Elektrotekno.com Ana Sayfa || Transformatörler


Transformatörler, transformatörlerin Önemi, sınıflandırılmas

Kayıt: 06 May 2006
Mesajlar: 44

Offline
barexa
Tarih: 03 06 2006 23:09

Transformatörler için oldukça iyi bir döküman..

-------------
TRANSFORMATÖRLER

A- Transformatörlerin Önemi:

Elektrik enerjisinin en önemli özelliklerinden biri de üretildiği yerden çok uzak bölgelere taşınabilmesidir. Bu taşınmanın verimli bir şekilde yapılabilmesi için gerilimin yeteri kadar yüksek olması gerekir.
Bilindiği gibi elektrik doğru veya alternatif akım şeklinde üretebilir. Doğru akımda yüksek gerilimli enerji iletimi son zamanlarda büyük önem kazanmıştır. Ancak bu konuda istenilen düzeye gelinememiş olup çalışmalar sürdürülmektedir. Buna karşılık alternatif akımlı elektrik enerjisinin gerilimi transformatörler yardımı ile yükseltilip düşürülebildiğinden, enerjinin alternatif akımla taşınması önemini korumaktadır.
Santrallerde generatörler (alternatörler) yardımı ile üretilen elektrik enerjisinin gerilimi çok yüksek değildir. Generatör çıkış gerilimleri 0,4 - 3,3 - 6,3 - 10,6 - 13,0 - 14,7 - 15,8 ve 35 kilovolt (kV) değerlerindedir. Bu gerilimler enerjinin uzak bölgelere taşınmasını sağlayacak kadar yüksek olmadığından yükseltmeleri gerekir. Gerilimlerin yükseltilmesi ise ancak transformatörlerin yardımı ile gerçekleştirilir.
İletim gerilimleri orta, yüksek ve çok yüksek gerilim grupları olarak üçe ayrılır. Orta gerilimler: 6,3 - 10 - (15) - 20 - (33) - 45 - (66) kilovolt; yüksek gerilimler: 110 - (154) ve 220 kilovolt: Çok yüksek gerilimler ise 380 - 500 ve 750 kilovolt gibi gerilimlerdir. (parantez içindeki gerilimler Amerika’da, ötekiler ise Avrupa’da kullanılan gerilim gruplarıdır.) Yurdumuzda ise15 - 30 - 66 - 154 ve 380 kilovoltluk gerilimlerle enerji taşınmamaktadır.bu gerilimlerin yanı sıra tüketim bölgelerinde dağıtım ve kullanma gerilimleri olarak daha düşük gerilimlere gerek vardır. Bu küçük ve alçak gerilimlerin elde edilmesi gene transformatörlerle mümkün olabilmektedir.
Düzenleyen: admin 04.06.2006, 00:01:ReklamlarTransformatörler, transformatörlerin Önemi, sınıflandırılmas


Benzer Konular
- enerji iletimi ve dağıtımının önemi
- çeşitli güçlerdeki transformatörlerin a.g sigorta ana kablo ve ölçü karakteristi
- DC Transformatörler

- Süperiletken Transformatörler

- Transformatörler-EMO Kursu
- Fluoresan Lamba ve Önemi
- TAG yöntemi ile baskı çıkarma yönteminde kağıt ve toner kalitesinin önemi yok.
- Optik transformatörlerin çalışma prensibi.
- Üç Fazlı Transformatörler

- Transformatörler Ders Notu

- Transformatörler

Sitemize üyelik ve içeriğin indirilmesi tamamen ücretsizdir. Sitemizde paylaşılan tüm dokümanlar (Tezler, makaleler, ders notları, sınav soru cevaplar, projeler) paylaşımcıların bireysel çalışmaları olup telif hakları kendilerine aittir ya da açık bir şekilde kamusal alana yerleştirilmiş dokümanların birer kopyalarıdır. Kişilerin bireysel çalışmalarını sitemizde yüklemesinde, sitemizde paylaşıma teşvik eden puanlama sisteminin de etkisi büyüktür. Bunlara rağmen hala size ait olan ve burada bulunmasına izin vermediğiniz dokümanlar varsa iletişim bölümünden yöneticilere bildirmeniz durumunda derhal silineceklerdir.
Powered by phpBB | Translated by phpBB Turkiye | Ads by Google Adsense | Design by Crazy Bat based