşitli uygulamalar yapılmış ama çözüm değil
Başa dön

Sayfaya git 1, 2  Sonraki