Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik

uzaktan sayaç/reaktif güç kontrol rölesi vs. okuma

haliloral
Tarih: 18 11 2011 11:17

Arkadaşlar bu konu ile ilgili tam detaylı bir döküman bulamadım ve yardımlarınızı bekliyorum.
Bir işletmedeki sayaç/reakif güç kontrol rölesi/enerji analizörü ve yani RS-485 haberleşme portu olan bir cihazı RS-USB dönüştürücü vasıtası ile o işletmedeki pc ye bağlamak ve yazılımı o pc ye yüklemek istiyorum.Ancak o programı internet üzerinden herhangibir pc sayesinde de yapabilmek istiyorum.Port açma gibi şeylerden bahsediyorlar internette.Bu iş tam olarak nasıl olur detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

Reklamlar
senoleker
Tarih: 18 11 2011 22:12

"programı internet üzerinden herhangibir pc sayesinde de yapabilmek istiyorum."
programı yapmaktan kastınız nedir?
Başa dön
haliloral
Tarih: 19 11 2011 09:43

senoleker yazmış
"programı internet üzerinden herhangibir pc sayesinde de yapabilmek istiyorum."
programı yapmaktan kastınız nedir?

programdaki verileri okumak istiyorum yani.
Başa dön
senoleker
Tarih: 19 11 2011 16:11

Valla yine okudum ama anlamadım. Anladığımı yazayım ki yanlışsa düzeltin:
Sizin fabrikada bir cihaz var ve bu cihaz PC'ye bağlı; Bu PC'de bir program var ve bu programdan siz değerleri görüyorsunuz.
Ama fabrikada olmadığınız zamanlarda yani evde ya da sokakta iken de bu değerleri görmek istiyorsunuz. Bunun için de tek alternatifiniz var zaten: İnterneti kullanmak.

Doğru anlamış mıyım?
Eğer böyle ise:
PC'deki bu programı siz mi yazdınız ya da buna benzer bir program yazabilir misiniz?
Başa dön
haliloral
Tarih: 19 11 2011 16:49

senoleker yazmış
Valla yine okudum ama anlamadım. Anladığımı yazayım ki yanlışsa düzeltin:
Sizin fabrikada bir cihaz var ve bu cihaz PC'ye bağlı; Bu PC'de bir program var ve bu programdan siz değerleri görüyorsunuz.
Ama fabrikada olmadığınız zamanlarda yani evde ya da sokakta iken de bu değerleri görmek istiyorsunuz. Bunun için de tek alternatifiniz var zaten: İnterneti kullanmak.

Doğru anlamış mıyım?
Eğer böyle ise:
PC'deki bu programı siz mi yazdınız ya da buna benzer bir program yazabilir misiniz?

sanırım kendimi ifade edemedim.Olay şu;
biz şirket olarak işletme sorumlusu olduğumuz şirketlerin sayaçlarındaki değerleri anlık olarak okumak istiyoruz.Bunu da sayacın yanına gitmeden uzaktan(internet üzerinden)yapmak istiyoruz.
Bununla ilgili birçok şirket var bu işi yapan ancak bunu biz kendimiz yapmak istiyoruz.Örneğin entesin gem-10 model gprs modemi var.içine sim kartı takıyosunuz yazılımıda istediğiniz pc ye yükleyip hiçbir kablo bağantısı olmadan sayacın verilerini anlık olarak okuyosunuz.
diğer yöntem ise sayacın (reaktif güç kontrol rölesinin yada analizörün farketmez yeterki RS-485 haberleşme portu olsun) haberleşme çıkışını RS-USB2 aparata bağlanıp usb kablo ile pc ye bağlanıyor ve yazılım o pc ye yüklenip o bilgisayardan veriler okunuyor.
şimdi gelelim benim soruma;
usb kablosu ile bağladığımız pc deki o programı yani o verileri ben internet üzerinden herhangibir pc yardımı ile görüp okumak istiyorum.Bunun için modeme port açılıp bazı işlemler yapılıyormuş.Bu işlem sırası nedir nasıl yapılır.Teşekkürler.
Başa dön
senoleker
Tarih: 20 11 2011 00:47

Sayacı arabirimle PC'ye bağladınız, Bu PC'ye programı kurdunuz ve lokalden kullanabiliyorsunuz.
Sonra bu PC'de uzak masaüstünü açın; Modemden 3389'u buraya yönlendirin, işyerinizden bu PC'yi istediğiniz gibi görün ya da kontrol edin.
Bu işinizi görür mü?
Görürse, istediğiniz bu ise, konu bu forumun dışına çıkar sanırım; bana bir mail yollarsanız tarif ederim.

Ama bu iş için, sayacın olduğu yerde bir adet PC yi sürekli açık vaziyette tutmak zorunda olduğunuzu hatırlatayım. Daha iyisi, RS422/RS232/RS485'den USB'ye değil de, Ethernet'e çeviren bir aparat alırsanız, sayacın yanında hiç bir PC olmasına gerek olmadan kontrol edebilirsiniz. Böylesi daha şık olur gibime geliyor.
Başa dön

uzaktan sayaç/reaktif güç kontrol rölesi vs. okuma