Elektrotekno.com Ana Sayfa || Devre ve proje istekleriniz

Encoderli Güç Kaynağı Yapımı

maresal
Tarih: 13 12 2008 02:11

Arkadaşlar yeni bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Yalnız çözemediğim bir konu var. Okulun elektronik laboratuvarında voltajı dijital olarak ayarlanan güç kaynakları kullandım ve çok hoşuma gitti. Sanırım dijital pot gibi bir elemanla yapılmış ve her bir kademe çevirmede (pot belli yerlerde duruyor,sanırım anladınız Smile 0.05 volt arttırıyor. Bu tarz bir sistem nası yapılabilir? Bunu aramak için googleda ne yazmam gerekir? DA dönüştürücü kullanarak yapılabilir mi? DAC nin çıkışını opamp fark yükselteci ile yükseltmek işe yarar mı ve bununla nasıl bir devre kurabilirim? Cihazın kısa devre koruması,akım ayarı gibi ayarlarınında olmasını istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
edit: yazmayı unutmuşum, 30v ve 5-10 amper civarı birşey arıyorum.

Reklamlar

ete
Tarih: 13 12 2008 08:24

Bütün digital güç kaynakları encoder pot ile çalıştırılabilir.
Encoder pot denilen şey yine bir pot şeklinde yapılmış döndürülünce belirli aralıklarla tık üreten ve bu arada da grey kod dediğimiz (AB çıkışlarından) 00 10 11 01 00... gibi kodlar üreten bir encoder dir.
Digital güç kaynaklarında genelde buton kullanılarak voltaj ve amper ayarı yapılır. Her butona basılış işlemci tarafından algılanır ve buna karşılık volt yada amper değeri önceden belirlenmiş miktar kadar artırılır yada azaltılır.
Encoder pot kullanıldığı zaman , öncelikle encoderin dönüş yönü tespit edilir. Bu işlem için encoder çıkışları genelde en azından 2 adet olan çıkışları bir işlemci yardımı ile okunur. Potu diyelimki sağa doğru çevirdiniz 00 10 11 01 00 kodları üretilir. Potu sola çevirirseniz bu sefer gelen kodlar tersten gelir yani 00 01 11 10 00 şeklinde.
Birinci okumanın (00) A biti ile ikinci okumanın (10) B biti XOR yapılırsa size daima yöne göre 1 veya 0 verir.
Sola dönüşlerde 0 XOR 1 = 1 bir sonraki 0 XOR 1=1 , 1 XOR 0=1 gibi. Sağa dönüşlere bakarsak,
0 XOR 0= 0 veya 1 XOR 1=0 şeklinde.
İşte yöne bağlı olarak ilgili değer (volta yada amper) artırılır yada azaltılır. Ne kadar derseniz okunan her pals için bir ön tanımlı değer kadar artırılır yada azaltılır.

Geriye encoderin nasıl okunacağı kalıyor. 2 adet (A ve B) ucu bir işlemcinin 2 adet pinine bağlanır.
Önce bir okuma yapılır yanı pin değerleri alınır. Diyelimki A=0 ve B=0 okundu.
Hemen ardından yeni bir okuma daha yapılır. Yine A=0 ve B=0 ise encoder henüz dönmüyor demektir.
Yada yeni okunan değer A=1 ve B=0 olmuş ise encoder dönmüş demektir. Hemen yön tayini yapılır
0 XOR 0=0 demekki sağa dönmüş. Ohalde Volt=Volt+1 yapılacak demektir. Onu yaparız.
Tersi olsa idi Volt=Volt-1 yapılacak idi.
Tabiiki burada volt değerini 1 artırmak ile gerçek volt değeri arasında bir alaka yok. çözünürlük 1/100 olarak ayarlanmış ise bu gerçekte Volt=Volt+0,01 anlamına gelecektir. (Volt=1999+1=200 ve Volt=Volt/100=20 olacaktır).

Hepsi bu kadar. Bu forumu araştırırsanız vermiş olduğum bir digital güç kaynağı devresi var idi.
Anahtarla seçimli olarak 0-1A ve 0-10A ile 0-25V arasında çalışmaktadır. Bu güç kaynağında normalde buton kullanılır. Ben bunu encoderle çalışacak hale getirmiştim.

Bu arada son bir şey ekleyeyim. Encoder potlar genelde 3 bacaklı olurlar. Uçlar A - C - B olarak adlandırılırlar. C ucu GND ye bağlanır. A ve B uçları işlemciye bağlanır ancak birer 10K direnç ile pull-up (+5V) yapılırlar. Ancak bu ilave ile encoderden kod alabilirsiniz.
Birde şunu ekleyeyim. Encoder fiziksel olarak her bir ufak dönüş hareketinde bir tık üretir. Bu içindeki fiziksel kertikler yardımı ile yapılır. Encoder her bir tıkında yukarıda verdiğim 00 10 11 ve 01 kodlarını üretir ve durur. Bu yüzden hesaplamalarınızda bu hususu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ete
Başa dön

maresal
Tarih: 17 12 2008 20:29

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aklıma gelen birkaç soru var, encoderi programlanan bir cihaz olmadan,mantık kapılarıyla okuyabilir miyiz? Sayfayı inceledim, ancak pic konusunda bilgim çok çok az olduğu için ve ampermetrenin biraz sıkıntılı olması sebebiyle gözüm korktu. Kontrol kartını sadece gerilim ve akım kontrolü için basitçe yapıp, voltmetre ve ampermetreyi dışarıdan 7 segment display ile ayrı devreler olarak yapmak mümkün müdür?
Yapılan bu tarz güç kaynaklarında genellikle voltaj yuvarlak gerilimlerde değişmiyor. Yani 2.83 ile 2.87 diye artıyor bunu 2.80-2.85-2.90 diye arttırmanın bir yolu varmı?
Son olarak aklıma gelen bir yolu yazıyim,bu yol hakkında görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. mantık kapılarıyla çözebilirsem encoder çözdürcem olmazsa normal buton kullanırım, bununla bir binary sayıcıyı arttırıp azaltıcam ve bunun çıkışınıda bir dac ye vererek bunun çıkışıyla güç kaynağını oluşturmayı düşünüyorum.
Başa dön

ete
Tarih: 17 12 2008 21:00

Elektronik de her şey mimkğn tabiiki. Lojik kapılarla encoder dönüş yönü tespit edilebilir ve sayıcılar ile de saydırılabilir. Nasıl dersen düşünmek gerek derim. Bundan 10 yıl önce encoderi 7493 ile saydırmış yön seçimini bir şekilde yapmıştım. Ama şimdi hiç birini hatırlamıyorum nasıl yaptım diye. Üstelik pic gibi bir yardımcın var iken bunları düşünmek bile bana şimdi ters geliyor. Sana Allah kolaylık versin.

Ete
Başa dön

maresal
Tarih: 27 12 2008 20:25

Ete hocamın verdiği dosyadaki encoder similasyonunu aşağıdaki devre ile birleştirdim ancak proteus hata vererek çalıştırmıyor. Sorun ne olabilir?

Başa dön

1980best
Tarih: 27 10 2010 08:50

ete senin yaptığın encoder li güç kaynağı nerde ?
ordaki dosyadan encoder kodları lazım
Başa dön

ete
Tarih: 27 10 2010 11:34

Güç kaynağı aşağıdaki adreste,

http://www.4shared.com/file/27485653/aa...r_ENC.html

İlgili bölümü incelemek isteyenler için bölüm adresi,

http://www.elektrotekno.com/about4141-0-asc-0.html

Ete
Başa dön