Elektrotekno.com Ana Sayfa || Tezler, Makaleler vb.


rüzgÂr enerjisinde asenkron generatör kullanımı

Kayıt: 22 Hzr 2010
Mesajlar: 11

Offline
foztas
Tarih: 21 05 2011 03:54

Rüzgar türbininin ürettiği mekanik enerjiyi minimum kayıpla elektrik enerjisine dönüştürmek için üç çeşit generatör kullanılmaktadır.

1) Doğru akım generatörü,
2) Senkron generatör,
3) Asenkron generatör.

Küçük güçlü sistemlerde eskiden çok kullanılan doğru akım generatörü, günümüzde yerini senkron veya asenkron generatörlere bırakmıştır. Bu generatörler, doğrultucular yardımıyla kolayca doğru akımı alternatif akıma dönüştürebilen güç elektroniği elemanları ile birlikte çalışmaktadırlar.2.1. Doğru Akım Generatörleri

Doğru akım generatörleri, güvenilirliklerinin düşük olması ve bakım gerektirmesi gibi dezavantajlarına rağmen, hız kontrollerinin kolay olması nedeniyle rüzgar enerjisi sektöründe kullanılmaktadır. Bu tür generatörler küçük kapasiteli rüzgar türbinlerinde, özellikle elektriğin şebekeden bağımsız olarak kullanıldığı yerlerde tercih edilmektedirler. Son yıllarda mekaniksel komütatör anahtarlı doğru akım generatörlerinin, komütatörü elimine etmek için sürekli mıknatıslı olarak tasarlanmasına başlanmıştır. Bu düzenekle üretilen alternatif akım, yarı iletken doğrultucular yardımıyla doğru akıma dönüştürülür. Fırçasız doğru akım makineleri olarak da isimlendirilen bu makineler, sürekli mıknatısların kapasitelerinin ve güçlerinin sınırlı olması nedeniyle, küçük güçlü rüzgar türbinlerinde kullanılmaktadırlar.

2.2 Senkron Generatör

Senkron generatörler, aynı büyüklükteki asenkron generatörlere göre daha pahalı ve mekanik olarak daha karmaşıktır. Senkron generatör, harici bir yükü besleyen üç fazla sargıların oluşturduğu bir stator ve manyetik


Reklamlar

8 Kullanıcı bu konu için rero1985 arkadaşımıza teşekkür ettiler

Kayıt: 23 Ksm 2010
Mesajlar: 1

Offline
selim.kumantas1.08
Tarih: 14 12 2013 14:32

teşekkürler.


bu tez çalışması oldukça işime yaradı teşekkürler.
Başa dönrüzgÂr enerjisinde asenkron generatör kullanımı


Benzer Konular
- Rüzgar Elektrik Santrali Tasarımı RES’in Kurulum Maliyetlerinin ve Üretim tez
- PARSIC Programı Kullanımı ve Uygulamalar
- Siemens S7-300 Analog Sinyal FC105 fonksiyonu kullanımı

- Optik fiberlerin tıpta ve ulaşımda kullanımı (Sunum)

- Asenkron motor Eşdeğer Devre Parametrelerinden Grafik Nasıl Çizilir
- rüzgÂr enerjisinde asenkron generatör kullanımı
- Asenkron Motor Sürücüleri
- Asenkron Motorlar
- Optik Fiberlerin Veri Hab. ve Telefon Ağlarındaki Kullanımı (Sunum)

- Optik Haberleşmenin Kablolu-Kablosuz Teknolojiler ile Birlikte Kullanımı (Sunum)

- meger kullanımı ile ilgili

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based